Yemlik Otu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 2 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Yemlik Otu ve Faydaları
  Yemlik vitamin ve mineral bakımından zengin olan bir ot türüdür. A , C , E , B2 , B6 vitaminleri ve demir, kalsiyum mineralleri bakımından oldukça zengindir. Bu vitamin ve minerallerin yetersizliği kansızlık, cilt bozuklukları, sindirim ve sinir sistemi bozukluklarına neden olabilmektedir. Yemlik içeriğindeki vitamin ve mineraller ile çeşitli hastalıklara, ilaçlara, bazı kimyasal maddelere ve hava kirliliğine karşı vücudun direncini artırır, ısı değişimlerine karşı vücudu korur. Böylece vücudun savunma mekanizmaları güçlendirilmiş olur.

  Yemlikte bulunana A vitamininin depolanabilme özelliğine sahip olduğu ve A vitamininin bitkilerde bulunan karatoneidlerin depolanarak vücutta uzun süre kullanıldığını ve bu vitaminlerin hücreleri koruyucu özelliği olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

  Yemlik beslenme açısından oldukça önemli bir vitamin çeşidi olan Folikasit (B9) bakımından da zengin bir besindir. Folikasit, gebeler ve anneler tarafından diğer insanlara göre günlük olarak daha fazla tüketilmelidir.turkeyarena.com Bu açıdan yemlik, gebeler ve anneler için de önemli bir besin kaynağıdır.
  [​IMG]
   


 2. Ayşe Melek Well-Known Member

  ben ankarada yaşıyorum bunun satıldığı biyerler yokmu bulamıyorum hiçbiryerde
   
 3. Misafir Guest

  Merhaba,

  Bu tür otlar bilindiği yerlerde toplanıp satılır fakat, genelde Kahramanmaraş ve Malatya da bilinir, ticari üretimi yoktur nisan aylarında tarlalarda kendiliğinden ortaya çıkar, yöre halkı tarafından toplanıp satılır.
   

Sayfayı Paylaş