Windows 7'yi Özelleştirmenin En Pratik 5 Yolu

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 22 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  [​IMG]
  Win 7'nizi sizi yansıtan bir hale getirmek için bu 5 pratik ipucunu mutlaka gözden geçirin!
  Windows 7'nin en iyi yanlarından biri, onu ek yazılımlar olmadan da özelleştirebilmeniz. Sunulan ayarları kullanarak işletim sistemine eşsiz bir görünüm kazandırmak ve aynı zamanda daha verimli bir hale getirmek oldukça kolay.
  Bu yazımızda Windows 7'ye nasıl farklı bir görünüm kazandırabileceğinizi ve deneyiminizi nasıl daha keyifli bir hale getirebileceğinizi sizlerle paylaşıyoruz.

  1. Hoş geldin ekranını değiştirin
  Burada değiştirebileceğiniz iki öğe var: Profil resminiz ve arka plan resmi.
  Profil resminizi değiştirmek için Başlat menüsü - Denetim masası - Kullanıcı hesapları - Hesap resmini değiştir'e tıklayın. Varolan resimlerin arasından bir resim seçebilir veya bilgisayarınızdaki farklı bir resmi kullanabilirsiniz.
  Açılış ekranını değiştirmek içinse harici bir araç kullanmanız veya bunu elle yapmanız gerekiyor. Tweaks.com Logon Changer'i kullanarak açılış ekranınızı değiştirebilirsiniz.

  2. Masaüstünüze araçlar ekleyin
  Araçlar, masaüstünüzde duran küçük uygulamalardır. Araçlar sayesinde bir bilgiyi almanız veya bir işlevi yerine getirmeniz için herhangi bir programçalıştırmanıza gerek kalmıyor.

  ClipBoard Manager: Windows Panosunu, geçmişini yönetin, girdiler arasında arama yapın.

  Skype Aracı: Skype'ı masaüstünüzde küçük olarak çalıştırın ve yerden tasarruf edin

  The Magic Folder: Dosyaları uzantılarına göre ön-tanımlı klasörlere dağıtın.

  Araçlara göz atmak için Windows Live Gadget Gallery'yi ziyaret edebilirsiniz.

  3. Windows temasını değiştirin
  Temayı değiştirmek sisteminizin görünüşünübaştan aşağı değiştirecektir. Masaüstüne sağ tıklayın ve Kişiselleştir'i seçin. Farklı temaları bu adresten indirmeniz mümkün.

  4. Özel bir masaüstü slayt gösterisi hazırlayın
  Masaüstünüz için kendi çektiğiniz fotoğraflardan oluşan bir slayt gösterisi hazırlayabilirsiniz.
  Özel bir masaüstü slayt gösterisi oluşturmak için masaüstüne sağ tıklayın, Kişiselleştir'i ve Masaüstü Arkaplanı'nı tıklayın. Slayt gösterisi hazırlayabilmek için 'Resim konumu' açılır menüsünden 'Düz renkler' seçeği dışındaki bir seçeneği seçmelisiniz. Şimdi 'Gözat'a tıklayın ve resimlerinizin bulunduğu klasöre gidin. Dilediğiniz resimleri seçin. Bunun ardından bir 'Resim konumlandırması' seçin ve 'Resim değiştirme aralığı'nı belirleyin. Son olarak 'Kaydet' düğmesine basın. Artık yenimasaüstünüzün keyfini çıkarabilirsiniz.

  5. Görev çubuğuna Araç çubuğu ve Hızlı Çalıştır çubuğu ekleyin
  Görev çubuğunuzda bulunan biraraç çubuğu, programlarınıza anında erişebilmenizi sağlar. Görev çubuğuna sağ tıklayarak Araç çubukları listesinden istediğiniz araç çubuklarını etkinleştirmeniz mümkün.

  Windows XP'deki Hızlı Çalıştır çubuğunu özleyenlerdenseniz, bunun bir çözümü var. Görev çubuğuna sağ tıklayın, 'Araç çubukları' menüsünden 'Yeni araç çubuğu' seçeneğini seçin. Konum olarak;
  %userprofile%\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch
  girin ve 'Klasör seç'e tıklayın. Hızlı çalıştır araç çubuğu belirecektir ancak birkaç küçük ayar daha yapmanız gerekiyor. Çubuğu gereksiz detaylardan kurtarmak için üzerine sağ tıklayın, 'Başlığı göster' ve 'Metni göster' seçeneklerinin işaretini kaldırın.
   


Sayfayı Paylaş