Yalıkavak'ta Ne Yapılır

Konusu 'Bodrum' forumundadır ve GamZe tarafından 6 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Yalıkavak'ta Ne Yapılır
  Yalıkavak, Bodrum‘a 18 km uzaklıktadır ve Bodrum Yarımadası’nın kuzeydoğusunda yer alır. Yalıkavak‘a doğru giderken sizi ilk karşılayan yel değirmenleri olacaktır. Eski dönemlerde bir süngerci köyü olan Yalıkavak, geçen zaman içerisinde bir turizm merkezine dönüşmüştür. Güzel koyları, uzun kumsalları ve yel değirmenleriyle masal diyarındaymışsınız hissi yaratır. Yapılan incelemeler doğrultusunda Yalıkavak‘ın tarihinin M.Ö. 2000 yıllarına dayandığı görülmüştür. Yalıkavak çevresinde kaya mezarları, sur kalıntıları ve antik yerleşim yerleri sessizce geçen zamana tanıklık etmektedir. Yalıkavak’ın en ünlü koyları arasında Paşa, Tilkicik ve Ağaçbaşı bulunur.

  Yalıkavak yat turizmi açısından da önemli bir yere sahiptir. Güllük Körfezi ve Madalya Koyuna girmeden önceki son koy olan Yalıkavak, bu özelliğiyle yat sahiplerini de çekmektedir.

  Düzenli ve nezih bir semt olan Yalıkavak’ta bazı restorasyon çalışmaları da sürdürülmektedir. Antik yapılar kullanışlı ve özüne uygun bir şekilde yenilenmektedir. Bunlara örnek olarak; tanınmış ressamların resimlerinin sergilendiği bir galeriye dönüştürülen su sarnıcı gösterilebilir. Diğer bir restorasyon ise kullanılmayan bir zeytinyağı fabrikasının hediyelik eşya satan bir işletmeye dönüştürülmesidir.
   


 2. GamZe Moderator

  Ünlü Yalıkavak köftesi, yöresel lokum pilavı, otlu börek, gözleme, katmer tatlısı, fırın ekmeği, keşkek, ahtapot pilavı ve lokma, Yalıkavak’a yolu düşenlerin mutlaka tadına bakması gereken yemekler arasındadır.

  Sürekli esinti halinde devam eden rüzgar Yalıkavak’ı sörf için uygun bir yer haline getirmiştir. Ancak yasak bölgeler çoğunlukta olduğu için rehber eşliğinde rüzgar sörfü yapılabilir. Çünkü Yalıkavak’ın gelişimiyle Akdeniz Foklarında fark edilir bir azalma görülmüştür.

  Akdeniz’in medeniyetlere tanıklık eden sularında dalış da oldukça keyifli bir spordur. Şnorkel kullanarak su altı dünyasını izleyebilir ya da tüple dalarak deniz canlılarını gözlemleyebilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş