Yeni Chevrolet Volt

Konusu 'Diğer Markalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 19 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  General Motors 100.yaşını otomobil sektöründe devrim yaratacak iddialı bir modelin üretim versiyonunu tanıtarak kutladı


  [​IMG]Chevrolet Volt. Alternatif yakıtlı otomobil segmentinde ses getirecek olan Chevrolet Volt hem elektrikle hem benzinle gidebilen elektrikli yakıt sistemine sahip ve emisyonsuz sürüşe olanak sağlıyor.

  GM CEO’su Rick Wagoner. “Volt, gelecek için kendini adamışlığının güçlü bir sembolüdür … endüstrimizin bugünün ve yarının enerji kaynakları ve çevre koşullarına yanıt verecek yepyeni bir teknolojik devrimdir" dedi.

  [​IMG]

  Chevrolet Volt’un yuvarlak ve çıkıntısız ön gösterge paneli, konik köşeler ve ızgara havanın kolayca araç etrafında hareket ettirilmesini sağlayacak şekilde tasarlandı. Arkadaki, keskin köşeler ve dikkatlice tasarlanmış spoyler havanın çabuk bir şekilde akmasına ve kaymasına imkan vermektedir. Ön cam ve arka cam üzerindeki sert eğim türbülansı ve direnci düşürmeye destek olur.

  Volt’u şekillendirmek için GM aerodinamikçileri ile işbirliği içinde çalışan, tasarım ve mühendislik ekibi, GM tarihindeki en aerodinamik araçlardan birisini geliştirdi. GM’nin rüzgar tünelinde, ön ve arka kelebek paneller, arka spoyler, eşikler ve yan aynalar gibi parçalarını tüm ayrıntılarıyla test ederek yüzlerce saat harcadılar. Aerodinamik gelişmeler Volt’un sürüş hedefi olan benzin kullanmadan veya emisyon üretmeden 60 km menzile kadar ulaşmasına imkan vermiştir.

  İç mekanda, Volt müşterilerin dört kişilik sedandan bekleyecekleri geniş ve ferah alan, konfor, ve güvenlik özelliklerini sunmakta ve daha önceki Chevrolet sedan modellerinden farklı olarak yeni tasarımlı ve renkli iç mekan , aydınlatma ve döşeme seçenekleri sunmaktadır. Bunun yanısıra iki bilgi ekranı ve dokunmatik bilgi, eğlence ve müzik sistemi Volt’un diğer yenilikleri arasındadır.


  Volt’un iç mekan teknolojik özelliklerinden bazıları şunlardır:
  * Sürücü tarafından ayarlanabilen, likit kristal gösterge paneli ekranı
  * Standart 7 inç dokunmatik araç bilgi ekranı
  * Dokunmatik ekran , klima, bilgi, eğlence ve müzik sistemi kumandaları
  * Sabit diske sahip opsiyonel sunulan kapsamlı navigasyon sistemi
  * Cep telefonu için standart Bluetooth ve müzik için USB/Bluetooth  Otomobilde yeni dönem

  Chevrolet Volt, otomobil sektöründe yeni bir dönemi başlatmakta ve Uzun Menzilli Elektrikli Araç veya E-REV olarak bilinen ayrı bir segmentin öncülüğünü yapmaktadır.

  Volt , otomobilin her zaman ve her hızda hareket etmesi için elektrik gücünü kullanmaktadır. 60 km menzile kadar olan seyahatler için, Volt sadece 16-kWh lityum-iyon aküde depolanan elektrikle çalıştırılır. Akünün enerjisi tükendiği zaman, benzinle/E85’le çalıştırılan bir motor alternatörü Volt’un elektrikli tahrik ünitesini enerji ile beslemek için elektrik sağlar ve aynı zamanda aküyü şarjlı tutar. Bu çalışma modu Volt’un menzilini, aracın aküsü şarj olana kadar ilave birkaç yüz kilometre daha uzatır. Klasik akülü-elektrikli araçtan farklı olarak, Volt sürücüye tükenmiş akü tarafından yolda bırakılmayacağı konusunda güven ve gönül rahatlığı sağlayarak “menzil kaygısını” ortadan kaldırır.

  Volt şarj için standart 230v ev prizine takılabilir. Aracın akıllı şarj teknolojisi Volt’un aküsünün üç saatten daha kısa bir sürede şarj edilebilmesine imkan verir. Akü tam olarak tükenmemişse şarj süreleri kısalır. GM aracın elektrikle 60 km menzile kadar sürülmesini sağlayacak komple bir gece şarjının 1 Euro’dan daha ucuza mal olacağını tahmin etmektedir.

  GM, Chevrolet Volt ile elektrik kullanarak alınan 1 km mesafenin klasik benzinli bir motorun maliyetinin yaklaşık altıda biri olacağını tahmin etmektedir.


  Sürüş dışındaki şarj
  Chevrolet Volt, dikkat çekecek derecede sessiz iç mekanla canlı sürüş performansı sunmaktadır. Volt’un akü paketinde bulunan 220’den fazla lityum-iyon akü bol miktarda güç sağlar. Volt’un elektrikli tahrik ünitesi 150 beygir gücü, 370 Nm’lik tork, ve 161 km/s’lik maksimum hız sağlar. Motor gürültüsünün olmaması, özel ses kesici malzemelerle birlikte Volt'u sürüşü çok sessiz bir araç haline getirmektedir.

  Chevrolet Volt’un GM’nin Detroit-Hamtramck üretim tesisinde üretilmesi planlanmaktadır. Üretimin Amerika’daki modeller için 2010'da başlaması programlanmaktadır. Daha fazla bilgi için media.gm.com/volt adresini ziyaret edebilirsiniz..
   


Sayfayı Paylaş