Yatsı ve vitir namazlarının kılınışı....

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve abdulkadir tarafından 30 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. abdulkadir Well-Known Member


  Yatsı namazında, önce tıpkı ikindinin sünneti gibi dört rek'at sünnet, ondan sonra kaamet getirerek öğlenin farzı gibi dört rek'at farz, daha sonra sabah namazının sünneti gibi iki rek'at son sünnet kılınır. Bunların farkı yalnız niyetlerdedir. Başka fark yoktur.
  Vitir namazı vacip olup üç rek'attir. Yatsı namazından sonra kılınır. Her rek'atte Fâtiha ve bir sûre okunur.

  Vitir namazı şöyle kılınır:

  İlk önce, "Bugünün vitir namazını kılmaya" diye kalben niyet edilir. "Allâhü Ekber" deyip tekbir alınarak namaza durulur. Sabah namazının sünneti gibi iki rek'at kıldıktan sonra oturup sadece "Ettehiyyâtü" okunur. "Allâhü Ekber" diye üçüncü rek'ata kalkılır. Fâtiha ve bir sûre okunur. Bundan sonra rükûa gitmeden, eller bırakılır. "Allâhü Ekber" diye eller kaldırılarak tekbir alınır. Sonra eller bağlanıp kunut duâları okunur. Bundan sonra elleri bırakıp, diğer namazlarda olduğu gibi "Allâhü Ekber" diye rükû yapılır. Secdelerden sonra da oturulur, tahiyyat, salevat ve duadan sonra selâm verilir.

  Böylece bir gün içerisinde kılınması icabeden beş vakit namaz; farzıyla, vâcipiyle ve sünnetleriyle beraber kılınmış olur.

  Beş vakit namazdaki rek'atlerin sayıları:

  1. Farzlar:
  Sabah 2, Öğle 4, İkindi 4, Akşam 3, Yatsı 4 olmak üzere, 17 rek'attir.

  2. Vâcip:
  Sadece vitir namazı olmak üzere, 3 rek'attır.

  3. Sünnet-i müekkedeler:
  Sabah 2, Öğle 4+2, Akşam 2, Yatsı 2 olmak üzere, 12 rek'attir.
   


 2. BaRıŞ Well-Known Member

  hmm bak ben vitiri yanlış kılıyormuşum ettihıyyatüden sonra salli barik de okuyordum şimdi namaz kılmıyorum ama bi ara kılıyordum inş yine başlarız... teşekkkürler abdulkadir
   

Sayfayı Paylaş