Windows Vista'dan Windows 7'ye Yükseltme (Özel Yükleme)

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 6 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Vista'dan Windows 7'ye Özel Yükleme
  Windows Vista çalıştıran bilgisayarınızı Windows 7'ye yükseltemiyorsanız, Windows 7 yüklemesi sırasında Özel seçeneğini belirlemeniz gerekir. Özel yükleme, programlarınızı, dosyalarınızı veya ayarlarınızı korumaz. Bu nedenden dolayı bazen "temiz" yükleme olarak adlandırılır.
  Özel yükleme daha karmaşıktır ve tamamlanması bazen birkaç saat alabilir. İşlemin tamamı boyunca sizi adım adım yönlendirmemize yardımcı olması için bu beş adımlı öğreticiyi oluşturduk.

  Gerekenler

  • Bir dış sabit disk. Windows 7'yi yüklemeden önce dosyalarınızı kişisel bilgisayarınızdan dışarı taşımanız gerekir. Bunu kolaylaştırmak için, dış sabit disk gerektiren Windows Kolay Aktarım adlı ücretsiz karşıdan yüklemeyi öneririz. Bunlar elektronik eşya ve ofis malzemeleri mağazalarında bulunabilir ve bilgisayarınıza ek depolama alanı eklemek için kolay bir yol sağlar.
  • Windows 7'de kullanmak istediğiniz programlar için orijinal yükleme diskleri veya kurulum dosyaları. Windows 7'yi yükledikten sonra programlarınızı el ile yeniden yüklemeniz gerekir. Windows Kolay Aktarım'ı çalıştırdığınızda Windows XP'de kullanmakta olduğunuz programları listeleyen bir rapor alırsınız.
  32 bit ve 64 bit: Hangi Windows 7 sürümünü yüklemeli?

  Windows 7 paketinde hem 32 bit hem de 64 bit yükleme diskleri bulunmaktadır. 64 bit işletim sistemleri büyük miktarlardaki bellekleri (tipik olarak 4 gigabayt (GB) veya daha fazla rasgele erişim belleği (RAM) 32 bit işletim sistemlerinden daha verimli olarak idare edebilir. Ancak, tüm bilgisayarlar 64 bit uyumlu değildir.

  Hangi Windows 7 yükleme diskini kullanabileceğinizi öğrenmek için, Başlat düğmesini tıklatın, Bilgisayar'ı sağ tıklatıp Özellikler'i tıklatın.
  • Sistem türü'nün yanında "32 bit İşletim Sistemi" veya "64 bit İşletim Sistemi" yazısını görmeniz gerekir. "32 bit İşletim Sistemi" yazısını görüyorsanız, Windows Vista'nın 32 bit sürümünü çalıştırıyorsunuzdur. Bu öğreticideki Adım 1, Windows 7 Yükseltme Danışmanı'nın nasıl çalıştırılacağını size gösterir. Bu araçla bilgisayarınızın Windows 7'nin 64 bit sürümünü çalıştırıp çalıştıramayacağını öğrenebilirsiniz.
  • Sistem türü'nün yanında "64 bit İşletim Sistemi" ibaresi varsa, Windows Vista'nın 64 bit sürümünü çalıştırıyorsunuzdur ve Windows 7'nin 64 bit sürümünü çalıştırabilirsiniz.
  Sonraki: Windows 7 Yükseltme Danışmanı'nı karşıdan yükleyin ve çalıştırın.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Bilgisayarınız Windows Vista'yı çalıştırdığından, Windows 7'yi çalıştıracak sistem gereksinimlerini karşılar. Yine de ücretsiz Windows 7 Yükseltme Danışmanı'nı karşıdan yükleyip çalıştırmalısınız. Bu uygulama, bilgisayarınızın donanımı, aygıtlar ve programlarla ilgili Windows 7'nin yüklenmesini etkileyebilecek olası uyumluluk sorunlarını bulmaya yardımcı olur ve kişisel bilgisayarınızın Windows 7 ile uyumluluğunu geliştirmek için yükseltmeden önce yapılabilecekler konusunda önerilerde bulunur.

  Windows 7 Yükseltme Danışmanı'nı karşıdan yükleme ve kurma
  Windows 7 Yükseltme Danışmanı'nı karşıdan yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin.

