Yeni Doğan Çocuğun Nüfusa Kayıt İşlemi

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 15 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Doğum Tescili için Gereken Belgeler
  1. T.C.Washington Büyükelçiliği Konsolosluk şubesine veya bağli bulunulan Başkonsolosluğa hitaben çocuğun doğumunun tescilini isteyen ve her iki eş tarafından imzalanmış dilekçe.
  2. Evlilik cüzdanının aslı.
  3. Her iki eşin nüfus cüzdanlarının aslı. Eşlerden biri yabancı uyruklu ise doğum kağıdı (birth certificate) veya kimliğini ispatlayan bir belge (pasaport).
  4. Çocukların/çoçuğun doğum belgesinin (birth certificate) aslı.
  5. Çocuğun aynı zamanda ABD vatandaşı olduğunun nüfus kütüklerine yazılabilmesi için, çocuğun ABD pasaportunun örneği.
  6. Doğum olayının geç bildirilmesi halinde, ilişik formla birlikte, her doğum için belirli bir ücret talep edilmektedir. Bu ücreti öğrenmek için kosolosluk ile iletişime geçiniz.
  7. Her bir nüfus cüzdan bedeli için belirli bir ücret talep edilmektedir. Bu ücreti öğrenmek için kosolosluk ile iletişime geçiniz. (Ücretin nakit veya "Turkish Embassy" veya "Turkish Consulate" adına money order olarak gönderilmesi gerekmektedir. Kişisel çek kabul edilmemektedir.
  8. Bir adet adresli ve pulları yapıştırılmış "certified" iade zarfı.
  Doğum tescil işlemi için yukarıda belirtilen belgelerle Konsolosluğa şahsen veya posta ile müracaat yeterli olacaktır. Bağlı bulunulan nüfus müdürlüğünden çocuğun nüfusa kaydına ilişkin nüfus kayıt örneği alındığında nüfus cüzdanı Konsoloslukça düzenlenecektir. İşlemler yaklaşık iki ay sürmektedir. Nüfus cüzdanı elden alınabileceği gibi, adrese posta ile de gönderilebilir.
   


Sayfayı Paylaş