Yakı Otu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Yakı Otu (meragülü) ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Meragülü, Kutsal defne, Epilobium, Willow herb, Epilobe

  Yakıotu (Epilobium angustifolium): Küpeçiçeğigiller familyasından; nemli yerlerde yetişen, çoğunlukla çok yıllık, ender olarak 1-2 yıllık bir bitkidir. Çiçekleri pembe veya kırmızı renklidir. Meyvesi uzun bir kapsül şeklindedir. Yurdumuzda 21 türü vardır. Bitkide tanen yağı, müsilaj ve benzerleri vardır. Ev ilaçlarında; epilobium angustifolium, kıllı yakıotu, dağ yakıotu ve bataklık yakıotu kullanılır.

  Yakı Otunun Faydaları: İdrar söktürür. Kabız ve yumuşatıcı olarak kullanılır. İltihap giderici ve spazm çözücüdür. Lapası yanıkları, cilt yaralarını ve şişlikleri giderir. Vücutta biriken zehirli maddelerin dışarıya atılmasını sağlar. Prostat büyümesini önlemeye yardımcı olur. Vücutta biriken zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırmasına yardımcı olur. Öksürüğü giderici etkileri ile astım ve boğmaca gibi öksürüklü hastalıklarda faydalıdır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Yakı Otu Nasıl Kullanılır? Yakı Otunun kurutulan kökleri ve yaprakları suda kaynatılarak kullanılabilir. Köklerinin kaynatılması ile elde edilen çayı içilebilir ya da gargara olarak kullanılır. Haricen ise lapa haline getirilen yaprakları ya da soyulmuş kökleri kullanılabilir.
  [​IMG]
   
 3. RüzGaR Super Moderator

  çayı nasıl yapılıyor acaba daha detaylı bilgi verirmisiniz
   

Sayfayı Paylaş