Yabani Gül ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Yabani Gül ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Köpekgülü, Rosa canına, Dog rose, Eglantier​

  Yabani gül: Gülgiller familyasından; 2-3 metre boyunda bir ağaçcıktır. Yaprakları 5-7 parçalıdır. Çiçekleri pembe veya beyazdır. Olgun meyvelerine kuşburnu denir. İçeriğinde şekerler, organik asitler ve C vitamini vardır.

  Yetiştirildiği Yerler: Anadolu’da orman açıklıkları, kayalık kırsal yöreler ve yol kenarlarında kendi kendine yetişir.

  Toplanması-Saklanması: Sonbaharda taç yaprakları dökülüp kuşburnu çıktıktan sonra olgunlaşır bu dönemde toplanarak kurutulur.

  Yabani Gülün Faydaları: İshali keser. Cinsel isteği arttırır. Müshil etkisi vardır. Tonik ve besleyicidir. Vücut direncini arttırır. Bağırsak kurtlarını düşürür. Kansere karşı koruyucudur. Selülit oluşumunu engeller. Vücuda ve gözlere kuvvet verir. Güçlü bir antioksidan etkisi vardır. Hafif bir doku ve damar büzücüdür. Basur rahatsızlığı olanlara da yararlıdır. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler. Romatizma şikâyetlerini ve ağrılarını hafifletir. Safra kesesi, böbrek ve mesane sorunlarında bedeni destekler. Sigara ve alkolün zararlı etkilerine karşı koruyor.turkeyarena.net Böbreküstü bezlerine olan etkisiyle hormonların üretimini destekler. Bedendeki güçsüzlük ve bitkinlik durumlarına karşı en iyi doğal ilaçtır. Kandaki insülin miktarını ayarlamaya yardımcı olduğundan Şeker hastalarına çok iyi gelir.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Yabani Gül Nasıl Kullanılır? Bu meyveler, Anadolu’da taze ya da kurutulmuş olarak yenir. Ayrıca kompostosu, reçeli, şerbeti, ezmesi ya da pekmezi yapılarak tüketilir. Çay gibi demlenip içilir. Yaş veya kurutulmuş 2-3 tatlı kaşığı dolusu yabani gül, havan yardımıyla ezilir, bir bardak suya konularak, su kaynama noktasına kadar ısıtılır. Sonra ateş kısılarak 10-15 dakika daha ısıtma sürdürülür. İnsanı rahatsız eden tüylü çekirdeklerinin ayrılması için bunlar süzülür. Böylece hazırlanan çaydan istenildiği kadar içilebilir. Eğer tatlı seviyorsanız bal ya da şeker katabilirsiniz.​
   

Sayfayı Paylaş