Yağmurdan sonra su damlası izleri, nasıl giderilir...?

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve OrKuN tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Soru: Geçenlerde kısa bir yağmur yağdı ve geçti. Hafta sonu arabamı yıkattığımda boyanın üzerinde su damlası izlerinin kaldığını ve çıkmadığını gördüm. Bunu nasıl giderebilirim?  Bu sorunla maalesef birçok otomobil sahibi karşılaşmaktadır. Boyanın üzerindeki bu izler "Asit Yağmuru" izleridir. Asit yağmuru, başta, kükürt giderme sistemi olmayan linyit kullanan elektrik santralleri olmak üzere çeşitli endüstriyel tesislerden ve evlerde yakılan kömür sobalarından atmosfere salıverilen kükürt dioksit gazının havadaki nemle birleşerek sülfürik asit oluşturması sonucu meydana gelmekte, yağan yağmurlarla da bu asit yeryüzüne inmektedir. Yaşadığımız bölgede bu tür elektrik santralinin bulunmaması da buna bir engel oluşturmamakta, yüzlerce kilometre uzaktaki linyit santrallerinden (örneğin Bulgaristan'dan veya Soma, Yatağan gibi kendi termik santrallerimizden) yükselen bu gazlar atmosferin yüksek seviyelerine çıkmakta, cephe sistemlerinin yarattığı rüzgarlarla bulunduğumuz bölgelere taşınmaktadır.

  İşte bu asit yağmurları otomobilinin üzerine yağdığında boya yüzeyinde hem yaygın olarak aşınma ve yıpranma yaratmakta, hem de yağmur sonunda yüzeyde kalan damlaların altında derinlemesine bir aşınma yaratmaktadırlar. Bu boya yüzeyine bir büyüteçle bakıldığında su damlalarının altında kalan yerlerde vernik tabakasının aşınmış ve çevresine göre incelerek çukurlaşmış olduğu görülür.

  Bu durumdaki araç bir servise veya boyacıya götürüldüğünde, boyaya pasta yapılması önerilecektir. Bu da, çukurlaşmış bölgenin çevresinin de aşındırıcı pasta maddesi ile çukurcukların seviyesine indirilmesi, yani boyanın vernik tabakasının büyük oranda inceltilmesi anlamına gelmektedir.
  Bu tür boya hasarlarında Ziebart istasyonlarında boya yüzeyine aşındırıcılık seviyesi çok düşük maddeler uygulanmakta, bu şekilde asit yağmuru izlerinin sınırındaki keskin hatlar büyük oranda yuvarlatılarak izlerin göze batması engellenmektedir. Bu izlerin tümüyle giderilmesi için maalesef boyanın inceltilmesi gerektiğinden Ziebart istasyonlarında bundan kaçınılmaktadır.

  Tabii en iyisi tedbiri baştan almak, otomobilde bu çeşit bir hasar oluşmadan Ziebart'ın boyayı asit yağmurlarına karşı koruyan "Ziebart Ultra Boya Koruma Sistemi'ni" ya da boyanın korunmasında en ileri teknoloji olan "Diamond GlossTM" sistemini yaptırarak bu sorunun oluşmasını engellemek otomobilini seven herkesin yapacağı en akıllı iştir.
   


Sayfayı Paylaş