Yavaşlayan Windows Xp, 7 ve Vistanızı Hızlandırın!

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 15 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  Aşağıdaki ipuçlarını Windows 7, Vista veya Windows XP yüklü bilgisayarınızda uygulayarak virüs bulaştığından şüphelendiğiniz veya normalden yavaş çalışan bilgisayarınızı tekrar eski haline getirebilirsiniz.

  1. Windows'u Windows Update ile güncelleyin: Otomatik güncellemeyi etkinleştirmemiş olsanız dahi, haftada bir elle güncelleştirmeleri denetleyin. Windows'unuzu güncel tutmak, onun düzgün bir şekilde çalışması için gerekli olan ilk adımlardandır.

  2. Malwarebytes Anti-Malware ile zararlıları tarayın: Resmi Malwarebytes sitesini açamıyorsanız Windows'unuza zararlı bulaşmış olma ihtimali yüksektir. Bu, zararlı geliştiricilerinin, araçtan hoşlanmadıklarını gösteriyor ve onun etkili olduğunun bir işareti.

  Eğer aracı yüklerken zararlı onu silerek size engel oluyorsa, mbam.exe adlı dosyayı farklı bir bilgisayarda yeniden adlandırmalı ve bunun ardından PC'nize kopyalarayak tarama yapmalısınız.

  3. Gereksiz yazılımları kaldırın: Windows'ta kullanmadığınız veya Windows'un ihtiyacı olmayan yazılımları kaldırmalısınız. Revo Uninstaller bu işi başarıyla yerine getiriyor, kaldırılan programların geride bıraktığı kalıntıları da temizliyor.
   


 2. GuNaHKaR Well-Known Member

  4. CCleaner ile kayıt defterini temizleyin: Bu popüler araç, Windows'da web tarayacınızın çerezlerinden geçici dosyalara ve sistem kayıt defterine gereksiz birçok öğeyi temizliyor. Bu tür bir temizliğin performansı artırıp artırmadığı tartışmalı olsa da diskinizi temiz tutmak açısından önemli bir görevdir.

  5. Update Checker ile yüklü programlarınızı güncelleyin: Windows'da olduğu gibi, yüklü diğer yazılımlarınızı da güncel tutmak önemlidir. Tüm uygulamalarınızı tek tek güncellemek yerine FileHippo.com tarafından sunulan Update Checker'ı kullanabilirsiniz. Araç, Windows'da yüklü olan programları buluyor ve son sürümlere dair bağlantıları web tarayıcısı içerisinde listeliyor.

  6. Auslogics Disk Defrag ile diskinizi birleştirin: Tüm bu adımları gerçekleştirdikten sonra sıra son olarak Windows sisteminizin bulunduğu sürücüyü birleştirmeyegeliyor. Windows ile beraber gelen disk birleştirici aracını kullanabilirsiniz, ancak biz kullanım kolaylığı ve bilgilendirici grafikler sunan, diskinizi oldukça hızlı birleştirebilen Auslogics Disk Defrag'ı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
   

Sayfayı Paylaş