Yakmayıp koklayan otomobil de var mı...?

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve ot-gu tarafından 13 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Son akaryakıt zamları, araç sahiplerinin yakıt tasarrufu isteğini daha da tetikledi. Otomobil kullanım alışkanlıkları değişiyor. Dizel-benzinli oto tercihinde zorlananlara, "Benzinli almak daha mantıklı" uyarısı yapılıyor..

  [​IMG]


  Eurodizelin litresi 3.10 YTL, kurşunsuz benzinin litresi 3.29 YTL. Motorin lehine olan fark iyice kapandı. Birçok araç sahibi artık birden fazla tasarruf önlemini bir arada uyguluyor. "Bu araç, yakmıyor kokluyor" şeklindeki ilanlar da artacağa benziyor!

  YILLARDIR motorinin benzinden çok daha ucuz olması nedeniyle, dizel otomobil almak Türk insanına daha cazip görünüyordu. Bugün şartlar değişiyor. Dizel yakıtların fiyatı benzinlerin 2 katı arttı. Motorine son bir yılda gelen zam toplam yüzde 30’u bulurken, benzindeki (süper ekstra) zam yüzde 14.29 seviyesinde kaldı. Benzin ile mazot arasındaki fark, 60 YKr’den 31 YKr’ye düştü. Bu zamlardan sonra benzinin litre fiyatı 3,29 YTL’ye, motorinin litre fiyatı ise 3 YTL sınırına geldi. 50 litrelik bir depo benzinin maliyeti, 1 yılda 143,5 YTL’den 164 YTL’ye çıkarken, motorinli deponun (50 litrelik) maliyeti ise 113,5 YTL’den 148,5 YTL’ye ulaştı.


  Tasarruf teknikleri

  Shell’in 11 ülkede gerçekleştirdiği yakıt tasarrufu araştırması, Türk sürücülerin yüzde 43’ünün farkında olmadan yakıttan tasarruf ettiğini ortaya koymuştu. Araştırmaya göre Türklerin en fazla kullandığı yöntem; hız limitlerine uymak. Otogaz litre olarak benzinden fazla satılıyor. Az sıklıkta oto kullananlar ve ikinci el oto sahipleri, tasarrufu daha çok önemsiyor. Shell Türkiye Perakende Satışlar Müdürü Ahmet Erdem, yakıt fiyatlarındaki artışın tasarruf isteğini tetiklediğine dikkat çekerek, "Fiyat caydırıcı noktalara gelebiliyor. Yakıt tasarrufu sağlayan ürünlerin satışı da artıyor. Yakıtın içine konulan bazı maddeler motordaki sürtünme ve tortu birikimini engelleyip, daha az ödemeyle daha fazla yol kat etmelerini sağlıyor" diyor.


  Yıllık tüketim

  Türkiye’deki akaryakıt pazarının toplam büyüklüğünün 2007 yılında yaklaşık 48 milyar YTL’ye ulaştığını belirten Ahmet Erdem, "Bunun 30-35 milyar YTL’lik bölümü yol üzerinde kullanılıyor desek, bu rakamın yüzde 10’u tasarruf edilse, 3-3.5 milyar YTL’lik tasarruf anlamına gelir. Dünyadaki tüm araç sürücüleri yüzde 10 veya üzerinde yakıt tasarruf etmesi durumunda, en az 170 milyar litre az yakıt kullanılabilecek. Bu rakam yılda içilen şişe suyu miktarının 2 katı. Bu değer, yakıt tasarrufunun önemini tüm çıplaklığıyla gözönüne seriyor" diye konuşuyor.


  Türk sürücüler otomobili en çok işe giderken ve ziyaretlerde kullanıyor

  SHELL’in araştırması, Türkiye’de otomobillerin en fazla işe gidip gelmek ve arkadaş-aile ziyareti için kullanıldığını gösterdi. Öte yandan alışverişe yönelik otomobil kullanımı, diğer pazarlardaki ortalamalara göre oldukça düşük. Diğer ülkelerden; Avustralya, Yeni Zelanda ve İngiltere’deki sürücüler, yakıt tasarrufu konusunda pratik fikirlere daha açık. İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelandalı sürücüler de Türk sürücüler gibi mahalli tamircilerine çok fazla güveniyor. Türk sürücülerin yakıttan tasarruf konusunda harekete geçmek için en fazla değer verdiği ikinci grup ise arkadaşlar ve aileleri. Bilim adamlarının tavsiyeleri ise diğer pazarlardaki gibi etkili olmuyor. Yakıt tasarrufu önlemi alıp gereksiz sürüşü azaltan sürücülerin oranı, Türkiye ile Hollanda’da benzer... Önlemleri "bilmeyen" sürücülerin oranı ise Türkiye’de, diğer Avrupa ülkelerinden fazla.


  Yakıt fiyatları arttıkça sürücü tasarruf istiyor

  SHELL’in araştırmasına göre, akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar tasarruf eğilimini artırıyor:

  Türk sürücüler, daha fazla yakıt tasarrufu yapmak için ne yapmaları gerektiğini öğrenme konusunda istekli. Bunun en önemli sebeplerinin başında da yüksek yakıt fiyatlarına karşılık kişi başına gelirin oldukça az olması geliyor.

  Yakıt tasarrufu konusunda Türk sürücüler günü kurtarmaya yönelik kısa vadeli çözümlerden yana bir tavır sergiliyor.
  Ayrıca, Türkiye’deki sürücüler yakıt tasarrufunu artıran yakıtları kullanma eğiliminde oldukları da gözleniyor. Araştırmada, Türklerin yakıt tasarrufunu artıran yakıtları kullanma konusunda diğer ülkelerdeki sürücülerden çok daha fazla istekli olduklarına dikkat çekildi.
  Tasarrufu önemsemeyenler de var
  Yakıt tasarrufuna kuşkuyla bakanlar da hiç az değil.
  Çoğunlukla erkekler tasarruf ediyor.
  Büyük ölçüde, yıl boyunca otomobil kullanılıyor.
  Sürücülerin yüzde 55’i yakıt alımını son dakikaya erteliyor.
  Tasarruf yapanların ekonomik durumu yapmayanlardan iyi.

  09.05.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş