Windows Deneyim Dizini Nedir?

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 12 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Windows Deneyim Dizini, bilgisayarınızın donanım ve yazılım yapılandırmasının özelliklerini ölçer ve bu ölçüyü temel puan adlı bir sayıyla gösterir. Temel puanınız yüksekse, bilgisayarınız özellikle ileri düzeyde ve kaynak tüketen görevleri yerine getirirken temel puanı düşük bilgisayarlara göre genellikle daha iyi ve daha hızlı çalışır.

  Her donanım bileşeninin ayrı bir alt puanı vardır. Bilgisayarınızın temel puanı en düşük alt puanla belirlenir. Örneğin, bir donanım bileşeninin en düşük alt puanı 2.6 ise, temel puan da 2.6'dır. Temel puan çeşitli alt puanların bir ortalaması değildir. Buna karşın, alt puanlar gerçekleştireceğiniz hangi bileşenlerin en önemlileri olduğu görünümünü sağlayabilir ve hangi bileşenleri yükselteceğinize karar vermenize yardımcı olabilir.

  Bilgisayarınızın temel puanına uygun program ve yazılımları satın almak için temel puan özelliğini kullanabilirsiniz. Örneğin, bilgisayarınızın temel puanı 3.3 olursa, bu Windows sürümü için tasarlanmış olan ve temel puanı 3 veya daha düşük olan bilgisayarları gerektiren yazılımları satın alabilirsiniz.

  Temel puanlar şu an için 1,0 - 7,9 arasıdır. Windows Deneyim Dizini, bilgisayar teknolojisindeki gelişmeleri dikkate alacak şekilde tasarlanmıştır. Donanım hızı ve performans arttıkça daha yüksek temel puan aralıkları etkinleştirilecektir. Dizinin her düzeyinin standartları genellikle aynı kalır. Ancak bazı durumlarda düşük puanlar verebilecek yeni sınamalar geliştirilebilir.

  [​IMG]
  Performans Bilgileri ve Araçları
   


 2. EmRe Well-Known Member

  1. Performans Bilgileri ve Araçları'nı açmak için Başlat düğmesini [​IMG] ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna Performans Bilgileri ve Araçları yazın ve sonuç listesinde Performans Bilgileri ve Araçları'nı tıklatın.
  2. Bilgisayarınızın Windows Deneyimi Dizini temel puanını ve alt puanlarını görüntüleyin. Donanımınızı yeni yükselttiyseniz ve puanınızın değişip değişmediğini öğrenmek istiyorsanız Değerlendirmeyi yeniden çalıştır'ı tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin. Alt puanları ve temel puanı göremiyorsanız Bu bilgisayarı derecelendir'i tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  Bilgisayarınızın temel puanı hakkında
  Temel puan, farklı birimlerin kapasitelerini temel alarak bilgisayarınızın en düşük sistem performansını gösterir. Bu birimler arasında şunlar sayılabilir: Rasgele erişim belleği (RAM), merkezi işlem birimi (CPU), sabit disk, masaüstündeki genel grafik performansı ve 3B grafik kapasitesi.

  Bu bölümde aşağıdaki temel puanlara sahip bilgisayarlarda edinebileceğiniz kullanım deneyimi genel hatlarıyla anlatılmaktadır:
  • Temel puanı 2,0 olan bir bilgisayar genellikle bilgisayarla yaygın olarak yapılan işlere yetecek performansa sahiptir (örneğin, iş programlarını kullanma ve Internet'te arama yapma). Ancak, bu temel puana sahip bilgisayarlar genellikle Aero'yu veya Windows 7 sürümündeki gelişmiş multimedya unsurlarını çalıştıracak kadar güçlü değildirler.
  • Temel puanı 3,0 olan bilgisayarlar Aero'yu ve Windows 7 programındaki pek çok yeni özelliği temel düzeyde çalıştırabilirler. Windows 7'nin bazı gelişmiş özellikleri bütün işlevleriyle birlikte kullanılamayabilir. Örneğin, temel puanı 3,0 olan bilgisayarlar Windows 7 temasını 1280 x 1024 çözünürlükte görüntüleyebilir, ancak temayı birden fazla monitörde görüntülerken zorlanabilirler. Ya da, dijital TV içeriğini görüntüleyebilir, ancak yüksek tanımlı televizyon (HDTV) içeriğini görüntülemekte zorlanabilirler.
  • Temel puanı 4,0 veya 5,0 olan bilgisayarlar Windows 7 programının yeni özelliklerini çalıştırabilir ve aynı anda birden çok programın çalıştırılmasını destekleyebilir.
  • Temel puanı 6,0 veya 7,0 olan bilgisayarlarda daha hızlı sabit disk vardır; çok oyunculu ve 3B oyunları ya da HDTV içeriğinin kaydı ve kayıttan yürütülmesi gibi yüksek teknoloji ve yoğun grafik kullanımı gerektiren işlemleri destekleyebilirler.
  Belirli bir program veya Windows 7 işleminde sizin temel puanınızdan daha yüksek bir temel puan gerekiyorsa, donanımınızı o temel puanı sağlayacak şekilde yükseltebilirsiniz. Yeni bir donanım yüklediğinizde temel puanınızın değişip değişmediğini görmek istiyorsanız Değerlendirmeyi yeniden çalıştır'ı tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin. Bilgisayarınızın donanımı ile ilgili ayrıntıları görmek için Ayrıntıları görüntüle ve yazdır'ı tıklatın.
   
 3. EmRe Well-Known Member

  Alt puanlar, bilgisayarınızdaki RAM, CPU, sabit disk, genel masaüstü grafikleri ve 3B oyun grafikleri gibi donanım bileşenleri üzerinde yapılan sınamalar sonucu elde edilir. Temel puanınız bir program veya Windows 7 deneyimi için yeterli değilse, yükseltmeniz gereken bileşenlerin hangileri olduğunu öğrenmeniz için alt puanları kullanabilirsiniz.

  Temel puan, bilgisayarınızın genel olarak nasıl bir performans göstereceğine ilişkin iyi bir göstergedir. Alt puanlar, belirli konularda bilgisayarınızın performans düzeyinin ne olacağını anlamanıza yardımcı olabilir:
  • Ofis verimliliği. Bilgisayarınızı genellikle kelime işlem, elektronik tablolar, e-posta ve web'de gezinme gibi ofis verimliliğiyle ilgili işlerde kullanıyorsanız, CPU ve bellek kategorilerinde alt puanların yüksek olması çok önemlidir. Masaüstü grafikleri ve 3B grafik kategorilerinde alt puanın 2,0 veya daha yüksek olması genellikle yeterlidir.
  • Oyunlar ve grafikleri yoğun olarak kullanan programlar. Bilgisayarınızı oyun için veya grafikleri yoğun olarak kullanan programlar için kullanıyorsanız (örneğin, dijital video düzenleme programları veya gerçekçi birinci şahıs oyunlar) RAM, masaüstü grafikleri, 3B oyun grafiği ve CPU kategorilerinde alt puanların yüksek olması çok önemlidir. Sabit disk kategorilerinde alt puanın 3,0 veya daha yüksek olması genellikle yeterlidir.
  • Medya merkezi deneyimi. Bilgisayarınızı gelişmiş multimedya işlemleri (örneğin, HDTV programlarını kaydetme) için bir medya merkezi olarak kullanıyorsanız; CPU, sabit disk ve masaüstü grafikleri kategorilerinde alt puanların yüksek olması önemlidir. Bellek ve 3B grafik kategorilerinde alt puanların 3,0 veya daha yüksek olması genellikle yeterlidir.
   
 4. EmRe Well-Known Member

  Aşağıdaki koşullar Windows programının Windows Deneyimi Dizini'nden güncelleştirilmesini engelleyebilir:
  • Pil gücüyle çalıştırma. Windows yalnızca pille çalıştırıldığında otomatik olarak güç tasarrufu sağlamaya çalışır. Bu nedenle, bilgisayarınız pil gücüyle çalışırsa performans değerlendirmesi doğru kapasitesini yansıtmaz. Bilgisayarınızı fişe takıp değerlendirmeyi yeniden çalıştırın.
  • Yeterli boş disk alanı yok. Windows Deneyimi Dizini değerlendirme aracı sabit diskinizde bir sınama dosyası oluşturur. Sınama dosyasını oluşturmak için yeterli boş disk alanı yoksa değerlendirme tamamlanamaz. Disk alanını boşaltmak için Disk Temizleme aracını kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bkz. Disk Temizleme'yi kullanarak dosyaları silme.
  • Değerlendirme zaten çalışır durumda. Windows Deneyimi Dizini değerlendirme aracı zaten çalışıyorsa puanlarınız güncelleştirilemez.
  • Ekran sürücüsü eski. Bilgisayarınız ekran sürücüsünün eski bir sürümünü çalıştırıyorsa puanlarınız güncelleştirilemeyebilir.
  • Multimedya desteği yok. Bilgisayarınızda multimedya desteği yoksa puanlarınız güncelleştirilemez.
   

Sayfayı Paylaş