Windows Otomatik Güncelleştirmeyi Anlama

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 25 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Burada, Windows programını otomatik olarak güncelleştirmeyle ilgili sık karşılaşılan soruların yanıtları bulunur.

  Windows neden otomatik olarak güncelleştirilir?
  Otomatik güncelleştirme ile güncelleştirmeleri çevrimiçi olarak aramanız veya kritik Windows düzeltmelerinin bilgisayarınızda eksik olabileceğinden kaygılanmanız gerekmez. Windows otomatik olarak bilgisayarınızdaki en son güncelleştirmeleri denetler. Seçtiğiniz Windows Update ayarlarına bağlı olarak, Windows güncelleştirmeleri otomatik olarak yükler veya yalnızca kullanılabilir olduklarını size bildirir. Bilgisayarınızı ilk kullanmaya başladığınızda otomatik güncelleştirmeyi açmadıysanız, şimdi açabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bkz. Otomatik güncelleştirmeyi açma veya kapatma.

  Güncelleştirmeleri ne sıklıkta denetlemeliyim?
  Otomatik güncelleştirme kullanmıyorsanız, güncelleştirmeleri en az haftada bir kez denetlemelisiniz. Microsoft önemli güncelleştirmeleri genellikle her ayın ikinci veya dördüncü perşembesinde yayınlar. Ancak, güncelleştirmeler herhangi bir zamanda piyasaya sürülebilir.
  Otomatik güncelleştirmeyi açtıysanız, çoğu güvenlik, güvenilirlik ve uyumluluk güncelleştirmesi otomatik olarak yüklenip kurulacaktır. Ancak birçok güncelleştirme otomatik olarak yüklenmez. İsteğe bağlı güncelleştirmeler ve yeni kullanım şartlarını kabul etmenizi gerektiren güncelleştirmeler bu tür güncelleştirmelerdir. El ile yüklenmesi gereken güncelleştirmeleri denetlemek için Windows Update'e gitmeniz gerekir.

  Windows programını otomatik olarak güncelleştirmenin maliyeti nedir?
  Windows Update hizmeti için hiçbir ücret ödemezsiniz. Internet bağlantınızın nasıl fatura edildiğine bağlı olarak, güncelleştirmeyi yüklemek için gereken süreye standart yerel ve uzak mesafeli telefon ücreti ve Internet hizmeti ücreti uygulanabilir.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Bir güncelleştirmenin karşıdan yüklenmesi ne kadar sürer?
  Bu, sahip olduğunuz Internet bağlantısı türüne ve bilgisayarınıza gereken güncelleştirmelerin boyutuna ve sayısına bağlıdır. Güncelleştirmeler, siz çevrimiçiyken arka planda otomatik olarak karşıdan yüklenir ve diğer karşıdan yüklemeleri kesintiye uğratmaz. Bağlantıyı keserseniz, bir sonraki çevrimiçi oluşunuzda güncelleştirmeler arka planda karşıdan yüklenmeye devam eder.

  Ne tür güncelleştirmeler alacağım?
  Windows Update yazılım güncelleştirmelerini, güncelleştirmenin önemine göre kategorilere ayırır. Üç güncelleştirme kategorisi vardır: önemli, önerilen ve isteğe bağlı.
  Önemli güncelleştirmeler. Önemli güncelleştirmeler, bilgisayarınızı ve gizliliğinizi koruyarak bilgisayarınızı daha güvenli ve güvenilir tutmanıza yardımcı olur. Güvenilirlik iyileştirmelerinin yanı sıra güvenlik güncelleştirmeleri ve kritik güncelleştirmeler bu kategoriye dahildir.
  Önerilen güncelleştirmeler. Önerilen güncelleştirmeler, yazılımınızı sürekli güncel tutmanıza yardımcı olur ve bilgisayarınızın en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Windows Update kurulumunu yaparken Önerilen ayarları kullan'ı seçtiyseniz, önerilen güncelleştirmeler önemli güncelleştirmelerle birlikte gösterilecektir. Yalnızca önemli güncelleştirmeleri yükle'yi seçtiyseniz, önerilen güncelleştirmeler isteğe bağlı güncelleştirmelerle birlikte gösterilecektir. Önerilen güncelleştirmeler yazılım güncelleştirmeleri ve yeni veya iyileştirilmiş özellikleri içerir.
  İsteğe bağlı güncelleştirmeler. İsteğe bağlı güncelleştirmeler, yeni veya deneme Microsoft yazılımları veya Microsoft iş ortaklarının sunduğu isteğe bağlı aygıt sürücüleri gibi el ile yükleyebileceğiniz güncelleştirmeleri ve yazılımları içerir.

  Güncelleştirmelerin yüklenip yüklenmediğini nasıl anlarım?
  Windows Update bir güncelleştirme geçmişi tutar; buradan ne zaman hangi güncelleştirmelerin yüklendiğini denetleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Yüklenen Windows güncelleştirmelerini görüntülememakalesini okuyun.

  Güncelleştirmeden sonra Windows bilgisayarı yeniden başlatmadan önce bana soracak mı yoksa otomatik olarak mı yeniden başlatacak?
  Windows Update, güncelleştirmeleri yüklemeyi bitirmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyorsa, bunu size bildirecek ve bilgisayarı yeniden başlatmayı hemen gerçekleştirme veya erteleme seçeneği sunacaktır. Uzun bir süre bilgisayarınızdan uzak kalırsanız, Windows bilgisayarınızı otomatik olarak yeniden başlatacaktır. Windows bunu yaparak bilgisayarınızı daha güvenli tutmak için en son güvenlik ve diğer önemli güncelleştirmelerinin zamanında yapılmasını sağlar.
  Sistem yöneticisiyseniz ve yeniden başlatma davranışını denetlemek istiyorsanız, otomatik yeniden başlatmayı önlemek için Grup İlkesi'ni kullanabilirsiniz.

  Windows, bilgisayarım için hangi güncelleştirmeler gerektiğini nasıl belirler?
  Windows Update, bilgisayarınızda çalıştırılan Windows ve diğer Microsoftyazılımlarının yapım, model ve sürümü gibi bilgisayarınızla ilgili bilgileri algılayan yazılım araçları içerir. Microsoft bu bilgileri yalnızca bilgisayarınız için gereken güncelleştirmeleri yüklemek için kullanır.

  Sorun olursa veya önemli güncelleştirmeler yüklenmezse uyarılacak mıyım?
  Evet. Windows Update güvenlik güncelleştirmeleri ve diğer önemli güncelleştirmeler yüklenemezse sizi uyarır.

  Güncelleştirmeleri yüklerken sorun yaşıyorum, ne yapabilirim?
  Windows, Windows Update'e ilişkin bazı genel sorunları otomatik olarak bulup giderebilecek yerleşik bir sorun giderici sağlamaktadır.
  • Windows Update sorun gidericisini açmak için Başlat düğmesini ve ardından [​IMG]Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna sorun giderici yazın ve Sorun giderme öğesini tıklatın. Sistem ve Güvenlik altında, Windows Update ile ilgili sorunları düzelt'i tıklatın.
   

Sayfayı Paylaş