Yahya Kemal Beyatlı Sanatçı Kişiliği

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 11 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Yahya Kemal Beyatlı (2 Aralık 1884, Üsküp - 1 Kasım 1958, İstanbul), Türk şair, yazar, siyasetçi, diplomat. Doğum adı yani gerçek ismi Ahmed Agâh’tır.

  [​IMG]

  Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin en büyük temsilcilerinden biridir. Şiirleri Divan edebiyatı ile modern şiir arasında köprülük görevi üstlenmiştir. Türk edebiyatı tarihi içinde "Dört Aruzcular"'dan biri olarak kabul edilir (Diğerleri Tevfik Fikret, Mehmet Âkif Ersoy ve Ahmet Haşim'dir). Sağlığında Türk edebiyatının baş aktörleri arasında kabul edilmiş ancak hiç kitap yayımlamamış bir şairdir.

  Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nde milletvekilliği ve bürokratlık gibi siyasi görevler üstlenmiştir.

  Yahya Kemal Beyatlı Edebi Kişiliği


  Yahya Kemal Beyatlı'nın edebi kişiliğinin oluşmasında çocukluk döneminde annesi ve babası arasındaki görüş ayrılıkları etkilidir. Çocukluğundaki zorakî ayrılış ve sonraki yıllarda yurt dışında geçen dönemler şâir için gurbet duygusunun kaynağıdır.

  Yahyâ Kemâl’in şiir anlayışı ve üslubu ile ilgili olan diğer önemli bir nokta da parnasyen olduğu ile ilgili görüşlerdir. Şâir bunu kesinlikle reddeder. Yahyâ Kemâl’e göre şiirin temeli sözcüklerdir ve bunlar anasının ak sütü gibi temiz bir dile aittir. Yahya Kemâl edebiyatımıza Batılı bir bakış kazandırmaya çalışmıştır. Ancak eserlerinde doğu edebiyatlarının etkili olduğu görülür. “Ok” dışında şiirlerinin hepsini aruz ölçüsüyle yazmıştır. Mallarme’ nin “Şiir Kelimelerle Yazılır” sözünü ilke edinmiş ve bu milletin benimsediği dili, sözcükleri kullanmıştır.
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 17 Ekim 2016

Sayfayı Paylaş