X Işınlarının Tıptaki Kullanım Alanları, Tıpta Kullanımı

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 11 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  X Işınlarının Tıptaki Kullanım Alanları, Tıpta Kullanımı
  RADYOSKOPİ: Fluoresan bir ekran yardımıyla bir organ veya cismin X ışınlarıyla muayenesidir. Radyoskopi, baryum platinosiyanür veya tungstenle fluoresan hale getirilmiş bir ekran üstünde X ışınlarının meydana getirdiği gölgelerin incelenmesidir. Radyoskopi, bütün vücudun süratle muayenesini, her duruş şeklinde ve her açıdan organların incelenmesini sağlar.

  RADYOGRAFİ: Yalnız X ışınlarını geçiren bir kutudaki hassas bir film üzerinde X ışınlarının iz bırakması ve bu özellikten faydalanarak resim çekilmesidir. (Bu iş için kullanılan kutu alüminyum gibi hafif bir madenden yapılır)

  Radyografi, için kullanılan röntgen filmi genellikle X ışınlarının etkisiyle fluorışıl hale gelen iki levha arasına yerleştirilir. Bu levhalar X ışınlarının etkisini fazlasıyla arttırır ve poz süresinin kısaltılmasını sağlar. Radyografi akciğer hava peteklerinde bulunan havanın sağladığı kontrast sayesinde özel bir hazırlığa ihtiyaç duymadan göğsün ve kalbin görüntülerini verir. Kalsiyumla yüklü olan iskelet Radyografide çok iyi belirir, içinde fazlaca kalsiyum tuzu bulunan anormal oluşumlar da (böbrek ve safra taşı,kireçlenmiş lenf düğümü vb.) çok iyi görülür.

  RADYOMETALOGRAFİ: Madeni parçaların bileşimini veya yapısını bozmadan incelemeye yarayan radyografidir. Tıbbi radyografi ile aynı fizik ilkeler üzerine kurulmuştur. Gerek kimyasal bileşim değişikliklerini, gerek madenin iç yapısındaki kusurları meydana çıkarmak için madeni bir parçanın çeşitli kısımlarının X ışınlarını farklı şekilde soğurması özelliğinden yararlanılır. Özellikle X ışınımlarını daha az soğurarak film üzerinde normal bölgelerden daha koyu lekeler halinde görülen boşlukların ve az yoğun kısımların belirlenmesini sağlar. Aynı şekilde parçaya karışmış olan ve soğurma kat sayısı parçanın yapıldığı madenden farklı olan yabancı maddeler de film üzerinde daha açık veya daha koyu lekeler halinde görülür.turkeyarena.net Ayrıca radyometalografi sayesinde bakır alaşımlarındaki bazı bileşenlerin veya madenlerin (soğurma gücü yüksek olan kurşun gibi) yapısal ve kimyasal bakımdan homojen olup olmadıklarını denetlemek kolaylaşır.

  TOMOGRAFİ: Bir organ ve organizma kesitinin röntgenle filmini çekmeye yarayan usuldür. Gerçekte 1-2 cm kalınlığında ince bir dilimin filmi söz konusudur. Böylece belli bir organ, mesela akciğer art arda dilimler halinde yatay veya enine ve boyuna dikey düzlemler üzerinde incelenebilir. Tomografi yapmak için X ışınları üreten tüpe ve hassas filme çeşitli yer değiştirme hareketleri yaptırılır, öyle ki sadece bu yer değiştirme hareketinin eksenine rastlayan belli bir düzlem üzerinde bulunan şekiller filmde gözükür; belli düzlemin önünde, arkasında, üstünde, altında vb. Bulunan şekiller açıkça gözükmez. Yani hassas filmi hemen hiç etkilemez ancak çok silik çizgiler halinde belirir.

  RADYOTERAPİ: X ışınlarının biyolojik etkisine dayanan tedavi usulüdür.
   


Sayfayı Paylaş