Yazıcı Kullanımı ve İşletim Sistemi

Konusu 'Donanım' forumundadır ve salihsat tarafından 3 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

 1. salihsat Well-Known Member


  Yazıcı kullanımı:  Yazıcı üzerinde bulunan tuşların görevi:

  Online (Yazmaya hazır) :Bu tuş göstergesine ait ışık yanarsa PC kağıda döküm yapar.

  Offline (Kapalı):Yazıcı çalışmaz.

  Paper feed (Kağıt koy):Yazıcıya kağıt yüklemesini sağlar.

  Line feed (Satır atlat) :Bir satır atlayarak yazar.  İşletim Sistemi


  Bilgisayarların çalışabilmesi için gereken temel yazılım. Bilgisayarlar çeşitli donanım ürünlerinin belli bir tasarıma göre bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Ancak kendilerinden beklenen işleri gerçekleştirmeleri için bu sadece donanımdan oluşan altyapı yeterli değildir. Bir kelime işlem yazılımı ile belge oluşturabilmek için önce bilgisayarın açılması, donanım ürünlerinin birbirlerini tanıması ve birlikte çalışacakları şartların sağlanması gerekecektir. Kullanıcı klavyede bir tuşa bastığında, bir harfin ekranda görüntülenmesi, yazılanların saklanmak istendiğinde belgenin disk üzerine yazılması, belgeye bir dosya adı verilebilmesi yapılabilecek işler arasındadır. Kullanılan yazılım ne tür olursa olsun bazı temel işlemler hep aynıdır; dosyaların diske yazılması, diskten alınıp ekrana görüntülenmesi, bir dosyanın basılmak üzere yazıcıya gönderilmesi... Bu durumda tüm yazılımların üzerinde çalışacağı zemini oluşturmak ve temel işlemleri gerçekleştirmek üzere kullanılan yazılım ile karşılaşılır. Bu, işletim sistemidir.

  İşletim sistemi bilgisayarın her türlü altyapı çalışmalarını düzenler, çeşitli aygıtların birbirleriyle anlaşmasını sağlar. Bu sayede çeşitli uygulama yazılımları, güven içinde çalışıp kullanıcıya hizmet edebilirler. Bu yüzden bir bilgisayarın donanım özellikleri kadar işletim sistemi de önemlidir. Çünkü sistemin genel performansı gibi işlev yelpazesi de kullanılan işletim sistemine göre değişir. İşletim sistemleri bilgisayarda olup biten her şeyi denetleyen yazılımlardır. Bu yüzden sistem ne kadar karmaşıksa, işletim sistemi de o oranda gelişmiş olmak zorundadır.

  Genel amaçlı bir işletim sisteminin üstlenmesi gereken işler şöyle sıralanabilir:

  ¨ Çevre birimleri ile programlar arasındaki iletişimi sağlamak.

  Bir kelime işlem yazılımı yazıcıya ya da CD-ROM sürücüye ulaşarak kullanılmasında olduğu gibi...

  ¨ Sistemin belleğini yönetmek, disk tamponu (disk cache) gibi ek olanaklar sağlayarak belleğin etkili bir şekilde kullanılmasını sağlamak.

  Örneğin, sanal bellek oluşturarak ana bellekten daha büyük bir alanın kullanılması.

  Saklama aygıtlarındaki dosyalara belli bir düzen erişilmesi için bir dosya yönetim sistemi oluşturmak.

  Özellikle çok kullanıcılı sistemlerde kaynaklara güvenli erişim sağlamak.

  Programlar arası veri iletişimi sağlamak.

  Kullanıcının çeşitli komutlar vermesi ve programlar çalıştırmasını sağlamak
   


Sayfayı Paylaş