Windows 7 Sistem Yapılandırması'nı Kullanma

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 11 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Sistem Yapılandırması, Windows'un düzgün şekilde başlatılmasını engelleyebilecek sorunların belirlenmesine yardımcı olan bir araçtır. Bunun için, Windows'u sık kullanılan hizmetler ve başlangıç programları kapalı olarak başlatıp, birer birer etkinleştirebilirsiniz. Belirli bir hizmet kapalıyken sorun ortadan kalkıyor ama hizmet açıldığında yeniden oluşuyorsa, sorunun nedeni bu hizmet olabilir.

  Sistem Yapılandırması sorunları belirlemek ve yalıtmak için tasarlanmıştır, ancak başlatma yönetimi ile ilgili bir program değildir. Bilgisayar başlatıldığında çalıştırılan programları veya hizmetleri kalıcı olarak kaldırmak veya devre dışı bırakmak için bkz. Program kaldırma veya değiştirme.

  Aşağıda Sistem Yapılandırması'ndaki sekmeler ve seçenekler açıklanmaktadır:

  Genel
  Başlangıç yapılandırması modları ile ilgili seçenekleri içerir:
  • Normal başlangıç. Windows'u her zamanki gibi başlatır. Bu modu, sorunu gidermek üzere diğer iki modu kullandıktan sonra Windows'u başlatmak için kullanın.
  • Tanılama başlangıcı. Windows'u yalnızca temel hizmet ve sürücülerle başlatır. Bu mod, sorunun temel Windows dosyalarından kaynaklanıyor olup olmadığını bulmaya yardımcı olur.
  • Seçmeli başlangıç. Windows'u başlatırken temel hizmetleri, sürücüleri, sizin seçtiğiniz diğer hizmetleri ve başlangıç programlarını kullanır.
  Önyükleme
  İşletim sisteminin yapılandırma seçeneklerini ve gelişmiş hata ayıklama ayarlarını gösterir:
  • Güvenli önyükleme: En az Başlangıç sırasında yalnızca kritik sistem hizmetlerini çalıştırarak Windows grafik kullanıcı arabirimini (Windows Gezgini'ni) güvenli modda açar. Ağ devre dışıdır.
  • Güvenli önyükleme: Diğer kabuk Başlangıç sırasında yalnızca kritik sistem hizmetlerini çalıştırarak Windows komut istemini güvenli modda açar. Ağ ve grafik kullanıcı arabirimi devre dışıdır.
  • Güvenli önyükleme: Active Directory onarımı Başlangıç sırasında kritik sistem hizmetlerini ve Active Directory'yi çalıştırarak Windows grafik kullanıcı arabirimini güvenli modda açar.
  • Güvenli önyükleme: Ağ Başlangıç sırasında yalnızca kritik sistem hizmetlerini çalıştırarak Windows grafik kullanıcı arabirimini güvenli modda açar. Ağ devre dışıdır.
  • GUI önyüklemesi yok Başlangıç sırasında Windows Hoş Geldiniz ekranı görüntülenmez.
  • Önyükleme günlüğü Başlangıç işlemi ile ilgili tüm bilgileri %SystemRoot%Ntbtlog.txt dosyasında saklar.
  • Temel video Başlangıç sırasında Windows grafik kullanıcı arabirimini en düşük VGA modunda açar. Böylece, bilgisayardaki video donanımına özgü görüntü sürücüleri yerine standart VGA sürücüleri yüklenir.
  • İşletim Sistemi önyükleme bilgileri Başlangıç işlemi sırasında sürücüler yüklenirken, sürücü adlarını gösterir.
  • Tüm önyükleme ayarlarını kalıcı yap Sistem Yapılandırması'nda yapılan değişiklikleri izlemez. Seçenekler daha sonra Sistem Yapılandırması kullanılarak değiştirilebilir, ancak elle değiştirilmelidir. Bu seçenek işaretlendiğinde, yaptığınız değişiklikleri Genel sekmesinde Normal başlangıç ayarını seçerek geri alamazsınız.
  Gelişmiş önyükleme seçenekleri:
  • İşlemci sayısı Çok işlemcili bir sistemde işlemci sayısını sınırlar. Bu onay kutusu seçiliyse, sistem yalnızca açılan listede bulunan sayıda işlemciyi kullanarak önyükleme yapar.
  • Bellek üst sınırı Yetersiz bellek yapılandırmasına öykünmek üzere işletim sistemi tarafından kullanılan fiziksel bellek üst sınırını belirtir. Metin kutusundaki değer megabayt (MB) cinsindendir.
  • PCI Kilidi Windows'un PCI veri yolundaki G/Ç ve IRQ kaynaklarını yeniden ayırmasını engeller. BIOS tarafından ayarlanan G/Ç ve bellek kaynakları korunur.
  • Hata Ayıklama Aygıt sürücüsü geliştirme için çekirdek modu hata ayıklamayı etkinleştirir. Daha fazla bilgi için Windows Sürücü Seti web sitesine gidin.
  • Genel hata ayıklama ayarları Çekirdek hata ayıklayıcısının bir hata ayıklayıcısı ana bilgisayarıyla iletişim kurabilmesi için bu bilgisayarda kullanılan hata ayıklayıcısı bağlantı ayarlarını belirtir. Ana bilgisayar ile hedef bilgisayarlar arasındaki hata ayıklayıcısı bağlantısı Seri, IEEE 1394 veya USB 2.0 olabilir.
  • Hata ayıklama bağlantı noktası Bağlantı türü ve seri bağlantı noktası olarak Seri kullanılarak belirtilir. Varsayılan bağlantı noktası COM1’dir.
  • Baud hızı Hata ayıklama bağlantı noktası seçildiğinde ve hata ayıklama bağlantı türü Seri olduğunda kullanılacak baud hızını belirtir. Bu ayar isteğe bağlıdır. Baud için geçerli değerler 9600, 19.200, 38.400, 57.600 ve 115.200'dür. Varsayılan baud hızı 115.200 b/sn'dir.
  • Kanal Hata ayıklama bağlantı türü olarak 1394 kullanılacağını ve kullanılacak kanal numarasını belirtir. Kanalın değeri 0 ve 62 dahil olmak üzere bu değerler arasında bir ondalık tamsayı olmalıdır ve ana bilgisayar tarafından kullanılan kanal numarasıyla eşleşmelidir. Belirtilen kanal, bağdaştırıcıda seçilen fiziksel 1394 bağlantı noktasına bağlı değildir. Kanalın varsayılan değeri 0'dır.
  • USB hedefi adı Hata ayıklama türü USB olduğunda kullanılacak dize değerini belirtir. Bu dize herhangi bir değer olabilir.
  Hizmetler
  Bilgisayarı başlatma işlemi sırasında başlatılan tüm hizmetleri, geçerli durumlarıyla (Çalışıyor veya Durduruldu) birlikte listeler. Başlatma ile ilgili sorunlara hangi hizmetlerin neden olduğunu bulmak üzere, başlatma sırasında hizmetleri tek tek etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak üzere Hizmetler sekmesini kullanın.

