WP7 AVG Antivirüs Uygulamasına Dikkat Edin!

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve OrKuN tarafından 10 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  AVG'nin Windows Phone 7 işletim sistemleri için üretilen ceplere özel antivirüs uygulaması yayınlandı yayınlanmasına, ancak uygulamanın işlevleri internet üzerinde büyük tartışma konusu haline geldi.

  Uygulamayı inceleyen eski bir Microsoft çalışanı olan Justin Angel'a göre AVG uygulaması bir casus yazılım. Angel, uygulamanın "geo API" yoluyla kullanıcının konumunu izlediğini ve telefon modeli, e-posta adresi ve konumla birlikte AVG sunucularına gönderdiğini keşfetmiş.

  Daha kötüsü ise Windows hacker'ı Rafael Rivera tarafından ortaya çıkarıldı. Rivera'ya göre uygulama, sadece EICAR test virüsünü ve belli bir İbranice sözcüğü algılayabiliyor. Bunun yanında uygulama, sayısız reklam gösteriyor.
  Konum bilgisinin kullanılmasının, reklam ve kalite amaçlı kullanılıyor olabileceği düşünülüyor. Uygulama, şu an markette hala indirilebilir durumda. WP7'nin sandbox ile korunan yapısı, istenmeyen verilere erişilmesini zorlaştırdığından, herhangi bir antivirüs yazılımı, kod arama ve kaldırmada oldukça kısıtlı işlemler yapabiliyor.
   


Sayfayı Paylaş