Windows Phone 7 OS'lu Nokia'lar Yolda!

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve OrKuN tarafından 21 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Nokia, yeni ortağı Microsoft'un taşınabilir cihazlar için olan işletim sistemi Windows Phone 7'li telefonlarının çalışmasına çoktan başladıklarını duyurdu.

  Reuters'ın haberine göre, Nokia CEO'su Stephen Elop, bu durumu onayladı. Yaklaşık 1 ay önce ortaklıklarının resmiyetini duyuran Nokia ve Microsoft, ilk model için çalışmaya resmen başlamış gibi görünüyorlar. Onlarca yıl boyunca telefon üreten Nokia için, bu durum önemli bir kilometre taşı anlamına geliyor. Bir zamanlar Symbian işletim sistemi ile oldukça popüler olan Nokia, Apple'ın iOS'u ve Google'ın Android'i çıktıktan sonra, liderliğini kaptırdı. iOS ve Android'in sektörü kendilerine doğru çevirmesinden sadece Nokia değil, Blackberry yapımcısı RIM (Research in Motion) de çok etkilendi.


  Nokia, yeni işletim sistemi arayışında Android'i düşünürken, birden Microsoft ile ortaklık anlaşması imzaladıkları duyuruldu. Kullanıcılar bu ani değişiklik karşısında şaşkınlığa uğrarken, daha sonralarında anlaşma için Microsoft'un Nokia'ya 100 milyon dolar ödediği iddia edildi.

  Nokia'nın bugüne kadar olan tarihinde, Windows işletim sistemli bir telefon üretmek belki de en önemli gelişme olacak. Nokia'nın ilk WP7'li telefonunun 2012'de piyasaya sürülmesi bekleniyor.
   


Sayfayı Paylaş