  1. Windows 7 Yükseltme Danışmanı web sayfasına gidin.
  2. Windows 7 Yükseltme Danışmanı'nı karşıdan yükle'yi tıklatın.
  3. Karşıdan yükle'yi tıklatın ve ardından yükleme dosyasını kişisel bilgisayarınıza kaydedin.
  4. Kişisel bilgisayarınıza kaydedilmiş yükleme dosyasını çift tıklatın.

   .NET 2.0'ı yüklemeniz istenirse
   Windows 7 Yükseltme Danışmanı .NET Framework 2.0 gerektirir. Bilgisayarınızda yüklü değilse, şu adımları izleyin. .NET 2.0'ı yüklemeniz istenmiyorsa, bunu atlayabilir ve adım 5'e ilerleyebilirsiniz.
   1. Evet'i tıklatın.
   2. İleri'yi tıklatın.
   3. Lisans koşullarını kabul ediyorsanız, Yükle'yi tıklatın.
   4. Son'u tıklatın.
  5. Lisans koşullarını kabul ediyorsanız, Yükle'yi tıklatın.
  6. Kapat'ı tıklatın.
   Önceden seçilmiş bir onay kutusu görürseniz, Kapat'ı tıklatmak Windows 7 Yükseltme Danışmanı'nı çalıştıracaktır.
  Windows 7 Yükseltme Danışmanı'nı çalıştırma

  1. Windows 7 Yükseltme Danışmanı zaten çalışmıyorsa, kişisel bilgisayarınızın masaüstündeki Windows 7 Yükseltme Danışmanı kısayolunu çift tıklatın.
  2. Güvenlik uyarısı iletişim kutusunda, Evet'i tıklatın.
  3. Denetimi başlat'ı tıklatın. Windows 7 Yükseltme Danışmanı kişisel bilgisayarınızın donanımını, aygıtları ve yüklenmiş yazılımları tarayacaktır. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bittiğinde, daha sonra başvurmak üzere saklamak için yazdırabileceğiniz veya kaydedebileceğiniz bir uyumluluk raporu sağlayacaktır.
  4. Raporu dikkatlice okuyun ve Yükseltme Danışmanı'nın bulduğu sorunlarla, bu sorunları çözmek için önerilen adımlara dikkat edin.
  5. Raporu kaydetmek ve daha sonra yazdırmak veya başvurmak isterseniz, Raporu Kaydet'i tıklatın, Dosya Adı kutusuna bir ad yazın ve ardından Kaydet'i tıklatın.
  6. Kapat'ı tıklatın.
  Kişisel bilgisayarınızı birden fazla kez tarayabilirsiniz. Önerilen adımlardan herhangi birini uyguladıktan veya kişisel bilgisayarınızın donanımında, aygıtlarda veya yüklenmiş yazılımlarda herhangi bir değişiklik yaptıktan sonra Windows 7'ye yükseltmeden önce Windows 7 Yükseltme Danışmanı'nı yeniden çalıştırmanızı öneririz. Güncelleştirilmiş raporunuzu kaydettiğinizden emin olun.

  Sonraki: Dosyalarınızı ve ayarlarınızı kaydetmek için Windows Kolay Aktarım'ı kullanın.
   
 3. EmRe Well-Known Member

  Windows 7'yi yüklemeden önce dosyalarınızı ve ayarlarınızı başka bir konuma taşımanıza yardımcı olması için ücretsiz bir karşıdan yükleme olan Windows Kolay Aktarım'ı kullanmanızı öneririz. Ardından, Windows yüklemesi tamamlandıktan sonra dosyalarınızı ve ayarlarınızı kişisel bilgisayarınıza geri taşımak için Windows Kolay Aktarım'ı yeniden kullanabilirsiniz.
  Windows Kolay Aktarım'ı kullanmazsanız, Windows 7'yi yüklemeden önce dosyalarınızı CD, DVD, dış sabit disk veya USB flash bellek sürücü gibi bir dış konuma el ile kopyalamanız ve ardından Windows yüklemesi tamamlandıktan sonra geri taşımanız gerekir.

