Yemek Yerken Uyulması Gereken Görgü Kuralları

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 25 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Yemek Yerken Uyulması Gereken Kurallar
  Yemek masasında uyulması gereken genel kurallar nelerdir, Yemek sırasında uyulması Gereken Görgü Kuralları, Yemekte sofrada uyulması gereken görgü kuralları nelerdir

  - Tabak fazla doldurulmamalı
  - Salata yerken bıçak kullanılmamalı
  - Yemek odasına yanan sigara ile girilmemeli
  - Çatala bir lokmadan fazla yemek alınmamalı
  - Kesilerek yenmesi gereken yiyecekler çok ses çıkartılarak kesilmemeli
  - Sofrada çok gerekmedikçe okumak, yazmak ve not almaktan kaçınmalı
  - Sofrada sigara içiliyorsa yemek tabağı, çay veya kahve fincanı ya da tabakları kül tablası olarak kullanılmamalı
  - Hardal, ketçap, reçel, terayağ gibi yiyecekler önce tabağın kenarına alınmalı; soslar ise doğrudan yemek üzerine dökülebilir.
  - Servis tabağının içindekiler kişinin kendi kullandığı çatalla alınmamalı, tadına bakılacak bile olunsa önce kişinin tabağına konmalı.
  - Ağza giren yiyecek maddesi kurala göre ne ile girdi ise onunla çıkarılmalı ancak bir balık kılçığını ağızdan çıkartma işlemi parmakla yapılır.
  - Konuklara porsiyon şeklinde sunulan istiridye, çorba gibi yiyecekler hiçbir zaman reddedilmemeli, ancak yemek istenmediğinde bu yiyeceklerden bir-iki lokma alarak tabakta bırakılmalı.
  - Yemekten istenmeyen maddeler (kıl, sinek gibi) çıktığında hiç kimseye belli etmeden üstü yemekle kapatılarak, eğer yemeğe devam edilebiliyorsa kalanı yemeğe devam etmeli veya devam ediyor gibi davranılmalı.
  - Alışılmamış ve yemesi zor olan yiyecekleri denemek amacıyla almamalı, ancak almak zorunda kalındığında açıkça nasıl yeneceği sorulmalı, gerekirse bunu yemesini bilen kişi sessizce taklit edilmeli.
  - Konuklardan birinin bir kez kullandığı servis parçası herkesin kullanacağı gıda maddesine sokulmaz. (Örn: kahve kaşığı ile önce kahvenin tadına bakılıp ondan sonra karıştırdıktan sonra şeker alınmamalı)
   


Sayfayı Paylaş