Yapay Işık Kaynaklarının Olumsuz Etkilediği Canlılar

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 6 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Yapay Işık Kaynaklarının Olumsuz Etkilediği Canlılar

  yapay ışık kaynaklarının olumsuz etkilediği hayvanlar, yapay ışık kaynaklarının canlılara olumsuz etkileri, yapay ışık kaynaklarının olumsuz etkileri

  Örneğin göçmen kuşlar için ışık kirliliği yeni bir tehlikedir: Kuşlar sadece insanlar için değil, dünyadaki tüm canlı yaşam için çok yararlıdır. Her yıl milyarlarca haşereyi, sineği tüketirler, milyarlarca bitki tohumunu yayarlar. Özellikle küçük sineklerle beslenen göçmen kuşlar gece seyahat ederler. Kimi türler milyonlarca kilometre yol kat ederler. Kısmen takım yıldızlardan yön bulurlarken gökdelenler, deniz fenerleri gibi yüksek yapılardan yayılan ışıklar onlar için çekici olur. Bunun sonucu, kuşlar ya yorulup düşünceye kadar ışık etrafında fır dönerler ya da doğrudan binaya çarparlar. Bu şekilde bir gecede binlerce kuşun öldüğü bilinmektedir.

  Kimi deniz hayvanlarının yuvalama alışkanlıkları ışık kirliliği ya da yapay aydınlatma yüzünden tehlikededir. Deniz kaplumbağalarının binlerce yumurtasından çıkan yavrulardan yalnızca birkaçı denize ulaşabilmektedir. Denize ulaşmak için deniz ile kara arasındaki aydınlık farkını kullanan kaplumbağalar yapay ışıklandırmalarla karaya yönelince hayatlarından olmaktadırlar. turkeyarena Avustralya da yapılan bir araştırmaya göre mercanlar, üzerlerine düşen aşırı ışık yüzünden kendilerine renklerini veren mikroskobik bitkileri reddetmekte, beyazlaşmakta ve strese girmektedirler!
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 19 Mart 2015

 2. belinay Guest

  güzellllll;););););)
   
 3. Çok işime yaradı çok sağolun ders için çok saol
  naberrrrrr gak kız cay demle
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 19 Mart 2015
 4. sudenazkzıl Guest

  Kanka sen misin ben sude :eek: kanka meriç :eek:
   
 5. Evet kanka ben meriç Dedemandan
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 19 Mart 2015
 6. uf gezgin v Guest

Sayfayı Paylaş