Windows Vista'dan Windows 7'ye yükseltme

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 4 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Bu öğreticiyi yazdırmanızı önemle öneririz. Windows 7 yükleme işlemi sırasında bilgisayarınız yeniden başlayacaktır, bu nedenle yazdırılmış bir kopyaya sahip olmak, bu web sayfasına geri gelemiyorsanız adımları izlemenize yardımcı olacaktır.

  Giriş
  Donanımınıza ve geçerli Windows Vista sürümünüze bağlı olarak, Windows 7 yüklemesi sırasında Windows Vista'dan Windows 7'nin karşılık gelen veya daha yüksek bir sürümüne yükseltme için Yükseltme seçeneğini kullanabilirsiniz.

  Yükseltme, Windows Vista'daki dosyalarınızı, ayarlarınızı ve programlarınızı yerinde bıraktığı için Windows 7'yi bilgisayarınıza almanın en rahat yoludur.
  Geçerli Windows Vista sürümünüz kullanmak istediğiniz Windows 7 sürümüne yükseltilemiyorsa, yine de Özel yükleme seçeneğini kullanarak Windows 7'yi yükleyebilirsiniz. Ancak, Özel seçeneği dosyalarınızı, programlarınızı veya ayarlarınızı korumaz.

  Program ve aygıtlarınızın Windows 7 ile çalışacağından emin olun

  Bilgisayarınız Windows Vista'yı çalıştırdığından, Windows 7 için sistem gereksinimlerini karşılar. Yine de, ücretsiz Windows 7 Yükseltme Danışmanı'nı Microsoft web sitesindeki Windows 7 Yükseltme Danışmanı web sayfasından yükleyip çalıştırmanızı öneririz. Bilgisayarınızın donanımı, aygıtlar veya programlarla ilgili Windows 7 yüklemesini etkileyebilecek olası sorunları bulmaya yardımcı olur ve yapılabilecekler hakkında önerilerde bulunur.

  Ayrıca, Windows 7 ile çalışan programları öğrenmek ve sürücülere, güncelleştirmelere ve karşıdan yüklemelere bağlantılar bulmak için Windows 7 Uyumluluk Merkezi konumuna gidin.

  Sonraki: Windows 7 için yükseltme seçenekleri hakkında bilgi alın.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Aşağıdaki tabloda Windows Vista'nın hangi sürümlerinin Windows 7'ye yükseltilebileceği açıklanmaktadır. Yükseltme seçeneği Windows 7'nin yükseltme kopyasıyla veya tam ürün kopyasıyla birlikte çalışır. Bu, Windows 7 perakende ürün kutusunun ön tarafında veya çevrimiçi satış fişinde açıklanmıştır.

  Kullanmak istediğiniz Windows 7 sürümüne yükseltmek için Yükseltme seçeneğini kullanamıyorsanız, Özel yükleme seçeneğini kullanabilirsiniz, ancak Özel yükleme seçeneği dosyalarınızı, programlarınızı ve ayarlarınızı korumaz.

  [​IMG]

  Yükseltme seçeneğini belirleyemezsem ne yapmalıyım?

  Bazı Windows sürümleri kullanmaya çalıştığınız yükleme diskiyle yükseltilemez. Örneğin, Windows'un 32 bit sürümünü 64 bit sürüme yükseltemezsiniz veya Windows Vista Ultimate gibi daha yüksek bir Windows sürümünden, Windows 7 Home Premium gibi daha düşük bir sürüme yükseltemezsiniz. Durum buysa, yükleme sırasında Özel seçeneğini kullanmanız gerekecektir.

  Ancak, Yükseltme seçeneğinin aksine, Özel seçeneği dosyalarınızı, programlarınızı veya ayarlarınızı korumaz. Dosyalarınızı ve ayarlarınızı Windows 7'yi yüklemeden önce yedeklemeniz, yükleme tamamlandıktan sonra geri yüklemeniz gerekecektir. Ayrıca orijinal yükleme disklerini veya dosyalarını kullanarak programlarınızı yeniden yüklemeniz gerekecektir.

  32 bit veya 64 bit: Hangi Windows 7 sürümünü yüklemeli?

  Windows Vista'nın 32 bit sürümünü çalıştırıyorsanız, yalnızca Windows 7'nin 32 bit sürümüne yükseltme gerçekleştirebilirsiniz. Benzer olarak, Windows Vista'nın 64 bit sürümünü çalıştırıyorsanız, yalnızca Windows 7'nin 64 bit sürümüne yükseltme gerçekleştirebilirsiniz. Aksi halde, Windows 7'yi yüklemek için Özel seçeneğini kullanmanız gerekecektir.

  Windows 7 paketinde hem 32 bit hem de 64 bit yükleme diskleri bulunmaktadır. 64 bit işletim sistemleri büyük miktarlardaki bellekleri (tipik olarak 4 gigabayt (GB) veya daha fazla rasgele erişim belleği (RAM)) 32 bit işletim sistemlerinden daha verimli olarak idare edebilir. Ancak, tüm bilgisayarlar 64 bit uyumlu değildir.


  Hangi Windows 7 yükleme diskini kullanabileceğinizi öğrenmek için, şunları yapın:
  1. Başlat düğmesini, Denetim Masası'nı, Sistem ve Bakım'ı ve ardından Performans Bilgileri ve Araçları'nı tıklatarak Performans Bilgileri ve Araçları'nı açın.
  2. Ayrıntıları görüntüle ve yazdır'ı tıklatın.
  3. Sistem'in altında, Sistem türü'nün yanında şu anda ne tür bir işletim sistemi çalıştırdığınızı ve 64 bit özellikli'nin yanında 64 bit uyumlu bir Windows sürümünü çalıştırıp çalıştıramayacağınızı görebilirsiniz.
   Bilgisayarınız zaten Windows'un 64 bit bir sürümünü çalıştırıyorsa, 64 bit özellikli bilgisini görmezsiniz.
  Sonraki: Yükseltme seçeneğini kullanarak Windows 7 yükleyin.
   
 3. EmRe Well-Known Member

  Windows 7'ye yükseltme yaptığınızda, Windows Vista'ya ait dosyaları, ayarları ve programları saklamış olursunuz.

  [​IMG]

  Başlamadan önce

  • Bilgisayarınızın Windows Vista için Service Pack 1 veya Service Pack 2'yi çalıştırdığından emin olun.
  • Yükleme işlemi sırasında yükleme güncelleştirmelerini alabilmeniz için kişisel bilgisayarınızı Internet'e bağlayın. (Internet bağlantınız olmasa da Windows 7'yi yükleyebilirsiniz.)
  • Virüsten koruma programınızı güncelleştirin, çalıştırın ve ardından kapatın. Windows 7'yi yükledikten sonra, virüsten koruma programını tekrar çalıştırmayı veya Windows 7 ile çalışan yeni virüsten koruma yazılımını yüklemeyi unutmayın.
  • Windows 7'nin 32 bit sürümünü mü 64 bit sürümünü mü yüklemek istediğinize bağlı olarak, Windows 7 yükleme diskinin 32 veya 64 bit sürümünü seçin. Bilgisayarınız şu anda Windows Vista'nın 64 bit sürümünü çalıştırıyorsa, 64 bit yükleme diskini kullanabilirsiniz.
  • 25 karakterden oluşan Windows ürün anahtarınızı bulun. Ürün anahtarını Windows paketinin içindeki yükleme diskinde veya Windows 7'yi çevrimiçi satın aldıysanız ve karşıdan yüklediyseniz onay e-postasında bulabilirsiniz.
  • Bilgisayarınızda oturum açmak için bir parmak izi okuyucu veya başka bir biyometrik aygıt kullanıyorsanız, yükseltmeden önce parolanızı bir kenara yazdığınızdan emin olun. Yükseltmeden sonra Windows'u ilk kullandığınızda, kullanıcı adınızı ve parolanızı yazarak oturum açmanız gerekir.
  Not Windows Mail ve Outlook Express gibi bazı programlar artık Windows 7'ye dahil değildir. E-posta programınız olarak Windows Mail veya Outlook Express'i kullanıyorduysanız, Windows 7'yi yükledikten sonra, iletilerinizi okumak veya e-posta gönderip almak için yeni bir e-posta programı yüklemeniz gerekecektir.

  Windows 7'nin Yükseltme yüklemesini gerçekleştirme

  1. Kişisel bilgisayarınızı açın.
  2. Windows Vista başladıktan sonra, aşağıdakilerden birini yapın:
   • Windows 7'yi çevrimiçi satın aldıysanız ve karşıdan yüklediyseniz, yükleme dosyasını açın. Windows 7'yi çevrimiçi satın almak ve karşıdan yüklemek, Windows 7'yi bir ağ dizüstü bilgisayarına yüklemenin en kolay yoludur.
   • Bir Windows 7 yükleme diskiniz varsa, diski bilgisayarınıza yerleştirin. Kurulum otomatik olarak başlayacaktır. Başlamazsa, Başlat düğmesini tıklatın, Bilgisayar'ı tıklatın, Windows 7 yükleme diskini açmak için DVD sürücünüzü çift tıklatın ve ardından setup.exe dosyasını çift tıklatın.
  3. Windows'u Yükleme sayfasında Şimdi yükle'yi tıklatın.
  4. Yükleme için önemli güncelleştirmeleri al sayfasında, başarılı bir yükleme gerçekleştirmeye ve bilgisayarınızın güvenlik tehditlerine karşı korunmasına yardımcı olmak için en son güncelleştirmeleri edinmenizi öneririz. Bu güncelleştirmeleri alabilmek için bilgisayarınızın Windows 7 yüklemesi sırasında Internet'e bağlı olması gerekecektir.
  5. Lütfen lisans koşullarını okuyun sayfasında, lisans koşullarını kabul ediyorsanız Lisans koşullarını kabul ediyorum'u ve ardından İleri'yi tıklatın.
  6. Hangi yükleme türünü istiyorsunuz? sayfasında Yükseltme'yi tıklatın.
  7. Bir uyumluluk raporu görüntülenebilir.
  8. Windows 7'yi yüklemeyi tamamlamak için yönergeleri izleyerek devam edin.
  Sürücüleri güncelleştirme

  Sürücü, bilgisayarınızın donanım veya aygıtlarla iletişim kurmasına olanak sağlayan bir yazılımdır. Sürücüler olmadan, ekran kartı veya yazıcı gibi bilgisayarınıza bağladığınız donanım düzgün çalışmaz.

  Çoğu durumda, sürücüler Windows ile birlikte gelir veya Windows Update'i kullanarak ve güncelleştirmeleri denetleyerek onları bulabilirsiniz. Bunu yapmak için, Başlat düğmesini tıklatın, Tüm Programlar'ı tıklatın ve ardından Windows Update'i tıklatın.

  Windows Update'de ihtiyacınız olan sürücü bulunmuyorsa, sürücü karşıdan yüklemeleri ve üretici destek sayfalarına doğrudan bağlantıları içeren Windows 7 Uyumluluk Merkezi konumuna göz atın.
   

Sayfayı Paylaş