Yeni Devlet Memurları Kanunu

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 25 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Devlet Memurları Kanunu değişiyor
  son değişiklerle 657 sayılı devlet memurları kanunu
  657 Tarih Oluyor Yeni Devlet Memurları Kanunu Geliyor

  Kıdem tazminatı düzenlemesiyle dikkat çeken Çalışma Bakanı Faruk Çelik, tartışmaya sebep olacak ikinci projelerini de duyurdu. ’657 sayılı Memur’ tarih oluyor.

  Çelik, 46 yıllık 657 sayılı Memur Yasası ile vedalaşacaklarını ifade etti. Çelik, “657 sayılı devlet memurları yasası yaşlandı. Artık emekliye ayrılması gerekiyor” dedi.

  657 rakamı tarihe karışacak
  1965 yılında çıkartılan Memur Yasası, ismi dahil tamamen değiştirilecek. Çelik, çağın ihtiyaçlarınayanıt vermeyen, yeni kamu yönetimi anlayışıyla bağdaşmayan yasanın tüm unsurları ile gözden geçirileceğini söyledi. Çelik, bir grup gazeteciyle sohbetinde şu bilgileri aktardı:

  Tek tip kamu rejimi
  657 sayılı devlet memurları yasası yaşlandı. Artık emekliye ayrılması gerekiyor. 5 ayrı kamu personel rejimi düzenlemesi var. Hepsi tek elde toplanacak. Devlet Personel Başkanlığı çalışma yürütüyor. Bu meseleye neşter vuracağız.

  İŞÇİ-MEMUR AYIRIMI KALKIYOR: Memur emeklisi ile işçi-esnaf emeklisi arasındaki fark da ortadan kalkacak. Emekliler de toplu sözleşmeden yararlanacak. Böylece toplam 9 milyon emekli de toplu sözleşmedeki mali ve sosyal haklardan yararlanmış olacak. Memur ve emekliler için nihai zam oranını hükümet değil, oluşturulacak Uzlaştırma Kurulu belirleyecek.

  İşini yapmayan memurun meslek hayatı bitecek

  İŞ GARANTİSİ OLMAYACAK: AB ile yürütülen müzakerelerde en çok tartışılan konulardan biri de yasadaki "iş garantisi" oldu. AB tarafı, iş garantisinin serbest çalışma mekanizmasına ters düştüğünü bildirirken, 2013'e kadar bu konuda da düzenleme yapılacak.

  ÖZEL SEKTÖR MANTIĞI İŞLEYECEK: Çalışmayan, işini aksatan, verdiği hizmette vatandaşa kötü davranan memurlar uyarılacak, gerekli durumda da işine son verilebilecek.

  SİCİL PUAN UYGULAMASINA SON: Düzenleme ile memurlara sicil puanı verilmesi uygulaması sona erecek. Bunun yerine disiplin kurallarının uygulanmasını esas alan yeni düzenleme yapılacak.

  TOPLU GÖRÜŞME HAKKI: Referanduma sunulacak Anayasa kapsamında memur toplu görüşme hakkına da sahip olabilecek.

  SAĞLIK ÇALIŞANLARI SEVİNECEK: Sağlık çalışanlarının 9 saat olan günlük çalışma süreleri 8 saate inecek. İtfaiye personelinin tamamı genel idare hizmetleri sınıfına geçirilecek.

  UZMAN KADROYA MÜJDE: Kamuda uzman kadrosunda çalışan personelin özlük hakları ve maaşları eşitlenecek.

  HASTASI OLANA 1 SAAT İZİN: Ailesinde bakıma muhtaç engelli fert bulunan ya da hastası olan memura günde 1 saat izin verilecek. Bu durumda olan personel ayrıca nöbet ve gece çalışmasından muaf tutulacak.

  BABALIK İZNİ 10 GÜN: Eşi doğum yapan memurun babalık izni 10 güne çıkarılacak. Evlilik ve ölüm durumundaki izin hakkı 7 gün olacak. Memurların haftasonu bulundukları yeri izinsiz terk etmesine yönelik yasak kalkacak. Hamile memura gece nöbeti ve vardiya yazılamayacak. Özürlü memura da istemezse gece nöbeti yok.

  HER ÇOCUK İÇİN YARDIM ÖDENECEK: Mevcut yasaya göre memura ödenen çocuk yardımı, 2 çocukla sınırlı. 5 çocuğu olan memurla 2 çocuğu olan memur aynı çocuk yardımını alıyor. Varılan mutabakata göre bu madde değiştirilerek sınırlama kalkarak, her çocuk için ayrı ayrı çocuk yardımı ödenecek.

  GİYECEK DEĞİL, PARA YARDIMI: Memura artık giyecek yardımı yapılmayacak. Bunun yerine giyecek yardımının parası nakit olarak verilecek. Emekli olan personele ödenen 500 TL'lik yolluk tutarı 750 liraya yükseltilecek.

  657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Kalkıyor , Yeni Devlet Memurları Kanunu, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Ne Zaman Kalkacak , Yeni Memurlar Kanunu Ne Zaman Çıkacak
   


Sayfayı Paylaş