Yarı Metaller Günlük Hayatta Nerelerde Kullanılır

Konusu 'Kimya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Yarı Metaller Günlük Hayatta Kullanım Alanları

  Yarı metaller, hem metal hem de ametal özelliği taşıyan elementlerdir. Kimyasal özellikleri ametallere, fiziksel özellikleri metallere benzer. Bilinen yarı metaller 8 tanedir.

  Yarı metaller, metallerle tepkime verirken ametal, ametallerle tepkime verirken de metal gibi davranırlar. Genellikle kristal yapıda bulunurlar. Ayrıca; yarı iletken özellikleri vardır. Diyot ve transistör gibi modern elektroniğin temel parçalarının ham maddeleridirler. Bor, Silisyum, Germanyum, Arsenik, Antimon, Tellür ve Polonyum yarı metallere örnektir. Bu elementlerin fiziksel özellikleri metallere, kimyasal özellikleri ametallere benzer.

  Yarı metaller; metallerden daha az iletken, ametallerden ise daha iletkendirler. Bunun yanı sıra parlak veya mat olabilirler. İşlenebilir, tel veya levha haline getirilebilirler. Kırılgan değildirler.

  Yarı metallerden Silisyum elektrik sanayisinde kullanılır, Arsenik genellikle kurşun elementine katılarak tıp alanında kullanılır, Antimon pil, elektrik tesisatı ve mermilerde daha çok kullanılır, Tellür seramik sanayisinde ve metal ürünlerin üretiminde kullanılır, Polonyum uzay uydularında termoelektrik güç olarak kullanılır.
   


 2. Misafir Guest

  ödevime yardımcı oldunuz teşekkürler
   

Sayfayı Paylaş