  Hizmetler listesinde yalnızca başka üreticilere ait üçüncü taraf uygulamalarının görüntülenmesini istiyorsanız Tüm Microsoft hizmetlerini gizle'yi seçin. Bilgisayarın bir sonraki başlatılışında bir hizmeti devre dışı bırakmak üzere ilgili onay kutusunu temizleyin. Genel sekmesinde Seçmeli başlangıç ayarını seçtiyseniz, başlatma sırasında hizmetin yeniden başlatılması için Genel sekmesinde Normal başlangıç ayarını veya hizmetin onay kutusunu seçmelisiniz.

  Uyarı Normalde başlangıç sırasında çalıştırılan hizmetleri devre dışı bırakmak, bazı programların hatalı çalışmasına veya sistemde kararsızlığa neden olabilir. Bu listedeki hizmetleri, bilgisayarınızın çalışması açısından mutlak bir önem taşıyorlarsa devre dışı bırakmayın. Tümünü devre dışı bırak seçeneği belirlenirse, işletim sisteminin başlatılabilmesi için gerekli olan bazı güvenli Microsoft hizmetleri devre dışı bırakılmaz.
  Başlangıç
  Bilgisayarı başlatma işlemi sırasında çalışan uygulamaları, yayımcılarının adları, yürütülebilir dosyanın yolu ve uygulamanın çalışmasına neden olan kayıt defteri anahtarının veya kısayolun konumuyla birlikte listeler.

