Yapışkan Otu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Yapışkan Otu ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Yoğurt Otu, Duvar fesleğeni, Bereotu, Galium aparine

  Yapışkanotu: Isırgangiller familyasından; 30-80 cm boyunda, dikine yükselen, çok yıllık bir bitkidir. Gövdesi dört köse olup üzeri çengele benzer ince kıllarla örtülüdür. Genellikle duvarların üzerlerinde ve diplerinde bulunur. Yaprakları almaşık ve tam kenarlıdır. Çiçekleri küçük kümeler halindedir. Müsilaj, tanen, potasyum, saponin, flavon glikozidleri ve alkaloid içerir.

  Yetiştirildiği Yerler: Yapışkanotu ülkemizde 2000 m yüksekliklere kadar rastlanır. Avrupada ise 2300 m ye kadar rastlanmaktadır.

  Toplanması-Saklanması: Mayıs ayından, Ekim ayına kadar kadar yerden 5-10 cm yukarıdan keserek demetler şeklinde bağlanır. Havalı, güneşli ve kuru yerlerde kurutulur.

  Yapışkan Otunun Faydaları: Dışkıyı yumuşatır ve idrar söktürür. Mide ve bağırsak iltihaplarını giderir. Taş düşürmeye yardımcı olur. Öksürüğü keser. Cilt hastalıklarına iyi gelir ve yaraların iyileşmesini kolaylaştırır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Yapışkan Otu Nasıl Kullanılır? Kurutulan çiçekli dalları suda kaynatılıp içilerek ya da pansuman yapmak için kullanılır. Bitkinin sıkılarak çıkarılan suyu sürülür.​

  2 çay kaşığı taze veya kuru bitki 150 ml kaynar su ile haşlanır ve 10 dakika demlenip, süzülür. Hemoroid ve bereler için kullanılır.
   

Sayfayı Paylaş