X Işınları Nedir, X Işınları Ne İşe Yarar

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 11 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  X Işınları Nedir, X Işınları Ne İşe Yarar
  X ışınları 19. yüzyılın sonunda Röntgen tarafından bulundu. Bu ışınlar havası boşaltılmış lambaların (Crookes lambası, akkor katotlu lambalar vb.) dışında da yayılırlar. Ampul yüzeyinin katot ışınlarıyla bombardıman edilen kısımlarında meydana gelirler. Röntgen bulduğu bu ışınların yapısını bilmediğinden bunlara X adını verdi. X ışınları yaygın olarak x ışını tüplerinde ve son zamanlarda büyük hızlandırıcılarda (senkrotron ışıması) üretilmektedir. Bunlar, özellikle madde içine girme özellikleri bakımından kullanılır.

  (i) X-ışınları, tıpta teşhis ve tedavi aracı olarak büyük öneme sahiptir.
  Radyoskopi ve radyografi için genellikle 500 - 200 kV luk hızlandırıcı gerilimlerle çalışan X-ışınları tüpünden elde edilen kısa dalga boylu sert ışınlardan yararlanılır. Günümüzde, çeşitli tanecik hızlandırıcıları yardımı ile hızlandırılan çok yüksek enerjili elektronların frenlenmeleri sonucu, giderek çok daha kısa dalga boylu (yüksek frekanslı), dolayısıyla sert Xışınlarının elde edilmeleri mümkün olmakta ve bunlar kanser tedavisinde ve bazı operasyonlarda kullanılmaktadır.

  (ii) X-ışınları; maddenin yapısı, örneğin kristal düzeni, karmaşık organik maddelerin molekül yapılarının aydınlatılmasında günümüzde sık başvurulan bir araştırma aracıdır.

  (iii) Teknikte malzeme kontrolünde, sözgelimi ele alınan bir örneğin içinde yabancı bir madde, hava boşluğu ya da bir yapım hatası bulunup bulunmadığını anlamak için, X-ışınları radyografisinden yararlanılır.

  (ıv i) Kimyada bir örnek içinde bulunan eser miktardaki yabancı maddenin analizi, fizikte yeni elementlerin keşfedilmesi ve özelliklerinin incelenmesinde, araştırma aracı olarak X-ışınlarının önemi büyüktür. Nadir toprak elementleri ve uran ötesi elementlerin özellikleri bu yolla saptanabilmektedir.

  Günümüzde nükleer görüntüleme tıpta ve endüstride çok geniş bir kullanım
  alanına sahiptir. Endüstrideki kullanım alanları tıp alanındaki kadar geniş ve çeşitli olmasa da özellikle reaktör çalışmalarında ve tahribatsız muayene olarak bilinen cisimlerin içsel kesit görüntülerinin oluşturulmasında kullanılmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş