Windows 7'yi Dokunmatik Ekranlı Kullanın

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 4 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  [​IMG]
  Windows 7 Dokunma
  Fareyi bir kenara bırakın: Windows 7'yi dokunmatik ekranlı bir kişisel bilgisayarla birlikte kullandığınızda, yalnızca parmaklarınızı kullanarak çevrimiçi gazeteleri tarayabilir, fotoğraf albümlerinde gezinebilir ve dosya ve klasörleri karıştırabilirsiniz.

  Windows'da sınırlı tek parmaklı dokunma özelliği yıllardır kullanılmaktadır. Ancak Windows 7, çok noktalı dokunma teknolojisini tamamen destekleyen ilk sürümdür. Bir şeyi yakınlaştırmanız mı gerekiyor? İki parmağınızı çok noktalı dokunmaya uyumlu bir kişisel bilgisayarın ekranına yerleştirin ve aralarını açın. Bir dosyayı sağ tıklatmak için, bir parmağınızla ona dokunun ve ikinci bir parmakla ekrana dokunun.

  Windows 7 işletim sisteminin yalnızca Home Premium, Professional ve Ultimate sürümlerinde kullanılabilen Windows Dokunma'yı öğrenmek eğlenceli ve kullanmak kolaydır. Başlat menüsü ve görev çubuğu şimdi daha büyük, parmak ucuyla kolay kullanılabilen simgeler sunmaktadır. Sık kullandığınız tüm Windows 7 programları da dokunmatik olarak kullanıma hazırdır. Paint programında parmakla boyama bile yapabilirsiniz!

  Dokunma hareketlerini kullanma
  Dokunmatik ekranı olan bir bilgisayarınız varsa, hareketlerin (bir veya iki parmağınızla yaptığınız hareketler) bir fare, kalem veya klavye kullanmaktan daha kolay olduğunu görebilirsiniz.

  Hareketleri kullanarak görevleri gerçekleştirme
  Kopyalama, yapıştırma, geri alma veya silme gibi genel görevleri gerçekleştirmek için artık bir menü komutuna ya da bir araç çubuğundaki düğmeye dokunmanız veya bu öğeleri tıklatmanız gerekmez. Bunun yerine, parmağınızla hareket yapabilirsiniz. Örneğin, yukarı doğru bir hareket sayfayı aşağıya, aşağı doğru bir hareket de sayfayı yukarıya hareket ettirir. İki farklı hareket kategorisi vardır: gezinme ve düzenleme.

  Basılı tutma
  Basılı tutma hareketi, öğeyi sağ tıklatma ile aynı eylemi gerçekleştirir. Bu eylemi gerçekleştirmek için, ekranda sağ tıklatmak istediğiniz noktaya dokunun, tam daire görüntüleninceye kadar basılı tutun ve sonra da parmağınızı kaldırın. Parmağınızı kaldırdıktan sonra kısayol menüsü görüntülenir.

  Windows Dokunma hareketleri

  Dokunmatik ekranınız en az iki dokunma noktasını tanıyabiliyorsa, Windows Dokunma hareketlerini kullanabilirsiniz. Dokunmatik ekranınızın birden çok dokunma noktasını destekleyip desteklemediğini öğrenmek için, dizüstü bilgisayarınızla veya dokunmatik ekranınızla birlikte gelen bilgilere bakın.

  İpucu
  Tablet PC'niz veya dokunmatik ekranınız varsa, bilgisayarınızda kaç tane dokunma noktası olduğunu Denetim Masası'ndaki Sistem aracından görebilirsiniz.
  Sistem'i açmak için Başlat düğmesini tıklatın, Bilgisayar'ı sağ tıklatın ve sonra Özellikler'i tıklatın.

  Yatay Kaydırma
  Nasıl gerçekleştirilir : Sayfaya dokunun ve bir ya da iki parmağınızla sayfayı sürükleyin.
  Açıklama : Kaydırma çubukları olan bir sayfanın başka bir bölümünü görmek için kaydırma özelliğini kullanın. Örneğin, pencerede tamamı görünmeyen uzun bir belgenin veya elektronik tablonun bir bölümünü görmek için kaydırma yapabilirsiniz. Bir parmakla kaydırma yaparken parmağınızı dikey olarak hareket ettirdiğinizde sayfa hareket eder, yatay olarak hareket ettirdiğinizdeyse sayfadaki metin seçilir.

  Yakınlaştırma
  Nasıl gerçekleştirilir : Uzaklaştırmak için, öğe üzerinde iki noktaya dokunun ve sıkıştırma hareketi yapar gibi parmaklarınızı birbirine doğru yakınlaştırın. Yakınlaştırmak için, öğe üzerinde iki noktaya dokunun ve germe hareketi yapar gibi parmaklarınızı birbirinden uzaklaştırın.
  Açıklama : Ekrandaki öğeyi daha büyük veya daha küçük görmek için yakınlaştırma özelliğini kullanın. Bir resimde yakınlaştırma yaptığınızda, daha küçük bir bölümü daha ayrıntılı olarak gösterilir; uzaklaştırma yaptığınızda ise daha büyük bir bölümü gösterilir.

  Döndürme
  Nasıl gerçekleştirilir : Öğe üzerinde iki noktaya dokunun ve öğeyi döndürmek istediğiniz yönde hareket ettirin.
  Açıklama : Ekrandaki bir resmi veya başka bir öğeyi dairesel olarak (saat yönünde veya saat yönünün tersine) döndürmek için döndürme hareketini kullanın.

  Basıp dokunma
  Nasıl gerçekleştirilir : Öğeyi bir parmağınızla basılı tutarken diğer parmağınızla hızla dokunun.
  Açıklama :
  Basıp dokunma hareketini kısayol menüsüne erişmek için kullanın. Basıp dokunma hareketi, öğeyi basılı tutma veya sağ tıklatma ile aynı eylemi gerçekleştirir.
   


Sayfayı Paylaş