Yavşan Otu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Yavşanotu (avrupaçayı) ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Avrupaçayı, Veronica, Water pumpernel, Veronigue

  Yavşanotu (Veronica officinalis): Sıracagiller familyasından; çiçekleri mavi veya beyaz renkte olan bir bitkidir. Yuvarlak saplıdır. Duvar çatlaklarında yetişir. Taze iken kokusuzdur. Kuruduktan sonra güzel kokar.

  Yetiştirildiği Yerler: Asya, Avrupa ve Kuzey Amerikanın killi, kireçli topraklarında ve güneşli yerlerde, ormanların seyrek yerlerinde veya orman kenarlarında, yol kenarları, çimenlikler ve meralarda yetişir.

  Toplanması-Saklanması: Mayıstan Eylüle kadar toplanarak temizlenir ve kurutulduktan sonra ince kıyılarak özel kaplarda muhafaza edilir.

  Yavşanotunun Faydaları: Kanı temizler. Hazmı kolaylaştırır. Sindirimi kolaylaştırır. Sinirleri yatıştırır ve güçlendirir. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Yaprağının yakısı yaraları geçirir. Banyosu kaşıntılara fayda sağlar. Romatizma ve gut ağrılarını dindirir. Mesanedeki kumları dökmeye yardımcı olur. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarında faydalıdır. Baş ve kulunç ağrılarını keser.turkeyarena.com Göğüs hastalıkları, nezle ve bronşitte faydalıdır. Özsuyu ile ağız gargara yapıldığında ağız ve boğaz iltihaplarını geçirir.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Yavşan Otu Nasıl Kullanılır? Yavşan Otu, ısırgan otu ile birlikte egzamaya karşı oldukça faydalıdır. Romatizma ve yara şikayetlerinde lapa haline getirilip uygulanır.​

  Çay: İki kahve kaşığı kurutulmuş, ince kıyılmış yavşan otu demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek. 5-10 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

  Banyo: Yavşan otundan bir avuç demliğe konur ve üzerine 1 litre kaynar su ilave edilir. 10dk deminin çıkması beklenir ve bu dem küvetteki suyla karıştırılarak banyo yapılır ise kaşıntıları önler.
   

Sayfayı Paylaş