Yeni BMW Z4, yeniliklerle geliyor

Konusu 'Bmw' forumundadır ve OrKuN tarafından 13 Nisan 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Yeni BMW Z4,
  sadece aşırı keskin hatlı görünmüyor, virajları da aynı keskinlikle alıyor. Ayrıca artık SLK’daki gibi ama çok daha güzel görünümlü bir açılır metal tavana sahip. Neyse ki yaz geliyor. Artık güneş gözlüğü takabilir, elimizi bu BMW'nin karoserinin üzerinde gezdirebiliriz. Ne keyif ama! Yeni Z4 artık, hem Z3 gibi ağırlığının büyük kısmı ön aksa düşen dengesiz bir araç değil, hem de 2002'de tanıtılan Z4'ten daha tutarlı bir otomobil. Araç dikkatle incelendiğinde birçok insan, bunun yıllardır üretilmiş en güzel BMW olduğunu düşünecektir.

  [​IMG]

  Orantılar kesinlikle çok uyumlu. Yeni Z4 öncüsünden hissedilir derecede uzun (+24 cm), geniş (neredeyse +10 cm) ve alçak (- 8 cm) bir otomobil. Dizayn konusunda gerçek roadster ekolü takip edilmiş: Çok uzun motor kaputu, neredeyse arka aksın üzerine oturtulmuş koltuklar, kısa bir arka kısım. Harika! Hatta alçak yapılı tavanı kapalıyken bile çok çekici görünüyor. Yani üstü kapatılmış bir cabrio gibi değil, hızlı bir coupeyi hatırlatıyor.
  Avrupa'da 9 Mayıs tarihinde start alacak olan otomobilin motor seçenekleri, performansının da en az görünümü kadar iddialı olacağını ortaya koyuyor: 204 HP'lik sDrive 23i'den 306 HP'lik sDrive 35i'ye. İsimler gerçekten akıl karıştırıcı değil mi? Ülkemizde ise sDrive 35i Mayıs ayı içerisinde, sDrive 23i ise Haziran ayında satışa sunulacak. Eğer motor hacmi 2.5 lt ise, sDrive 23i modelinden ne anlamamız gerekiyor? Aslında Efficient-Dynamics teknolojilerine sahip bu sıralı 6 silindirli makineyi zaten tanıyoruz.
  Sıra iç mekana geçmekte. İç mekan ne kadar büyümüş olursa olsun kimse burada kaybolmaz herhalde. Ancak boyu 1.90 m'nin üzerindekiler bile rahat bir oturma pozisyonu bulabiliyor, sert ve iyi şekillendirilmiş spor koltuklar vücudu kavrıyor. Direksiyon ele iyi oturuyor, iki adet klasik yuvarlak gösterge derin oyuklara gizlenmiş, yani her şey olması gerektiği gibi.
  Tavanın açılması 20 saniye kadar sürüyor. Çift turbo beslemeli 3.0 lt 306 HP'lik motor kuru, sert, boğuk ve agresife yakın seslerle çalışıyor. Alt devirlerden itibaren yüksek güç üreten (400 Nm-1300 d/d) direkt enjeksiyonlu motor, tipik bir BMW makinesi olarak çok canlı şekilde devirleniyor. 7 ileri vitese sahip çift debriyajlı şanzımanın (opsiyonel, Almanya'da 2 bin 400 Euro) vites küçültürken aragazı vermesi harika bir duygu. Bu otomobil gaz pedalı üzerinde duran sağ ayağı hiç olmadığı kadar fazla "kaşındırıyor."

  Üstü açık 140 km/s: Gerçekten can yakıcı olabilir
  Oldukça eğimli ön camın ardında sürücü ve yolcu, düşük hızlarda oldukça iyi korunuyor ve yüzünüze hafif esintiler çarpıyor. Ancak motoru canlandırıp hızlandığınızda yol rüzgarı kokpite dolmaya başlıyor. İç mekandaki türbülanslar gittikçe şiddetleniyor ve 140 km/s'nin üzerinde can yakıcı bile olabiliyor. Aslında bunun böyle olması da gerekiyor. Çünkü Z4, safkan bir roadster olarak kalabilmiş bir otomobil.

  Süspansiyon ayarları konusunda ise BMW mühendisleri, sert karakterli roadster ekolünden uzaklaşmışlar. Aslında bu iyi de olmuş: Yola iyi oturan otomobil, hassas direksiyonunun da yardımıyla keyifli sürüşler sağlıyor. Bu otomobille özellikle bol virajlı ve hızlı parkurlar tam bir eğlenceye dönüşüyor. ESP'ye rağmen arka kısım her zaman pusuda bekliyor olmasına rağmen Z4, asla sinirli ve aşırı sert bir sporcu olmuyor. Örneğin süspansiyonun darbe emme konforu oldukça iyi, yani bulvarlarda keyifli gezintiler için de uygun. Yeni Z4'ün başarılı Özelliklerini görünce insan, Mercedes SLK ve Audi TTnin bu yaz biraz daha dikkatli olması gerekebileceğini düşünmeden edemiyor.

