Yaban Yasemini ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Yaban Yasemini ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Kıryasemini, Sofur, Yabanasması, Tilkiüzümü

  Yabanyasemini (sofur): Patlıcangiller familyasından; yurdumuzun hemen hemen her bölgesinde rastlanan, 1-2 m boyunda, çok yıllık, fena kokulu bir bitkidir. Haziran-Eylül.ayları arasında mor renkli çiçekler açar. Gövdesi sarılıcıdır. Meyvesi sarımsı-kırmızıdır. Dallarında dulcamarin vardır. Meyveleri; solanın ve solasein taşır.

  Yetiştirildiği Yerler: Avrupa, Güney.Asya ve Türkiye’de özelikle Kuzey Anadolu’da yetişmektedir.

  Yaban Yasemininin Faydaları: Şehveti keser. Salgıları azaltır. İdrar söktürücüdür. Ağrı kesici.etkisi vardır. Hafif uyutucu ve uyuşturucu etkiye sahiptir. Terletici, balgam söktürücü, müshil ve cinsel isteği azaltıcı etkilere sahiptir. Deri hastalıklarında kan temizleyici ve romatizma ağrılarını giderici olarak kullanılır.Yaban yasemini dahilen metabolizma bozukluğu ile seyreden, gut, sedef.ve egzema gibi hastalıkların geriletilmesinde kullanılır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Yaban Yasemini Nasıl Kullanılır? 4 bardak suya 30-40 gram kabuğundan veya çiçeklerinden konur. 10 dakika.kaynatılır. Deri hastalıklarında losyon olarak kullanılır. Hemoroid ve egzama gibi hastalıklarda kompres yapılır.

  Çay: Bitkiden 1 kahve kaşığı kaynar su ile haşlanır.ve 1 saat bekletilir. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer bardak alınır.
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş