Yaşam Hikayeleri Hayatın Armağanı Yazı

Konusu 'Masal ve Hikayeler' forumundadır ve CAN tarafından 2 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  Hayatın Armağanı

  İki gezgin melek, geceyi geçirmek için, son derece varlıklı bir ailenin evinin kapısını çalmışlar Aile, pek kaba bir üslupla, meleklere yatacak yer olarak koca malikanenin konuk odalarından birini vermek yerine, soğuk bodrumdaki küçük bir köşeyi göstermiş.

  Melekler, buz gibi odanın soğuk ve sert zemininde kendilerine yatacak bir yer hazırlamaya çalışırlarken, yaşlı melek duvarda bir delik görmüş ve kalkıp deliği onarmaya girişmiş Genç melek, yaşlı meleğe bu hareketinin nedenini sorunca, yaşlı melek hafifçe gülümsemiş:
  - Her şey, her zaman, göründüğü gibi değildir.

  Sabah malikaneden ayrılan melekler, gece bastırınca, bir kez daha kalacak yer bulmak umuduyla, bu defa çok fakir bir çiftçi ailesinin kapısını çalmışlar Son derece misafirperver olan fakir karıkoca, sofralarında ne var ne yoksa meleklerle paylaştıktan sonra, onlara rahatça uyumaları için kendi yataklarını vererek yanlarından ayrılmışlar Sabah güneş doğduğunda, melekler, zavallı karıkocayı gözyaşları içinde bulmuşlar: Yegane geçim kaynakları olan tek inek de tarlalarının ortasında cansız yatmaktaymış.
  Genç melek, bu sefer iyice öfkelenerek yaşlı meleğe isyan etmiş:
  - Bunun olmasına nasıl izin verebildin? O varlıklı kaba adamın her şeyi vardı; ama sen kalktın, ona yine de yardım ettin Bu iyi yürekli fakir ailenin ise o tek inekten başka hiçbir şeyleri yoktu Buna rağmen onu bile paylaşmaya gönüllü oldular Ama sen, o ineği de yitirmelerine izin verdin!

  Bunun üzerine yaşlı melek, genç meleğe dönerek şu cevabı vermiş:
  - Her şey, her zaman, göründüğü gibi değildir. O zengin malikanenin bodrumunda kaldığımız gece, duvardaki deliğin dibinde külçe külçe altın saklı olduğunu fark ettim. Malikanenin sahibi, bu kadar açgözlü olduğu ve kendisine verilmiş şans sayesinde edindiği zenginliğin bir parçasını bile paylaşmaya yanaşmadığı için, ben de o deliği öyle bir kapatıp mühürledim ki artık arayıp bulsa da açamaz.

  Ve devam etmiş:
  - Sonra, dün gece biz çiftçi ailesinin yatağında uyurken, ölüm meleğinin o çiftçinin karısını almaya geldiğini gördüm Ben de onun yerine, ölüm meleğine ineği verdim.

  Yaşlı melek, gülümseyerek bir kez daha eklemiş:
  - Her şey, her zaman, göründüğü gibi değildir Bazen işler istediğimiz gibi sonuçlanmadığında, aslında bizim de başımıza gelen tam da budur işte İnanıyorsanız, yapmanız gereken şey, sadece her sonucun her zaman sizin lehinize olduğuna güvenmektir Bunun böyle olduğunu, ancak belirli bir zaman sonra öğrenebilecek olsanız bile Bazı insanlar, hayatımıza girerler ve çabucak çıkarlar Bazıları ise dostumuz olur ve bir süre orada kalırlar Yüreklerimizde o güzel ayak izlerini bırakarak… Ve bu, iyi bir dost kazandığımız için, bir daha asla eskisi gibi olmayacağız demektir!

  Dün, tarih oldu
  Yarın, bir gizemdir
  Bugün ise bir armağan Bu yüzden İngilizcede “present”, hem “şu an”, hem de “armağan” anlamına gelir!
  Her anı doyasıya yaşayın ve tadını çıkarmaya bakın
  Hayat, bir kostümlü prova değildir!
   


Sayfayı Paylaş