Yargıtay Ceza Genel Kurulunun Şemdinli Kararı

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve EmRe tarafından 11 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Yargıtayın Şemdinli kararı, Yargıtaydan Şemdinli kararı
  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ile 1.ceza Dairesi Arasında Yaşanan "Görevsizlik" ile İlgili Görüş Ayrılığına Ceza Genel Kurulu Son Noktayı Koydu.

  Kurul, Başsavcılığın 1.ceza Dairesi'nin Verdiği Karara İtiraz Hakkı Olmadığını Bildirdi.

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ile 1.Ceza Dairesi arasında yaşanan görüş ayrılığına Ceza Genel Kurulu son noktayı koydu. Kurul, Başsavcılığın 1.Ceza Dairesi'nin verdiği karara itiraz hakkı olmadığını bildirdi.

  Yargıtay Ceza Genel Kurulu, geçen hafta üçte iki çoğunluk sağlanamadığı için alamadığı kararı, bu hafta aldı. Kurul, bugünkü toplantısında, Şemdinli olaylarıyla ilgili davanın temyiz aşamasında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, 1. Ceza Dairesi'nin verdiği görevsizlik kararına itiraz yetkisi olmadığına oy çokluğuyla karar verdi.

  Ceza Genel Kurulu, Yargıtay Yasası ve Yargıtay Başkanlar Kurulu kararı ile dairelerin iş bölümünün belirlendiğine dikkat çekerek, Başsavcılığın bir dairenin verdiği görevsizlik kararına itiraz hakkı bulunmadığını belirtti. Kurul'un bu kararı gereği, dosya Yargıtay 9. Ceza Dairesine gidecek. 9. Ceza Dairesi de "görevsizlik" kararı verirse, görevli daireyi Yargıtay Ceza Daireleri Başkanlar Kurulu belirleyecek.(ANKA)
   


Sayfayı Paylaş