Yaşama Hakkı, Yaşama Hakkı Nedir, İnsan Hakları

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 26 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Yaşama Hakkı Ne Demektir
  Temel İnsan Hakları Nelerdir

  Yaşama Hakkı, kişinin fiziksel varlığının sürdürebilmesinin güvencesini oluşturan insan hakkı. 4 Kasım 1950 tarihli Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 2. maddesinde herkesin yaşama hakkının yasayla korunacağı, yasanın ölüm cezasını öngördüğü bir suçtan dolayı mahkemece verilmiş bir cezanın yerine getirilmesi dışında hiç kimsenin kasten öldürülemeyeceği belirtilmiştir.

  Aynı maddeye göre öldürme olayı
  - Yasadışı şiddete karşı korunma
  - Yasaya uygun tutuklama
  - Tutuklu kişinin kaçmasını önleme
  - Bir ayaklanma ya da isyanı yasaya uygun olarak bastırma
  bu durumda birçok insan böyle durumlara düşer.

  İnsan hakları, tüm insanların sahip olduğu temel hak ve özgürlüklere denir. İnsan hakları, ırk, din, dil ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin tüm insanların yararlanabileceği haklardır. Bu hakları kullanmakta herkes eşittir. Diğer yandan insan hakları terimi bir ideali içerir. Bu terimi kullananlar, bu alanda olanı değil, olması gerekeni dile getirirler.

  İnsan hakları, tüm insanların hak ve saygınlık açısından eşit ve özgür olarak doğduğu anlayışına dayanır. İnsan hakları, her bir bireye bağımsız seçim yapma ve yeteneklerini geliştirme özgürlüğü sağlar. Bu özgürlükler başkalarının haklarına saygılı olmak ve bu hakları çiğnememe zorunluluğu ile dengelenmektedir. Bir başka deyişle, birçok hakkın yanında bir sorumluluk da bulunmaktadır.

  1. Madde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi (UDHR)
  “Bütün insanlar hür, haysiyet ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler ve birbirlerine karşı kardeşlik zihniyeti ile hareket etmelidirler.

  insan hakları evrensel dildirgesi, Ötenazi Ve İsteyerek Yaşama Hakkına Son Verme, Yaşama Hakkı Nedir?
   


Sayfayı Paylaş