  Windows Kolay Aktarım, dosyalarınızı ve ayarlarınızı içeren tek bir dosya oluşturur. Bu dosya sahip olduğunuz veri miktarına bağlı olarak epeyce büyük olabilir; bu nedenle bir dış sabit disk kullanmayı öneririz.

  Dosyalarınızı bilgisayarınızdan bir dış depolama aygıtına taşımaya hazırlanırken, aşağıdakileri unutmayın:
  • Windows Kolay Aktarım programlarınızı değil, yalnızca dosyalarınızı ve ayarlarınızı taşır. Windows 7 yüklemesi tamamlandıktan sonra programlarınızı el ile yüklemeniz gerekecektir. Windows Kolay Aktarım Windows Vista ile kullandığınız programların bir listesini sağlar.
  • Windows Kolay Aktarım, Windows'un bir 64 bit sürümünden Windows'un bir 32 bit sürümüne dosya aktaramaz. Windows Vista'nin 64 bit sürümünü çalıştırıyorsanız, ancak Windows 7'nin 32 bit sürümünü yüklemeyi planlıyorsanız, Windows 7'yi yüklemeden önce bir dış konuma dosyaları el ile kopyalamanız ve ardındanWindows yüklemesi tamamlandıktan sonra geri taşımanız gerekir.
  • Windows Kolay Aktarım müzik ve video dosyalarınızı taşır, ancak dijital hak yönetimi (DRM) ile korunan içeriğin lisanslarını geçirmez. Dolayısıyla Windows 7'yi yüklemeyi tamamladıktan ve dosyaları bilgisayarınıza geri yükledikten sonra, DRM ile korunan dosyaları almış olduğunuz çevrimiçi mağazadan bu dosyaların haklarını yeniden almanız gerekir. Daha fazla bilgi için, bkz. Adım 4: Dosyalarınızı ve ayarlarınızı tekrar bilgisayarınıza taşıma.
  Windows Kolay Aktarım'ı karşıdan yükleme ve kurma

  1. Windows web sitesinden Windows Kolay Aktarım yükleyin. Windows Vista'nın 32 bit sürümünü çalıştırıyorsanız, Windows Vista için altında, 32 bit'i karşıdan yükle'yi tıklatın. Windows Vista'nın 64 bit sürümünü çalıştırıyorsanız, 64 bit'i karşıdan yükle'yi tıklatın.
  2. Microsoft Yükleme Merkezi web sayfasında, Karşıdan yükle'yi tıklatın ve ardından Aç'ı tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  3. Güncelleştirmeyi yüklemek için Tamam'ı tıklatın.
  4. Lisans koşullarını kabul ediyorsanız, Kabul Ediyorum'u tıklatın.
  5. Yükleme tamamlandığında, Kapat'ı tıklatın.
  Dosyalarınızı ve ayarlarınızı kaydetmek için Windows Kolay Aktarım'ı açma ve çalıştırma

  1. Dış sabit diskinizin veya diğer depolama aygıtınızın bilgisayarınıza bağlı olduğundan emin olun.
  2. Başlat'ı tıklatın, Tüm Programlar'ı tıklatın ve ardından Windows Kolay Aktarım 7'yi tıklatın.
  3. İleri'yi tıklatın.
  4. Dış bir sabit disk veya USB flash sürücü'yü seçin.
  5. Bu eski bilgisayarım'ı tıklatın ve ardından Windows Kolay Aktarım bilgisayarınızı tararken bekleyin.
  6. Kendisinden veri aktarmak istemediğiniz kullanıcı hesaplarının yanındaki onay kutusunu temizleyin ve ardından İleri'yi tıklatın.
  7. Bir parola girin ve yeniden yazın, ardından onu bir yere yazın ve güvenli bir yerde saklayın ya da kutuları boş bırakın ve ardından Kaydet'i tıklatın.
  8. Kolay Aktarım dosyanızı kaydetmek istediğiniz dış sabit diske veya diğer depolama aygıtına gözatın ve ardından Kaydet'i tıklatın.
   Uyarı
   Kolay Aktarım dosyasını varsayılan konum olan Bilgisayar'a değil, dış sabit diskinize veya diğer depolama aygıtınıza kaydetmelisiniz. Kolay Aktarım dosyasını dış sabit diskinize kaydetmezseniz, oluşturduğunuz dosya özel Windows 7 yüklemesi sırasında silinecektir.
  9. Windows Kolay Aktarım dosyalarınızı ve ayarlarınızı kaydetmeye başlayacaktır. Bu sırada bilgisayarınızı kullanmayın.
  10. Bu dosyalar ve ayarlar aktarımınıza kaydedildi iletisini gördüğünüzde, İleri'yi tıklatın.
   Windows Kolay Aktarım, az önce oluşturduğunuz Kolay Aktarım dosyasının adını ve konumunu görüntüler. Dosya adını ve konumunu bir yere not edin, böylece dosyaları Windows 7'ye aktarmaya hazır olduğunuzda onu kolayca bulabilirsiniz.
  11. İleri'yi ve ardından Kapat'ı tıklatın.
  12. Dosyanın dış sabit diskinize veya depolama aygıtınıza kaydedildiğinden emin olun ve ardından bilgisayarınızdan aygıtın bağlantısını kesin.
  Program disklerinizi ve kurulum dosyalarınızı toplama

