Yeni 5 Serisi artık daha çevreci

Konusu 'Bmw' forumundadır ve OrKuN tarafından 3 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  ALMAN otomobil üreticisi BMW, üst sınıftaki temsilcisi 5 Serisi'nin son neslinin üzerindeki sır perdesini kaldırdı.
  Dördüncü nesil E39 kasa kodlu 5 Serisi'ni hatırlatan çizgileriyle, Chris Bangle'ın kaleminden çıkan bir önceki nesilden daha muhafazakar çizgilerle şekillendirilen araçta 4 benzinli 3 dizel motor seçeneği görev yapacak. F10 kasa koduna sahip yeni aracın tasarımına bakıldığında 3 ve 7 Serisi'nden izler görmek mümkün. 7 Serisi'nde olduğu gibi markanın karakterini yansıtan böbrekler daha büyük bir şekilde tasarlanırken, özellikle motor kaputunun üzerinde ışık oyunları yaratan çizgiler dikkat çekiyor. Özgün bir far tasarımına sahip olan yeni araç, profilden bakıldığında 3 Serisi'nin sportif imajını yansıtırken, arka kısımda ise 7 Serisi ile büyük benzerlik taşıyor.

  [​IMG]

  Dört yanında kamera var
  Teknik anlamda da pek çok yeniliğin yapıldığı aracın özellikle süspansiyon sistemi tamamen elden geçirilmiş. Yeni 5 Serisi’nde 1965'yılından bu yana kullandığı MacPherson süspansiyon sistemine çok noktadan bağlantı sistemini ekleyerek modernize edilmiş. Araç 'Spor Paket'le tercih edildiğinde ise ‘Adaptive Drive’ adı verilen ve sürüş dinamiklerini kontrol eden bir süspansiyon sistemi sunuluyor. Bu sistemin içersinde bilinen sürüş destek sistemlerinin dışında, otomobilin aks mesafesini değiştiren bir sistem bulunuyor. Bu sayede otomobilin hızına karşılık sergileyeceği esneklik de otomatik olarak ayarlanmış oluyor. Yeni 5 Serisi’nde oldukça zengin bir donanım da sunuluyor. Bunlar arasında en önemlileri yeni park asitanı. Otomobilin dört bir yanının kameralar aracılığı ile orta konsolda bulunan 10 inçlik ekranda gösteren yeni asistan sürücü için büyük bir kolaylık sağlıyor. Stop&Go sisteminin de sunulduğu yeni 5 Serisi’nde ayrıca şerit takip sistemi de bulunuyor.


  Çevreciliği ön planda
  BMW'nin çevreci yönünü yansıtan EfficientDynamics adı altında geliştirilen teknolojiler de yeni araçta kendisine yer bulmuş. Frenleme sırasında oluşan enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek depolayan ve aracın ihtiyaç duyduğu diğer sistemlerde bunun kullanılmasını sağlayarak yakıt tüketimine katkıda bulunan sistem standart olarak sunuluyor. Ayrıca hava girişlerindeki ızgaralar da hareketli yapısıyla aracın aerodinamik açıdan daha verimli olmasını sağlıyor ve yakıt ekonomisine destek oluyor. Şaside, kapılarda ve süspansiyon sisteminde kullanılan alüminyum parçalar, aracın daha hafif olup çevreci yapısına katkı sağlıyor.

  7 motor seçeneği
  Motor gamının en üst basamağında çift turbo ile desteklenen 5 litrelik bir V8 motor bulunuyor. 407 beygir güç üreten bu motoru, 3.5 litrelik sıralı altı silindire sahip ve 306 beygir güç üreten bir motor izliyor. Doğrudan enjeksiyonlu olan diğer altı silindirli motorlar olan 2.8 ve 2.3 litrelik motorlarda sırası ile 258 ve 204 beygir güç üretiyor. 3.0, 2.5, ve dört silindirli olan 2.0 litrelik dizel motorlar ise 245, 204 ve 184 beygir gücünde. Motor hacmi sayesinde vergi avantajı ve 5 Serisi'nin Türkiye'de en çok satılan versiyonu olan 2.0 litrelik dizel motor 100 kilometrede 5.2 litrelik yakıt tüketimiyle dikkat çekiyor. Şubat ayında resmi tanıtımı yapılacak olan yeni 5 Serisi Mart ayından itibaren Avrupa'da satışa sunulacak.
  25.11.2009, Çarşamba
   


 2. OrKuN Well-Known Member

Sayfayı Paylaş