Yay Burcu Bebeği

Konusu 'Terazi - Akrep - Yay' forumundadır ve ot-gu tarafından 12 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Bebek ve Çocuk Yaylar

  Yay bebekleri dikkat çekici ve hayat doludurlar. Değerli uykuları büyük bir ihtimalle onun bitip tükenmek bilmeyen istekleri yüzünden pek çok kez bölünebilir. Aralıklarla mama isterler, uyanınca birisini görmekten mutlu olurlar. Büyüdüklerinde hareketlilikleri ve yaramazlıkları durulmaz. Yay çocuklarını teşhis etmek çok kolaydır. Bir şey istediklerinde ya da istedikleri yapılmadığında ağızlarını açıp avaz avaz bağırmaktan çekinmezler. Muzip ifadeleriyle ortalığı karıştırmayı çok severler. Evde sessizlik varsa, bilin ki o bir yaramazlık peşindedir. Tüm çocuklarda var olan patavatsızlık, Yay çocuklarında had safhadadır. Sık sık anne-babasının yaptığı dedikoduları etrafa yetiştirerek büyüklerini zor durumda bırakabilirler. Ama her halleriyle sevimli ve cana yakındırlar. Hiç tanımasalarda, heyecanla karşısındakinin boynuna atlayıp tatlı tatlı gülümseyen, saç baş çeken çocukların çoğu Yay'dır.

  Konuşmayı çabuk öğrenirler, sonra da büyüklerini inanılmaz sorularla bunaltırlar. Yeni kavramaya başladıkları dünya, onlar için fantastik bir yerdir. Yay çocukları, okulun sosyal ve zeki insanlarıdır. Spor aktivitelerinde çok başarılıdırlar. Kolay uyum sağlarlar ama ders çalışmayı pek sevmezler. Okuldaki başarı oranları vasattır. Yaratıcılıkla ilgili dallara teşvik edilmeleri iyi olur. Keskin hayal güçlerini serbest bırakmaları onları ileri götürecektir. O zaman gerçekten çalışkan çocuklar haline gelirler. Yaramaz ve meraklıdırlar, fakat mantıklı bir açıklama getirildiğinde, neden öyle davranmamaları gerektiğini anlar, inatçılık etmezler. Bu çocuklar sınırları zorlamya şiddetli isteklidirler. Biraz disiplin edilmeleri gerekir. Ancak bu sayede sorumluluk sahibi olmasını öğrenecektir.

  Koç ebeveyni ve Yay bebeği
  Mars etkisindeki Koç ebeveyni son derece oyuncu ve eğlenceli bir ebeveyndir. Ama dediğini de yaptırmaya bayılır. Yay bebeğinin özgürlük isteği de ondan aşağı kalmadığından zaman zaman kişilik çatışmaları yaşanılması kaçınılmazdır. Ancak yine de bu verimli bir ilişkidir. Koç ebeveyni minik Yay'ı daima destekleyecek ve ufkunu geliştirecektir.

  Boğa ebeveyni ve Yay bebeği
  Kararlı, şefkatli ve sevgi dolu Boğa ebeveyni, Yay bebeğine adapte olmakta güçlük çekmez. Ama zamanla onun yönetimine girme ve kendini fazlasıyla adama tehlikesiyle de karşı karşıyadır. Çünkü bunu hemen algılayan bebek, zaman içinde her istediğini yaptıracağını kestirir ve bunu en dramatik şekilde uygular. Ama yine de sevgi ve şefkat bu ilişkide bol bol hissedilecektir

  İkizler ebeveyni ve Yay bebeği
  Bağımsız, özgür ruhlu ve yerinde duramayan İkizler ebeveyni için Yay bebeği bulunmaz bir neşe kaynağıdır. Zıt kişilik ve karakterlerde olmalarına rağmen birbirlerini mükemmel tamamlarlar. İkizler ebeveyni onun oyun enerjisini sürekli destekler ve hatta uç biçimde rahat bırakabilirler. Asla rutin ve durağan olmayan bu ilişki, zamanla daha da sağlamlaşacaktır.

  Yengeç ebeveyni ve Yay bebeği
  Ay etkisindeki şefkatli Yengeç ebeveyni, özgür ruhlu Yay bebeğini sahiplenir ve ona kendini adar. Ama fazla sıkmamaya da özen göstermelidir. Özgürlük, oyun ve eğlence bebeğin temel ihtiyacı olduğundan, sınırsız sabra sahip yengeç ebeveyn bunu ona bolca verir. Birbirlerini duygusal açıdan son derece iyi anlayabilir ve geliştirirler.

