Ya ÖTV indirimi devam etsin ya da Almanya gibi yapalım

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 17 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  ODD Başkanı İbrahim Aybar,
  otomotivde 3 aylık ÖTV indiriminin hedeflerinin iki katı satış getirdiğini söyledi ve "Ancak üç ayın sonu meçhul. Bunu hükümete anlatmak için ev ödevimizi çok iyi yapıyoruz" dedi. Aybar, Almanya’nın da 3 aylık süre için ’yaşlı oto’ getirene 2.500 Euro avantaj sağlayan teşvik verdiğini, bu sayede krizi aştığını, uygulamayı tüm yıla yaydığını anlattı.

  [​IMG]

  Küresel krizden en çok etkilen sanayi sektörü olan otomotivde, üç aylık dönem için sağlanan ÖTV indiriminin satışları ikiye katladı. Ancak sektör, şimdi de bu üç aylık dönemin sonu için büyük endişe taşıyor. Önceki akşam Sektörel Dernekler Federasyonu’nun (SEDFED) kuruluşunun 5’inci yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen toplantıya katılan Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı ve Renault Mais Motorlu Araçlar İmal ve Satış A.Ş. Genel Müdürü İbrahim Aybar, "ÖTV indirimi sayesinde daralma durdu. Mart ayında talep çok iyiydi. Henüz kesin değil ama nisanda 52 bin 600 adet otomobil satılmış. Bu aylar için 2009 başında öngördüğümüz projeksiyonun iki misli satış yakaladık. Şimdi üç ayın sonu meçhul ve korkumuz var. İndirim sayesinde hem sektör, hem devlet hem de vatandaş kazançlı çıktı. ÖTV indirimi sayesinde hükümetin ne kadar vergi kazancı sağladığını hesaplıyoruz. Bunu hükümete anlatmak için ev ödevimizi çok iyi yapıyoruz" diye konuştu.

  Dacia Almanya’ya yetişemiyor
  Sektör olarak 2009 için kriz nedeniyle 350.000’lik bir satış hedefi koyduklarını hatırlatan Aybar, iki aylık ’iyi satışlar’ nedeniyle bu rakamın da 380 bin olabileceğini söyledi. Aybar, satışların bundan sonra da desteklenmesi için mutlaka bir şeyler yapılması gerektiğini vurguladı. Aybar bu konuda Almanya’nın yaptığını örnek gösterdi ve şöyle konuştu: "Almanya 9 yıl ve üzerindeki araçların, sıfır ya da 1 yaşında çevreci araç alımınla takasına yaklaşık 2.500 Euro’luk avantaj getirdi. Öyle başarılı oldu ki, Romanya’daki Dacia Almanya’ya otomobil yetiştiremiyor. "

  Zam yapanları müşteri biliyor
  ODD Başkanı Aybar, ÖTV indiriminden sonra otomobil fiyatlarına zam yapıldığına dair tartışmalarla ilgili şunları söyledi: "2008’i çok karamsar kapattık, çünkü son aylarda yüzde 40-60 daralmalar olmuştu. Ankara ile yoğun temaslar sonucu ÖTV’yi indiren karar çıktı. 18 puanlık iniş fiyatlara yüzde 14 civarında yansıdı. Daralma durdu. Otomobilleri yerine koyma maliyetini kaldıramayanlar bir miktar zam yaptı. Ama genelde zam yok. Zam yapan vatandaşın ’takdirini’ görür."

  Fuarlar iyi gidiyor, taşıma çökmüş durumda
  SEDEFED yönetim kurulu üyelerinin de temsil ettikleri sektörlerle ilgili bilgiler aktardığı toplantıda konuşan TÜYAP İcra Kurulu Başkanı Serdar Yalçın, "Krize rağmen fuarcılıkta ciddi küçülme yok. 2001 krizinde olduğu gibi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Bu krizde firmalar ’sıkıntıda olmadıklarını’ göstermek için özellikle fuarlara katılıyor. Fuarlarımıza gelen yabancı alıcıların sayısında da ciddi artışlar var" dedi. Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Timur Dinçşahin ise "2008-2009 ilk üç aylık taşımalara bakınca Avrupa’ya yüzde 27, Rusya’ya yüzde 43, Ortadoğu’ya yüzde 6, Kazakistan’a yüzde 50 düşüşler görülüyor. Azerbaycan’a yüzde 53 artış oldu. Ne yazık ki, halen genel bir iyileşme yok" dedi.

  Sedefed: sektörleri izliyoruz genel gidişat hálá belirsiz
  SEKTÖREL Dernekler Federasyonu (SEDEFED) Başkanı Çetin Nuhoğlu, federasyon olarak sektörlerin durumunu canlı izlediklerini, hem küresel hem de yerel bazda ekonomik krizi yakından izlediklerini söyledi. Nuhoğlu, "Bazı düzelmeler oluyor ama aslında hem dışarda hem içerde belirsizlik hálá devam ediyor" dedi. SEDEFED’in 2.500 üyesi bulunduğunu ve bu yıl 5’inci yaşını kutladığını söyleyen Nuhoğlu, "Kuruluşumuz, sürekli canlı bilgiye sahip. Şu anda 6 sektörün en güncel bilgileri çantamda. İhracattaki kötü seyir devam ediyor. Sanayi sektörlerinde kapasite kullanım oranları çok düştü" diye konuştu.
  14.05.2009, Perşembe
   


Sayfayı Paylaş