  Z4'le üstü açık sürüş izlenimleri  Yeni BMW Z4'ün direksiyonuna İspanya'nın sahil kenti Alicante'de geçtik. Mart ayının sonunda bir roadster kullanmak için bundan daha iyi bir seçim olabilir miydi? Araca dıştan baktığımızda bizi en çok uzun kaput, geniş BMW böbrekleri ve ızgaranın ardındaki dikey çubuklar etkiledi. Açıkçası bu tasarım unsurları güçlü roadstere, karakterine uygun, saldırgan bir hava katıyor. Aracın profilinde de sert geçişli çizgiler var, ki bu çizgiler otomobilin ön bölümünden başlayıp kapı kolları üzerinden arkaya doğru, bagaj kapağına kadar uzanıyor. Bagaj kapağı tasarımı, yerini aldığı modelden çok daha güzel bir şekilde sonuçlandırılmış, kapakta BMW amblemi, kapağın elektrikli kilidine kumanda ediyor. Katlanan metal tavan nedeniyle bagajda kullanılabilir hacim sınırlı ama iki kişinin kısa sürüşlerdeki bagaj ihtiyacını karşılayabilir.

  Metal tavana geçişle modaya ayak uyduran Z4'te, tavan düzeneği geliştirmek için 3 yıllık bir çalışma gerekmiş. Gerçekten de zorlu bir tasarım görevi olan metal tavan, iki parça halinde açılıp kapanıyor, işlem toplam 20 saniyede gerçekleşiyor ancak işlemin tam olarak bittiğini bildiren bir sesli uyarı bulunmuyor. Yan camların inip tekrar kalkmasından tavan açma/kapama işleminin bittiğini anlayabilirsiniz. Tavan açıkken Z4 çok şık bir roadster, Özellikle siyah renkli A sütunları, ön camın otomobilin gövdesinden bağımsızmış gibi algılanmasını sağlıyor. Neyse ki tüm bu şıklık, tavan kapatıldığında da devam ediyor ve Z4, şık bir coupeye dönüşüyor. Son dönemin bir diğer modası olan, koltuk başlıklarının ardından sıcak hava üfleyen düzenek de Z4'te bulunmuyor. Ancak tavan açık seyahat edildiğinde, yüksek süratlerde aracın içine dolan hava, İspanya'nın sıcağında bile üşümenize yol açabilir.

  Üstü açık veya kapalı olsun, fark etmiyor, Z4 sürüşünden aldığınız keyfi katlamak için motorun sesini duymalısınız. Biz ilk izlenim sürüşlerinde sDri-ve35i versiyonunu kullandık. Zaten beğenimizi kazanan ve daha önce de "Yılın Motoru" ödülüyle taçlandırılan bu güç ünitesi, 7 ileri oranlı sportif şanzımanla uyum içerisinde çalışıyor ve arkadan itişli otomobili şahlandırıyor.
  Yeni Z4 ülkemize ilk etapta sDrive 35i versiyonuyla ithal edilecek. Aracın fiyatının 83 bin Eu-ro seviyesinde olması bekleniyor. Daha ekonomik versiyon olan sDrive23i ise Haziran ayında gelecek. Bu aracın fiyatı da 65 bin Euro'dan başlayacak. Her iki modelde de otomatik şanzıman, direksiyondan vites değiştirme pedalları, USB arayüzü saklama paketi ve rüzgar deflektörü standart olarak sunulacak ekipmanlar arasında yer alıyor.

  TEKNİK VERİLER


  Önde uzunlamasına yerleştirilmiş sıralı 6 silindirli motor; çift turbo besleme; silindir başına 4 supap; motor hacmi: 2979 cc; maksimum güç: 306 HP-5800 d/d; maksimum tork: 400 Nm-1300 d/d; arkadan itiş; 7 ileri çift debriyajlı şanzıman; önde ve arkada hava kanalcıklı fren diskleri; ön-arka lastikler: 225/45-255/40 R17; 0-100 km/S: 5.1 sn; maksimum hız: 250 km/s; bagaj hacmi: 180-310 lt; yakıt deposu: 55 lt; tüketim: 9.0 lt/100 km

  Keyif verenler
  Konfor seviyesi iyice artmasına rağmen Z4, safkan roadster ruhunu korumayı başarmış.

  Can sıkanlar
  Daha tutumlu ve küçük hacimli bir motor henüz yok. En azından 2.0 İtlik bir makine şart.

  Sürpriz oldu
  Alüminyum tavan otomobilin siluetine çok iyi uyum sağlıyor. Bu hardtopı herkes sevecektir.

  SONUÇ


  Z4 sadece büyümemiş, stil ve teknik olarak da bir üst lige terfi etmiş, şiir gibi, hızlı ve etkileyici bir otomobil. İnsan ister istemez bir kez daha dönüp bakıyor. Yeni Z4,20 saniyede açılıp kapanabilen, iki parçalı metal tavanıyla zamanın modasını yakalamakta sorun yaşamıyor...

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  13.04.2009, Pazartesi
   


 2. OrKuN Well-Known Member

Sayfayı Paylaş