Yaşayan Kaya (Nimbochromis Livingstonii)

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 17 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Yaşayan Kaya (Nimbochromis Livingstonii)
  Latince Adı: Nimbochromis livingstonii

  Habitatı: Malawi gölünün sığ çamurlu kesimleri

  Beslenme Biçimi: Etçil

  Davranış Biçimi: Aşırı agresif

  Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

  Üreme: Dişiler ortalama 100 adet yumutrayı 28 gün ağızda kuluçka yapar

  Sıcaklık: 25 - 26 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 25 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 350 lt

  Su Sertliği: Sert

  pH: 7.8 - 8.6

  Aktavist Yorumu: Çok agresif bir balık; ama güzel. Akvaryumda böyle agresif, yaramaz balık olunca daha iyi oluyor; akvaryum hareketleniyor. Yani bir anlamda akvaryumun tuzu,biberi. Karma akvaryumlara uygun değil. Çok yiyip, çabuk büyüyen bir balık.

  [​IMG]

  Malavi Çiklitleri içinde sert karakteriyle tanınır. Akvaryum koşullarında 25 cm boya ulaşabilir. Ancak karma akvaryumlarda çoğu zaman daha küçük kalır.

  Çok küçük boylardan itibaren renklidir. Kahverengi ve beyaz desenler dişide yaşam boyu kalıcıyken, erkekte kafadan gövdeye doğru yayılan mavi renk üreme çağından itibaren belirginleşir. Kırmızı rengi belirginleştiren karotenden zengin yemlerle beslendiğinde yüzgeçlerdeki turuncu renkli çizgiler mükemmel görünür.

  [​IMG]

  Büyük ve kavgacı balıkların akvaryumda barındırılmaları tecrübe gerektirir. Çoğu zaman bunun sadece büyük hacimle sağlanabileceği düşünülür ancak bu yanlıştır. Küçüklükten itibaren beraber bakılan balıklar daha uyumlu olurlar. Yemleme rejimi, aydınlatma ve sıcaklık gibi değerlerle oynayarak bu gibi sert türleri sorunsuz yaşatmak mümkündür. Akvaryumdaki dekorasyonun düzenlenmesinde balıkların güç dengelerine göre paylaşabilecekleri alanlar yaratmak çok önemlidir. Ayrıca hırpalanmış bir balığın akvaryum içerisinde sağ kalabilmesi ve güç toplayana kadar kendini koruyabilmesi gereklidir. Yaralanan balıkların iyileşmesi amacıyla akvaryumdan uzaklaştırılmaları geçici bir çözümdür. Akvaryuma dönüşleri genelde daha da sorunlu olacaktır.turkeyarena.com

  Akvaryum içerisinde yutabileceği boyda balık bulunmamalıdır. Renginin ve deseninin yarattığı avantajla zemine çöküp hareketsiz kalarak yutabileceği balıklara tuzak kurabilir.

  Yaşayan Kaya ağızda kuluçka yapan türlerdendir. Dişiler yavrulara çok bağlıdır, nadiren yumurtalar yutulur. Beslenmeleri çok özel bir özen gerektirmez ancak aşırı iştahlı tüm Malavi türleri gibi Bloat'a (karın şişmesi) karşı dikkatli olunmalıdır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş