Yaşanmış Dini Başarı Hikayeleri

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve CAN tarafından 12 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  Allah'ın Beratı

  Rufai tarikatına mensup müridlerden biri bir gün kendisine çok güvenerek cezbe halindeyken şöyle dua etti:

  - Ya Rabbi Cehennemden azat olduğuma dair bu aciz kuluna bir belge gönder.

  Aradan çok geçmedi, gök yüzünden beyaz bir kağıt geldi. Alıp baktılar ki, kâğıtta hiçbir yazı yok. Kağıdın geldiğini görerek sevinen o mürid, içinde bir yazı olmadığını görünce çok üzüldü, mükedder bir vaziyette durumu şeyhine anlatmak üzere kâğıdı Ahmed Rufai Hazretlerine götürdü.

  Ahmet Rufai Hazretleri kağıdı eline alıp bakınca kendinden geçti ve şükür secdesine vararak:

  - Ey bari Hûda, sana hamd ü senalar olsun. Bu zayıf kulunun müridlerinden bir kimseye böyle bir berat göndermek şerefine eriştirdin, dedi.

  Müridler:

  - Efendim dediler. Biz orada bir yazı görmüyoruz, siz ise bu şahsın cehennemden azat olduğunu nasıl anlıyorsunuz? dediler.

  - Ey benim müridlerim ve sadık dostlarım, kudret eli siyah yazmaz, siz buradaki yazıyı göremiyorsunuz, bu kağıdın üzerindeki yazı nurdan kalemle yazılmıştır, buyurdu.
   


 2. CAN Well-Known Member

  Nuhun Gemisi

  Her peygamber bir medeniyetin öncüsüdür. Beşerin bunalım geçirdiği her devirde, bu bunalımı önleyecek bir peygamberi allah göndermiş ve inanan insanlara hidayet vermiştir. Asi kavrimlere gelen musibetler çeşitli olmuş ve kur an da bunlar yer yer anlatılmıştır.

  Bütün mükaddes kitaplarda yer aldığını bildiğimiz nuh un tufanı bir kavmin başına gelen en evim olaylardan biridir.

  Belkide en büyüğüdür. Bu yönüyle mevzu çok dikkatimizi çekmiş ve beşer tarihi boyuncada da dikkatleri üzerine çekmeyi becerecektir. Bu konu üzerine küçük bir çaptaki çalışmalarımızın hedefi bu gemi üzerine dikkatleri çekmekten ibarettir. Nuh tufanı ile alakalıçalışmaların zaman zaman yayınlanmış, bu uğurda filmler çevrilmiş ve pek çok mecmualarda ilmi sayılabilecek çapta makaleler neşredilmiştir. Bu konu ile alakalı çalışmaların farkı nuh un gemisi diye adlandırdığımız kütleye ışık tutmak ve ve gün yüzüne çıkmakta çıkmasında çaba sarfetmektir.

  Alın Teri

  İmam Kazım (a.s) kendi tarlasında çalışmakla meşguldü. Fazla faaliyet İmamdın bütün vücundan terler akıtmıştı bu arada Ali ibni Ebi Hamza-i Bata ini geldi imamın yanına, ve o manzarayı görünce:

  - Kurban olayım, niçin bu işi başkalarına bırak mıyorsun? diye sordu.

  - Niçin başkalarına bırakayım? Halbuki benden daha üstün kişiler bile, daima bu gibi işlerle meşgul olmuşlardır.

  - Allah'ın elçisi, Emirülmü'minin ve bütün ecdadım. Esasen tarlada çalışmak ve ziraatla meşgul olmak Peygamberlerin, peygamber vasilerinin ve Allah'ın seçkin kullarının başta gelen, en önemli adetlerinden biridir.
  Bihar ul-Envar
   

Sayfayı Paylaş