Windows Özelliklerini Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 11 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Windows'da bulunan Internet Information Services gibi bazı programların ve özelliklerin kullanılmadan önce etkinleştirilmesi gerekir. Diğer bazı özellikler varsayılan olarak etkindir, ancak bu özellikleri kullanmıyorsanız devre dışı bırakabilirsiniz.

  Windows'un önceki sürümlerinde, bir özelliği devre dışı bırakmak için bilgisayarınızdan tamamıyla kaldırmanız gerekiyordu. Windows'un bu sürümünde, özellikler sabit diskinizde saklanmaya devam eder; böylece, dilerseniz daha sonra yeniden etkinleştirebilirsiniz. Bir özelliğin kapatılması bu özelliği kaldırmaz ve Windows özellikleri tarafından kullanılan sabit disk alanı miktarını azaltmaz.

  Windows özelliklerini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Sırasıyla Başlat düğmesini, Denetim Masası'nı, Programlar'ı ve sonra da Windows özelliklerini aç veya kapat'ı tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  2. Bir Windows özelliğini etkinleştirmek için, özelliğin yanındaki onay kutusunu seçin. Bir Windows özelliğini devre dışı bırakmak için onay kutusunu temizleyin. Tamam'ı tıklatın.
  [​IMG]

  Bazı Windows özellikleri klasörler içinde birlikte gruplandırılmıştır ve bazı klasörlerde ek özelliklerin bulunduğu alt klasörler vardır. Bir onay kutusu kısmen işaretli veya soluk görünüyorsa, klasör içindeki bazı öğeler etkin, bazılarıysa devre dışıdır. Bir klasörün içeriklerini görüntülemek için, klasörü çift tıklatın.

  Not : Windows Server 2008 R2 programında, Windows özelliklerini açmak veya kapatmak için Sunucu Yöneticisi'ni kullanın.
   


Sayfayı Paylaş