Yararlı Bakteriler Nelerdir Kısaca Maddeler Halinde

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 11 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Yararlı Bakteriler Hangileridir

  Probiyotik bakteriler, bizim bağırsaklarımızda yerleşik halde bulunan sağlığımıza faydalı bakterilerdir.

  Bağırsaklarımızda, vücudumuzdaki toplam hücre sayısının tam 10 katı kadar faydalı bakteri taşıyoruz: Yaklaşık olarak 100 trilyon ( 1014) bakteri bulunuyor bağırsaklarımızda! Bu faydalı bakteriler, 500’ün üzerinde ayrı türdeki bakterilerden oluşuyor. Vücut ağırlığınızın 1 kilosundan fazlasını, faydalı bakteri bakteriler oluşturuyor.

  Doğum anında, bebeğin bağırsaklarında bir tane bile bakteri bulunmaz, sterildir. Bebeğin doğum kanalından geçtiği andan itibaren annenin doğum kanalından aldığı bakteriler ile bağırsaklarda faydalı bakteriler oluşmaya başlar. Bu nedenle, normal doğum ile doğan bebekler ile sezaryen ile doğan bebekler arasında faydalı bakteri bakteriler açısından farklılıklar vardır. Normal doğum ile doğanlarda faydalı bakteriler daha erken ve daha zengin olarak meydana geldiği için, daha dirençli bebekler olurlar.

  Aynı şekilde, anne sütü almak da faydalı faydalı bakterileri arttırır. Anne sütü “prebiyotik”tir, yani faydalı bakteri bakterilerin gelişimi ve çoğalması için uygun ortam hazırlar. Emzirmek, çocuğunuzun sadece karnını doyurmak için gerekli değildir, aynı zamanda daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
   


Sayfayı Paylaş