  Özel yükleme seçeneğinin programlarınızın hiçbirini korumadığını hatırlamak önemlidir, bu nedenle Windows 7'de kullanmak istediğiniz programları yeniden yüklemeniz gerekecektir.
  • Windows 7'de kullanmak istediğiniz programların yükleme disklerine sahip olduğunuzdan emin olun.
  • Internet üzerinden bazı programları karşıdan yüklemiş olabilirsiniz. Yükleme dosyalarınız (genellikle setup.exe, install.exe veya benzer şekilde adlandırılır) hala bilgisayarınızda bulunuyorsa, bu kurulum dosyalarını da dış sabit diskinize kopyalayın. Yükleme dosyalarına sahip değilseniz, Windows 7 yüklemesi tamamlandıktan sonra onları tekrar karşıdan yüklemeniz gerekecektir.
  • Windows'un 64 bit sürümünü çalıştırıyorsanız ve Windows 7'nin 32 bit sürümünü yüklemeyi planlıyorsanız, yalnızca 64 bit işletim sistemi çalıştırmak için tasarlanmış programlar çalışmayabilir. Daha fazla bilgi için yazılım üreticisinin web sitesine bakın veya Windows 7 Uyumluluk Merkezi bağlantısına gidin. Uyumluluk Merkezi'nde ürün adlarını arayabilir veya Windows 7'nin 32 bit ve 64 bit sürümleriyle uyumlu olup olmadığı sınanmış çok sayıda farklı donanım ve yazılım kategorisine göz atabilirsiniz.
  Sonraki: Windows 7'yi Özel seçeneğini kullanarak yükleyin.
   
 4. EmRe Well-Known Member

  Yükleme sırasında Özel seçeneğini belirttiğinizde, kişisel bilgisayarınıza Windows'un yeni bir kopyasını yüklersiniz.

  [​IMG]

  Not
  Windows 7 yüklemesi sırasında sabit diskinizin biçimlendirilmesi gerekli değildir. Sabit diskinizi biçimlendirmek istiyorsanız ve Windows 7'nin bir yükseltme sürümünü kullanıyorsanız, Windows 7 yüklemeden önce sabit diskinizi yeniden biçimlendirmek için bir başka yazılım üreticisinin programını kullanmayın. Bunun yerine, Windows 7 yükseltme DVD'sini kullanarak kişisel bilgisayarınızı başlatın, Özel (gelişmiş)'i tıklatın ve ardından Sürücü seçenekleri (gelişmiş)'i tıklatın.

  Başlamadan önce

  • Yükleme işlemi sırasında yükleme güncelleştirmelerini alabilmeniz için kişisel bilgisayarınızı Internet'e bağlayın. (Internet bağlantınız olmasa da Windows 7'yi yükleyebilirsiniz.)
  • Virüsten koruma programınızı güncelleştirin, çalıştırın ve ardından kapatın. Windows 7'yi yükledikten sonra, virüsten koruma programını tekrar çalıştırmayı veya Windows 7 ile çalışan yeni virüsten koruma yazılımını yüklemeyi unutmayın.
  • Windows 7'nin 32 bit sürümünü mü 64 bit sürümünü mü yüklemek istediğinize bağlı olarak, Windows 7 yükleme diskinin 32 veya 64 bit sürümünü seçin.
  • 25 karakterden oluşan Windows ürün anahtarınızı bulun. Bunu, Windows paketinin içindeki yükleme diski kutusunda bulabilirsiniz.
  Windows 7'nin Özel yüklemesini gerçekleştirme

  1. Açık ve Windows Vista çalıştıran bilgisayarınızla, aşağıdakilerden birini yapın:
   • Bir Windows 7 yükleme diskiniz varsa, diski bilgisayarınıza yerleştirin. Kurulum otomatik olarak başlayacaktır. Başlamazsa, Başlat düğmesini tıklatın, Bilgisayar'ı tıklatın, DVD sürücünüzdeki Windows 7 yükleme diskini açın ve ardından setup.exe dosyasını çift tıklatın.
   • Windows 7'yi çevrimiçi satın aldıysanız ve karşıdan yüklediyseniz, yükleme dosyasını açın. Windows 7'yi çevrimiçi satın almak ve karşıdan yüklemek, Windows 7'yi bir ağ dizüstü bilgisayarına yüklemenin en kolay yoludur.
  2. Windows'u Yükleme sayfasında Şimdi yükle'yi tıklatın.
  3. Yükleme için önemli güncelleştirmeleri al sayfasında, başarılı bir yükleme gerçekleştirmeye ve bilgisayarınızın güvenlik tehditlerine karşı korunmasına yardımcı olmak için en son güncelleştirmeleri edinmenizi öneririz. Bu güncelleştirmeleri alabilmek için bilgisayarınızın Windows 7 yüklemesi sırasında Internet'e bağlı olması gerekecektir.
  4. Lütfen lisans koşullarını okuyun sayfasında, lisans koşullarını kabul ediyorsanız Lisans koşullarını kabul ediyorum'u ve ardından İleri'yi tıklatın.
  5. Ne tür bir yükleme yapmak istersiniz? sayfasında, Özel'i tıklatın.
  6. Windows Vista'yı içeren bölümü (bu genellikle bilgisayarın C: sürücüsüdür) seçin ve ardından İleri'yi tıklatın. (Dış USB sabit sürücünüzü seçmeyin.)
  7. Windows.old iletişim kutusunda Tamam'ı tıklatın.
  8. Windows 7'yi yüklemeyi tamamlamak için, bilgisayarınıza ad verme ve ilk kullanıcı hesabını kurma gibi işlemlerin yönergelerini izlemeye devam edin. Windows Vista'de kullandığınız adların aynısını kullanabilir veya yeni adlar seçebilirsiniz.
  Sonraki: Dosyalarınızı ve ayarlarınızı tekrar bilgisayarınıza taşıyın.
   
 5. EmRe Well-Known Member

  Windows 7'yi yükledikten sonra, Windows Kolay Aktarım'ı tekrar çalıştırıp dosyalarınızı ve ayarlarınızı bilgisayarınıza geri taşıyabilirsiniz.
  Windows Kolay Aktarım'ı programlarınızı yeniden yüklemeden önce çalıştırdığınızdan emin olun. Bu, Windows Kolay Aktarım'ın dosyalarınızı eski programlarınızın yeniden yüklendiklerinde onların olmasını bekleyecekleri konuma taşımasından dolayıdır.

  Windows Kolay Aktarım'ı kullanarak dosyaları ve ayarları geri taşıyın

  1. Windows Kolay Aktarım geçiş dosyanızı içeren dış sabit sürücünüzün veya diğer depolama aygıtınızın bilgisayarınıza bağlı olduğundan emin olun.
  2. Başlat düğmesini tıklatın, Bilgisayar'ı tıklatın ve Sabit Disk Sürücüleri'nin altında depolama aygıtınızı çift tıklatın.
  3. Windows Kolay Aktarım - Eski bilgisayardan öğeler adlı Kolay Aktarım dosyasını kaydettiğiniz konuma gidin ve dosyayı çift tıklatın.
   Dosyayı oluştururken ona farklı bir ad verdiyseniz, o dosyaya gidin ve onu çift tıklatın.
  4. Kolay Aktarım dosyasını oluştururken bir parola girdiyseniz, parolayı yazın ve ardından İleri'yi tıklatın.
   Not
   Windows Kolay Aktarım'ı kullanarak dosyalarınızı bilgisayarınıza geçirmek için yeterli boş disk alanınızın olmadığını belirten bir ileti görürseniz, Windows 7 yüklemenizden kalan geçici dosyaları silmek ve ek disk alanı boşaltmak için Disk Temizleme'yi kullanabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için, Adım 5: Programlarınızı yeniden yükleme ve sürücüleri güncelleştirme konusunun sonundaki "Yükleme sonrası temizleme (isteğe bağlı)" bölümünü okuyun.
  5. Bu bilgisayara aktarmak istediklerinizi seçin sayfasında, Windows Vista'deki kullanıcı hesaplarının Windows 7'ye nasıl aktarılacağına karar verebilirsiniz.
   • Geçerli hesap eşlemesini kabul etmek için, Aktar'ı tıklatın.
   • Windows Vista hesaplarının Windows 7'de nasıl eşleştirileceğini değiştirmek için, Gelişmiş Seçenekler'i tıklatın.
  6. Aktarımınız tamam sayfasında, Windows Vista'dan Windows 7'ye taşınan kullanıcı hesaplarının ve dosyaların listesini görüntülemek için Aktarılanlara bakın'ı tıklatın. Windows Vista'da önceden nelerin yüklü olduğunu görüntülemek için Yeni bilgisayarınıza yüklemek isteyebileceğiniz programların listesine bakın'ı tıklatın.
  7. Kapat'ı tıklatın. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istenirse, Şimdi yeniden başlat'ı tıklatın.
  Birden fazla kullanıcı hesabı aktardıysanız, bir sonraki oturum açışınızda parolanızı değiştirmeniz istenebilir. Böyle yapmanız istenirse, Tamam'ı tıklatın ve görünen iletişim kutusunda şunlardan birini yapın:
  • Kullanıcı hesabına bir parola vermek istiyorsanız (önerilir), yeni bir parola yazın, parolayı yeniden yazın ve ardından Enter tuşuna basın. Windows Vista'daki eski parolayı yazmaya gerek yoktur.
  • Kullanıcı hesabına bir parola vermek istemiyorsanız, kutuları boş bırakın ve ardından Enter tuşuna basın.
  Sonraki: Programlarınızı yeniden yükleyin ve sürücüleri güncelleştirin.
   
 6. EmRe Well-Known Member

  Windows Kolay Aktarım'ı çalıştırdıktan ve dosyalarınızla ayarlarınız bilgisayarınıza geri geldikten sonra, programlarınızı yeniden yükleyebilir ve yeni ya da güncelleştirilmiş sürücüleri denetleyebilirsiniz.

  Windows Kolay Aktarım, Windows Vista'de kullandığınız ve yeniden yüklemeyi isteyebileceğiniz programları ayrıntısıyla gösteren bir rapor sunar. Programlarınızı yeniden yüklemek için, daha önceden topladığınız yükleme disklerini veya kurulum dosyalarını kullanmanız gerekecektir.

  Bilgisayarınız önceden yüklenmiş programlarla geldiyse, hiç kullanmadığınız veya nadiren kullandığınız programları da rapordaki listede görebilirsiniz. Programları yeniden yüklemeye başladığınızda, bildiğiniz ve düzenli olarak kullandıklarınızla, özellikle virüslere karşı koruma yazılımıyla başlayın. Windows 7 ile uyumlu virüsten koruma yazılımınız yoksa, yeni programlara Windows 7 Uyumluluk Merkezi konumundan gözatabilirsiniz.

  Not
  Windows Mail ve Outlook Express gibi bazı programlar artık Windows 7'ye dahil değildir. E-posta programınız olarak Windows Mail veya Outlook Express'i kullanıyorduysanız, iletilerinizi okumak veya e-posta gönderip almak için yeni bir e-posta programı yüklemeniz gerekecektir.

  Sürücüleri güncelleştirme
  Sürücü, bilgisayarınızın donanım veya aygıtlarla iletişim kurmasına olanak sağlayan bir yazılımdır. Sürücüler olmadan, ekran kartı veya yazıcı gibi bilgisayarınıza bağladığınız donanım düzgün çalışmaz.

  Çoğu durumda, sürücüler Windows ile birlikte gelir veya Windows Update'i kullanarak ve güncelleştirmeleri denetleyerek onları bulabilirsiniz. Bunu yapmak için, Başlat düğmesini tıklatın, Tüm Programlar'ı tıklatın ve ardından Windows Update'i tıklatın.

  Windows Update'de ihtiyacınız olan sürücü bulunmuyorsa, sürücü karşıdan yüklemeleri ve üretici destek sayfalarına doğrudan bağlantıları içeren Windows 7 Uyumluluk Merkezi konumuna göz atın.

  Ağ dizüstü bilgisayarları ve sürücüler
  Önceden Windows Vista çalıştıran bazı ağ dizüstü bilgisayarları ve dizüstü bilgisayarlar, işlev düğmeleri gibi özellikler için belli Windows 7 sürücülerine sahip olmayabilir. Windows Update bir sürücü bulamazsa, bilgisayar üreticinizin web sitesine gidin ve kişisel bilgisayarınız için sürücü bulabileceğiniz bir karşıdan yükleme veya destek sayfası arayın.

  Windows 7 çalıştıran kişisel bilgisayarınıza, Windows Vista için üretilmiş bir sürücü yüklemeyi deneyebilirsiniz. Windows Vista sürücüsü yüklenmezse, sorunu çözmeyi denemek için Program Uyumluluk sorun gidericisini çalıştırabilirsiniz.
  1. Sürücü yükleme dosyasını bilgisayarınıza karşıdan yükleyin veya kopyalayın.
  2. Dosyayı sağ tıklatın ve sonra Uyumluluk sorunu giderme'yi tıklatın.
  3. Sürücünün uyumluluk ayarlarını değiştirmek için Program Uyumluluk sorun gidericisindeki adımları izleyin.
  Yükleme sonrası temizleme (isteğe bağlı)Windows 7 yüklemesi sırasında, bölümü biçimlendirmezseniz, Windows Vista'da kullanılan dosyalar Windows.old klasöründe depolanır. Bu klasördeki dosyaların türü bilgisayarınıza bağlıdır.

  Windows 7'yi bir süre (örneğin bir veya iki hafta) kullandıktan ve dosyalarınızla ayarlarınızın olmalarını istediğiniz yerde olduğundan emin olduktan sonra, Windows.old klasörünü silmek için Disk Temizleme'yi kullanarak disk alanını güvenle geri kazanabilirsiniz.

  Windows.old klasörünü, bu öğreticinin Adım 4: Dosyalarınızı ve ayarlarınızı bilgisayarınıza geri taşıma adımı sırasında bilgisayarınıza dosyalarınızı ve ayarlarınızı geri aktarmak için yeterli boş disk alanının olmadığını belirten bir hata alırsanız da silebilirsiniz.

  Uyarı
  Disk Temizleme'yi kullanmadan önce, tüm dosya ve ayarlarınızın Windows 7'de olmalarını beklediğiniz yere düzgün bir şekilde taşındığından emin olun. Windows.old klasörünü silmek geri alınamaz.

  1. Başlat düğmesini tıklatın ve arama kutusuna Disk Temizleme yazın. Sonuç listesinde, Disk Temizleme'yi tıklatın.
   Bir sürücü seçmeniz istenirse, yakın zamanda Windows 7'yi yüklediğiniz sürücüyü seçin ve ardından Tamam'ı tıklatın.
  2. Sistem dosyalarını temizle'yi tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
   Yeniden bir sürücü seçmeniz istenirse, yakın zamanda Windows 7'yi yüklediğiniz sürücüyü seçin ve ardından Tamam'ı tıklatın.
  3. Önceki Windows yüklemesi (yüklemeleri) ile silmek istediğiniz diğer dosya kategorilerini seçin.
  4. Tamam'ı tıklatın ve ardından Dosyaları Sil'i tıklatın.
   

Sayfayı Paylaş