Yarpuz ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 17 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Yarpuz ve Faydaları
  Diğer İsimleri : Filiskin, Narpuz, Pülüskün, Yabani nane, Mentha pulegium

  Yarpuz: Ortalama 30 cm yüksekliğinde, pembe-mor karışımı renklerde çiçekler açan ve naneye benzeyen, güzel kokulu, çok yıllık bir bitkidir. Çiçek ve yaprakları gövdeye belli aralıklarla sıralanmıştır. Bitki, döktüğü minik tohumlarıyla çoğalır. Kuvvetli kokusu vardır. Şeker, reçine ve uçucu yağ içerir.

  Yetiştirildiği Yerler: Anadolu’nun pek çok yöresinde sulak çayırlarda ve akarsu kenarlarında doğal olarak yetişir. En fazla Akdeniz Bölgesinde görülür.

  Toplanması-Saklanması: Bitki çiçek açmaya başlamadan önce toplanır ve gölge bir yede kurutulur. Paslı gibi gözüken yapraklar kurutulurken ayıklanmalıdır.

  Yarpuzun Faydaları: İştahı açar. Balgam söktürür. Hazmı kolaylaştırır. Mide bulantısını giderir. Erkeklik kuvvetini artırır. Kalbi ve mideyi kuvvetlendirir. Vücudu rahatlatır ve ferahlık verir. Mide ve bağırsaklarda şişkinlik oluşturan gazları söktürür. Bedende oluşan spazmik ağrıları ve ruhsal endişeleri giderir. Mideyi kuvvetlendirici ve nefes darlığını giderici etkilere sahiptir. Kadınlarda rahmin büzülmelerini güçlendirerek aybaşı dönemini kolaylaştırıp rahatlatır. Tohumları kaynatılıp içilirse uçuğa ve idrar tutukluğuna fayda sağlar. Adet görmeyi kolaylaştırır,

  Uyarı: Fazla yenirse göz kararması ve baş dönmesi yapar. Düşüğe neden olabileceği için gebelikte yarpuz alınmamalıdır. Böbrek sorunu olanlar da yarpuz almaktan kaçınmalıdır.

  Yarpuz Nasıl Kullanılır? Yaprakları kurutulduktan sonra nane gibi kullanılabilir. Fazla miktarda kullanmak tavsiye edilmez.

  Çay: 1-2 tatlı kaşığı kurutulmuş yarpuz yaprağı üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu çay, günde üç kez içilebilir.
  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş