Windows Media Center Extender Kurma

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 4 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Windows Media Center Extender ve doğru kurulumla, Windows 7 bilgisayarınızda depolanan medyanın akışını evinizdeki başka bir odaya gönderebilirsiniz. Bunu yapmak için, bilgisayarınız ve Extender'ınız ev ağınıza bağlı olmalıdır.

  [​IMG]

  Bir Windows 7 bilgisayarındaki içeriğin akışını en fazla beş Extender alabilir. Ancak, Extender'ınızın performansı ev ağınızın özelliklerine ve bilgisayarınızın donanım ve yapılandırmasına bağlıdır. Örneğin, düzenli olarak birden fazla Extender'a yüksek tanımlı içerik akışı yapmayı planlıyorsanız, işlemci hızını ve belleği artırmanın yanı sıra kablolu, gigabit ağ uygulamayı düşünmelisiniz. Genel bir kılavuz olarak, Extender başına bir CPU çekirdeğiniz ve bir gigabayt belleğiniz olmalıdır. Örneğin, iki Extender'a içerik akışı yapmayı planlıyorsanız bilgisayarınızın çift çekirdekli işlemcisi ve iki gigabayt (2 GB) belleği olmalıdır.

  Bu konuda ev ağınıza bir Extender'ın nasıl bağlanacağı (kablosuz olarak veya Ethernet bağlantısı yoluyla kablolu olarak) ve ardından Extender'ın Media Center'da nasıl ayarlanacağı ve yapılandırılacağı açıklanmaktadır.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Media Center Extender'ınızı ev ağınıza bir Ethernet kablosu kullanarak bağlayabilirsiniz. Bu tür bağlantıya kablolu bağlantı adı verilir ve kablosuz bağlantıyla karşılaştırıldığında genellikle daha hızlı ve daha güvenilir olduğundan bu bağlantının kullanılması önerilir.
  1. Ethernet kablosunun bir ucunu yönlendirici, hub veya anahtarınızdaki Ethernet bağlantı noktasına takın.
  2. Ethernet kablosunun diğer ucunu Extender'ınızdaki Ethernet bağlantı noktasına takın.
  3. Extender'ın güç kablosunu takın.
  4. Extender'a takılan Ethernet kablosunun ağ etkinliği ışığının yandığından emin olun.
   
 3. EmRe Well-Known Member

  Bir Extender'ı ev ağınıza kablosuz bağlantı kullanarak bağlayabilirsiniz. Bu tür bağlantı, Ethernet kablolarını evinizin içinde dolaştırmadan Extender'ınızı ev ağınıza bağlamanızı sağlar.

  Kablosuz ağa bağlanırken, Extender sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak bağlanmaya çalışır. Ancak, kablosuz ağda Kabloluya Eşdeğer Gizlilik (WEP) anahtarı veya Wi-Fi Korumalı Erişim (WPA) parolası gibi güvenlik protokolleri etkinse, Extender'ı kurarken bu bilgileri el ile girmeniz gerekir. Yaygın olarak kullanılan üç güvenlik özelliği şunlardır:
  • Ağ adı (SSID olarak da bilinir)
  • WEP anahtarı
  • WPA parolası
  Extender'ı bağlarken, bu öğelerin yalnızca iki tanesi gereklidir: ağ adı ve WEP anahtarı ya da WPA parolasından biri.

  Her kablosuz ağ donanımı üreticisinin ağ adının ve diğer güvenlik özelliklerinin tanımlandığı yapılandırma yazılımı vardır.

  Ayrıca ağ donanımınızla birlikte gelen belgeleri denetleyebilir veya daha fazla bilgi edinmek için ağ donanımı üreticisine başvurabilirsiniz.

  1. Gerekirse, Ethernet kablosunu Extender'ın arkasındaki ağ bağlantı noktasından çıkararak Extender'ınızın kablolu ağ bağlantısını kesin ve ardından Extender'ı kapatın.
  2. Media Center Extender aygıtını yeniden başlatın.
  3. Extender yeniden başlatıldıktan sonra, kablosuz ağa bağlanacaktır.
  4. Ekrandaki yönergeleri izleyin veya gerekli kablosuz güvenlik ayarlarını girmek için Extender'ınızla birlikte gelen kılavuza bakın.
   

Sayfayı Paylaş