  Aslan ebeveyni ve Yay bebeği
  Bu oldukça neşeli ve geliştirici bir ilişkidir. Bir Yay bebeğini Aslan ebeveyninden daha iyi yönlendirebilecek kimse yoktur. Görev dağılımı gerçekleştiğinde ilişki kendiliğinden oturur. Bebek, özgür olma isteğinde ama çok neşelidir. Ama Aslan ebeveyni onu çok iyi anlar ve oyun anlayışına uyum sağlar.

  Başak ebeveyni ve Yay bebeği
  Düzenli, becerikli ve titiz Başak ebeveyni, özgür ruhlu Yay bebeğini zapt etmekte biraz zorlansa da ona çok iyi bakar. Sözel gelişime çok önem veren Başak ebeveyni onunla bol bol konuşarak, yaratıcılığını destekler. Kısacası bu son derece gelişime açık bir ilişkidir. Başak ebeveyni, Yay bebeğini kurallarla fazla kısıtlamazsa neşe katsayıları yükselecektir.

  Terazi ebeveyni ve Yay bebeği
  Denge ve uyum peşindeki Venüslü Terazi ebeveyni, Yay bebeğini çok iyi algılar ve huzursuzluklarını başarıyla dengeler. Onun özgür olma ihtiyacına saygı duyar ve bu sayede yeteneklerini de geliştirmiş olur. Terazi ebeveyni, anlaşma, barış ve işbirliği içinde olmak istediğinden bebeğin özgürleşme eğilimine de izin verecektir.

  Akrep ebeveyni ve Yay bebeği
  Dediğim dedik Akrep ebeveyni ve Yay bebeği arasında başta inatlaşmalar söz konusu olabilir. İki taraf da daima söz dinletmek arzusundadır. Çabuk sinirlenirler fakat sevdikleri insanlara ve yakınlarına karşı sıkıca bağlıdırlar. Zamanla birbirini çok iyi anlayacak olan bu iki burçtan bebek ve ebeveyn birbirlerinin gücüne saygı duymayı öğrenecektir. Denge oturduktan sonra ilişki sağlamlaşır.

  Yay ebeveyni ve Yay bebeği
  İşte son derece eğlendirici ve geliştirici bir ilişki daha. Jüpiter etkisindeki özgür Yay ebeveyni daima meraklı ve kendisi gibi özgür ruhlu bebeğini fazla kısıtlamayacak, oyun ve eğlenceyle destekleyecek ve bol bol açık havaya çıkartacaktır. İyimser, pozitif, neşeli Yay ebeveyn, doğduğu andan itibaren bebeğin en iyi arkadaşı olmayı başarır ve güvenini hemen kazanır.

  Oğlak ebeveyni ve Yay bebeği
  İnatçı, azimli, düzenli, fakat kararlı Oğlak ebeveyni ile özgürlükçü Yay bebeği arasında başta kişilik çatışmaları yaşanabilir. Ebeveynin aşırı kural koymaktan kaçınması gerekir. Ama iki taraf da aile hayatını severler, evlerine ve ev yaşamına düşkündürler. Zamanla otorite paylaşımı halledilir ve Yay bebeği Oğlak burcunun güvenilir doğasına alışır.

  Kova ebeveyni ve Yay bebeği
  İşte son derece neşeli ve hareketli bir ilişki daha. Kıvrak zekalı ve konuşkan Kova ebeveyni, Yay bebeğini nasıl eğlendireceğini çok iyi bilir. Bebek, sözcükleri kavradıkça yaratıcılığı da güçlenecek ve ona coşkulu karşılıklar verecektir. Kısacası bu ilişkide sıkılmak söz konusu değildir ve olabilecek her türlü iletişim sorunu kolayca atlatılır.

  Balık ebeveyni ve Yay bebeği
  Sevgi dolu ve şefkatli Neptünlü Balık ebeveyni, Jüpiter etkisindeki Yay bebeğini en iyi yönlendirebilecek burçlardan biridir. İkisi de değişken nitelikli olduğundan anlaşmazlıklar ve kaprisler söz konusu olabilir. Ama Balığın sıcak yaklaşımları minik Yayı ikna eder ve zamanla uzlaşma sağlanır. Bu gayet köklü ve sağlam bir ilişkidir.
   


Sayfayı Paylaş