Yardımlaşmayla İlgili Bir Masal

Konusu 'Masal ve Hikayeler' forumundadır ve CAN tarafından 2 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  YARDIMLAŞMA

  Küçük kız, hüzünlü bir yabancıya gülümsedi
  Bu gülümsemeyle adam kendini daha iyi hissetti
  Yakın geçmişte kendisine yardım eden bir dosta teşekkür etmediğini hatırladı
  Hemen bir not yazdı ve yolladı
  Arkadaşı aldığı haberden çok mutlu oldu
  Her öğlen yemek yediği lokantada garson kadına yüklü bir bahşiş verdi
  Garson ilk defa böyle bir bahşiş alıyordu Akşam eve giderken kazandığı paranın bir parçasını her zaman köşe başında oturan fakir adamın şapkasına bıraktı
  Adam öyle ama öyle minnettar oldu ki
  İki gündür boğazından tek lokma geçmemişti
  Karnını doyurduktan sonra, ıslık çalarak bodrum kattaki tek göz odasının yolunu tuttu
  Öyle neşeliydi ki bir saçak altında titreyen köpek yavrusunu görünce, kucağına aldı, sevdi
  Küçük köpek gecenin soğuğundan kurtulduğu için sevinçliydi
  Sıcak odada sabaha kadar koşuşturdu durdu
  Gece yarısından sonra apartmanı dumanlar bastı
  Dumanı koklayan köpek öyle bir havlamaya başladı ki
  Önce fakir adam uyandı sonra bütün apartman halkı
  Anneler babalar dumandan boğulmak üzere olan yavrularını kucaklayıp, ölümden kurtardılar
  Bütün bunların hepsi tek kuruşluk maliyeti olmayan bir TEBESSÜMÜN sonucuydu
  YÜZÜNÜZDEN TEBESSÜM HİÇ EKSİK OLMASIN


  ''Hadi oğlum, dersine çalışsana! '' dedi, yalvaran gözlerle annesi ''Bir gün'' dedi ve uyumasına devam etti çocu.

  Zaman su gibi akıp geçti Bir- iki yıl hazırlık kursu aldıktan sonra üniversiteye girebildi Bir gün fakülte arkadaşlarının; ''Bizimle cumaya gelmeye ne dersin?'' teklifine, ''Siz gidin bir gün olur ben de giderim'' diye kaçamak cevap verdi.

  İkinci sınıfa geçmeden fakülteden atıldı, ''Bir gün'' olup da çalışmak nasip olmadığındanİşsiz güçsüz dolaşırken, bir arkadaşı elinden tutup onu bir işe yerleştirdi.
  Gün geldi, evlendi, çocukları oldu Arkadaşı; '' Çocuklarına imandan, ahlâktan, kültürden bahsetsen, çok boş yetişiyorlar'' dediğinde, ''Daha küçükler, hele bir büyüsünler'' dedi.

  Çocuklar büyüyüp, sorular sormaya başlayınca, onlara geçiştirici cevaplar vermeye çalıştı, ama bilgisizliğini bir türlü gizleyemedi, içinde bir eziklik hissetti Bildiği bir şey vardı, bilgisizliğini yenebilmesi için kitap okulmalıydı.

  '' İnsan neydi, niçin vardı?'' Evvelâ bu mevzu ile alâkalı kitapları taradıBulduğu kitap sayısı bir düzineyi geçmişti Kasaya doğru ilerlerken, kitapların fiyatlarını şöyle bir hesapladı, olduğu yerde kaldı: ''Şimdi param az, elime toplu para geçecek nasıl olsa, o zaman gelir alırım'' diye tasarladı ve dönüp kitapları yerine bıraktı Eline para geçti ama kitapçıya uğramak aklına gelmedi.

  Uzun bir aradan sonra işe giderken yolda sakat bir dilenci gördü, para vermek geldi içinden; ''Neyse?'' dedi, ''Dönüşte verebilirim''

  İşine yaklaşırken bir salâ sesi duydu, dikkat kesildi; meğer bir yakını vefat etmiş! İçine bir huzurszluk çöktü, ''Ya ölüm bir gün yakama yapışıverirse, zaten yaş da ilerlemekte'' diye düşündü Kendi kendine, ''Artık iç dünyama çeki düzen verme vakti gelmedi mi?'' diye sorducevabı, teredüdütsüz ''evet''ti ama işler de bu aralar hayli yoğundu, ''Hele bir yaza varalım tesisllerin açılışını yapalım, düşünürüz'' dedi yine Allah'ın günleri bitmezdi ya!

  Bir iş dönüşü gecekonduların arasından geçerken, çileli yılları geldi aklına bir burukluk hissetti.

  Hay Allah! Bu gözyaşları da neyin nesi? Duygu selinin tazyikine daha fazla dayanamayıp, gözlerden sızan yaşlar, çağlayan oluverdiDermanı kalmayınca, çömelerek ağlamasını sürdürdü.

  Tarifsiz hislerle çağladı ruhu, gözlerini silerek; '' Bunları kaleme almalıyım!'' diye mırıldandı Yine ''bir gün'' dedi; ''Gün gelir yazarım duygularımı''

  ''Gün olur bir aya değer''di ama, bilmeliydi ki, o güne ulaşabilmek için, her günün kadrini bilip çabaları kilometre taşı yapmalıydı.

  ''Bir gün'' salâ sesiyle mahalle,sessizliğe büründü İşe giderken, dikkatsiz bir şoförün kullandığı arabanın çarpmasıyla hayatını kaybetmişti.
   


Sayfayı Paylaş