Yeni Dogan Bebekte Göbek Bakimi

Konusu 'Anne-Çocuk' forumundadır ve Pelin tarafından 26 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. Pelin Super Moderator
  [​IMG]

  Yeni Dogan Bebekte Göbek Bakimi

  Uzmanlar, yeni dogan bebeklerde göbek bakiminin önemli oldugunu belirterek bu konuda bilgiler verdi.

  Bebek anne karninda süre boyunca amnios sivisi içindedir. Sivinin içinde oldugu sürede oksijen alip karbondioksit atilimi yani nefes alip verme ve beslenme görevini anne ile bebegi baglayan göbek bagi saglar. Bebegin dogumu ve nefes almasiyla beraber göbek baginin fonksiyonu biteceginden doktor ya da yardimci tarafindan hizla klampe edilir (mandal benzeri bir kapatici takilir) ve bebek anneden bagimsizligini ilan etmis olur. Göbek baginin sinir lifleri olmadigindan, göbegin kesimi ve klamplenmesi sirasinda bebek agri hissetmez. Böylece damarlar kapanmis ve kanama engellenmis olur. Göbek bagi, bebegin cildinden yaklasik 2-2.5cm yukaridan kesilir ve bebek bakiminin ilk basamagi olarak en sik alkol olmak üzere antiseptik bir madde uygulanir. Bundan sonra amaç göbegin temiz ve kuru tutulmasidir. Göbek bagi günler içerisinde jölemsi, yapiskan ve sulu özelligini kaybederek kurur, renk saridan kahverengiye dogru degisir ve yaklasik 1-3 hafta içinde düser.

  Göbek Bagi Düsene Kadar Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Göbek bagi temiz tutulmalidir: Taze göbek bagi yeni dogan bebek için en önemli enfeksiyon giris yerlerinden biridir. En az günde bir kez olmak üzere tercihen her bez degisimi sonrasinda göbek bakimi yapilmalidir.

  Göbek bagi kuru tutulmalidir : Göbegin hava ile temas etmesi durumunda göbek bagi kendiliginden kuruyacaktir. Annelerin en merak ettigi konulardan biri bebegin göbek düsme süresince banyo yaptirip yaptiramayacaklaridir. Bu konuda da farkli görüsler olmasina ragmen göbegin düsmesine kadar geçecek 2-3 hafta içinde bebegin temiz tutulmamasi enfeksiyon riskini de beraberinde getireceginden, uzun ve küvet banyolarinin yerine sünger ile dus seklinde kisa banyolar yararli olacaktir. Banyo sonrasinda göbek bagi temiz bir bez yardimiyla hizla kurulanmali gerekirse saç kurutma makinesinin en düsük ayari ile kurutulmalidir. Bebek bezinin sik araliklarla degistirilmesi böylece islak ve nemli bezin uzun süre göbek bagiyla temasini engelleyecektir. Bezin ön kisminin göbek bagi disarida kalacak sekilde katlanmasi da uygun olacaktir.

  Göbek baginin kendi kendine düsmesine izin verin: Göbek bagi vakti geldiginde kendiliginden ayrilacaktir. Ayrilma sirasinda az miktarda kanama olabilir ama günler içinde devam eden israrli kanama durumunda hizla doktorunuza basvurmaniz uygun olacaktir.

  Göbek baginin erken düsmesi enfeksiyonlar ve kanama açisindan riskli oldugu gibi bir ay geçmesine ragmen hala göbegi düsmeyen bebeklerde anatomik bozukluk ya da immünolojik bozukluk olabilir.

  Göbek Bagi Düsmeyen Bebekler Nasil Banyo Yaptirilir?
  Bebeklere her gün banyo yaptirilabilir ancak ilk birkaç ay haftada 2-3 kez banyo yaptirilmasi yeterli olur. Özellikle yüz, saçli deri, göbek bagi, eller ve bez bölgesinin temizligi önemlidir. Göbek bagi düsmeden önce dus seklinde ya da süngerle yumusak bir sekilde ovalayarak, göbek düstükten sonra ise küvet içinde banyo yaptirilabilir.

  Banyo esnasinda önce gövde bebe sampuani ya da sabunu ile yikanip durulanmali. Bebegin kafasi hafif geri yatirilarak saçli deri göz yakmayan sampuani ile yikandiktan sonra yüz temizligi yapilmalidir. Göbek bagi temiz pamuk ile kurulanip göbek bagi alkol ile temizlenmelidir.

  Göbek Bagi Erken Düstügü Durumlarda
  Bazen göbek baginin yeterince kurumadan düsmesinden sonra granülom olarak adlandirilan göbek deligi bölgesinde pembe renkte yumusak bir kitle görülebilir.

  Granülom belirtileri:
  • Göbek düsmesine ragmen göbek deliginden açik sari renkte, kivamli bir akintinin olmasi,
  • Bebegin iç çamasirinin sürekli bu salgi ile kirlenmesi. Bebegin göbek baginda asagidaki bulgular olusursa doktorunuza danismaniz uygun olacaktir;
  • Kanamanin devam etmesi,
  • Göbek güdügü etrafinda kizariklik ve sislik,
  • Göbek bagindan sari-yesil akinti ve pis koku gelmesi.
   


 2. Misafir Guest

  Merhabalar
  yeni doğan bebeğim için şampuan , bebek yağı ve bebek kremi olarak ne tavsiyelerde bulunabilirsiniz arkadaşlar. Doğumdan sonra doktorum bana bebemis ürünlerini verdi baska markalar var biliyorsunuz hiç onların adını bile söylemedi. Bebemis bebek şampuanı, bebemis bebek losyonu ve bebemis bebek yağı . İnternetten araştrıp web sitelerini de buldum Bebemis Bebe Şampuanı burada bilgilerini yazmışlar anne yorumnlarınıda gördüm içime sindi aslında, güzelde beğendim fikir danışmak istedim
   

Sayfayı Paylaş