Yakıt Tasarrufu Yapmak İçin

Konusu 'Trafik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 3 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Yakıt Tasarrufu Yapmak İçin

  Motorunuzu uzun süre ısıtmayın. Motorun verimli çalışması için 20 dakika ısınması gerekirse de zaman ve yakıt kaybı göz önüne alınarak 30 saniye çalışan motor yola hazır durumdadır. Ancak zorlanmaması gerekmektedir.


  Kalkışlarda, yavaş ve yumuşak hareket etmeli, benzin sarfiyatı kadar tekerlek ve debriyaj balatalarının da sert kalkışlarda aşınacağı unutulmamalı.

  Gaz pedalına mümkün olduğu kadar az basmalı, ani gaz ve rip kesmelerden kaçınarak motoru fazla boğmamalı, yavaşlamanız gereken yerlerde fren yerine gazı kesmeli,. Her fren az da olsa depodan benzin eksilmesi demektir.

  Aşırı hızla gitmek benzin tüketimini arttırır. 80 km. yerine 100 km. ile giden araç yüzde 40 daha fazla yakıt harcar. Ayrıca uzun yolda açılan pencereler aracın yavaşlamasına ve benzin sarfiyatına neden olur. Kamyon ve kamyonetlerde şoför mahallinden tenteye kadar eğimli rüzgarlık (deflektör) kullanılmalıdır. Bunun araca yüzde 10-15 kazanç sağlayacağı düşünülmelidir. Arabaya ilk hızı vermek, gitmesini sağlamaktan daha zordur. Yavaşlayan bir arabanın eski hızına kavuşması onun aynı hızla gitmesi için harcanan benzinden daha çoktur. Gereksiz gaz kesmelerden kaçınmalı, yokuş yukarı gazı ve hızı arttırmamalıdır. turkeyarena.com

  Işıklarda ve sıkışan trafikte motoru vitesten kurtarmalı. Düşen devir benzin tüketimini azaltır. Süreler kısa da olsa yine de motoru kapatmalıdır.

  Benzin alırken deponuzu tıka basa doldurmayın. Ayrıca uygun yakıt ve yağ kullanın.

  Arabanızın karbüratör, buji, platin rolanti avans fren ve ön takım ayarlarını sık sık kontrolden geçirin. 16.000 km. yapmış bujiler ateşlemede aksayabilir. Ömrünü doldurmuş bujiler de fazl benzin yakacağı gibi arabanın hızlanmasını da yüzde 7 geciktirir.

  Motor çalışırken benzin kadar havaya da ihtiyacı vardır. Kirli bir hava filtresi benzin tüketimini arttıracağı gibi hızlanmayı geciktirir. Bunun yanısıra hava emiş borusu ayarlanmalı jikle kapağı ve pedalı rahat hareket edebilmeli, fren kampana ve yayları, ön takım ve lastik havaları konrtol edilmelidir.

  Motor zamanında yağlanmalı, zayıflamış bir akünün daha çok yakıt tükettiği unutulmamalıdır. Arabadaki lüzumsuz ağırlıklar da benzin tüketiminin artmasına sebep olur. Hergün 50 km. ağırlıkla 250 daha fazla yol gitme imkanı göz önünde tutulmalıdır.
   


Sayfayı Paylaş