  Bir başlangıç öğesinin bir sonraki başlatma işleminde devre dışı bırakılmasını istiyorsanız bu onay kutusunu temizleyin. Genel sekmesinde Seçmeli başlangıç ayarını belirlediyseniz, başlatma işlemi sırasında hizmetin yeniden başlatılması için Genel sekmesinde Normal başlangıç ayarını veya hizmetin onay kutusunu seçmelisiniz.

  Bir uygulamanın güvenlik açığı oluşturduğundan şüpheleniyorsanız, yürütülebilir dosyanın bulunduğu yeri görmek için Komut sütunun inceleyin.

  Not : Normalde başlatma işlemi sırasında çalıştırılan uygulamaların devre dışı bırakılması, kendileriyle ilişkili uygulamaların daha yavaş başlamasına veya beklendiği gibi çalışmamasına neden olabilir.
  Araçlar
  Tanılama araçlarının ve kullanabileceğiniz diğer gelişmiş araçların bir listesini sağlar.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Windows'u Tanılama başlangıç modunda başlatmak için
  1. Sistem Yapılandırması'nı açmak için Başlat düğmesini, Denetim Masası'nı, Sistem ve Güvenlik'i, Yönetimsel Araçlar'ı tıklatın, ardından Sistem Yapılandırması'nı çift tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  2. Genel sekmesini tıklatın, Tanılama başlangıcı'nı tıklatın, Tamam'ı ve ardından Yeniden başlat'ı tıklatın.

   Sorun oluşuyorsa, temel Windows dosyaları veya sürücüleri bozulmuş olabilir. Daha fazla bilgi için Windows Yardım ve Destek bölümünde "Başlangıç Onarma" konusunu arayın.

   Sorun oluşmuyorsa, tek tek hizmetleri ve başlangıç programlarını açıp kapatarak sorunu bulmaya çalışmak üzere Seçmeli başlangıç modunu kullanın.
   
 3. EmRe Well-Known Member

  Windows'u Seçmeli başlangıç modunda başlatmak için
  1. Sistem Yapılandırması'nı açmak için Başlat düğmesini, Denetim Masası'nı, Sistem ve Güvenlik'i, Yönetimsel Araçlar'ı tıklatın, ardından Sistem Yapılandırması'nı çift tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  2. Genel sekmesini tıklatın, Seçmeli başlangıç'ı tıklatın, sonra Sistem hizmetlerini yükle ve Başlangıç öğelerini yükle onay kutularının işaretlerini kaldırın.
  3. Sistem hizmetlerini yükle onay kutusunu seçin, Tamam'ı tıklatın, ardından Yeniden başlat'ı tıklatın.
  4. Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra sorun yine oluşuyorsa, aşağıdakilerden birini veya gerekirse her ikisini birden yapın:

   Soruna neden olan sistem hizmetini belirleyin
   1. Hizmetler sekmesini tıklatın, Tümünü devre dışı bırak'ı tıklatın, listedeki ilk hizmetin onay kutusunu seçin ve ardından bilgisayarı yeniden başlatın. Sorun oluşmuyorsa, ilk hizmeti sorunun olası nedenleri arasından çıkarabilirsiniz.
   2. İlk hizmet seçili durumda iken, ikinci hizmetin onay kutusunu da seçin ve bilgisayarı yeniden başlatın.
   3. Bu işlemi sorun tekrar ortaya çıkana kadar tekrarlayın. Sorunu yeniden oluşturamıyorsanız, sistem hizmetlerini sorunun olası nedenleri arasından çıkarabilirsiniz. Aşağıdaki yöntemi uygulayın:
   Soruna neden olan başlangıç öğesini belirleyin
   1. Genel sekmesini tıklatın, sonra Başlangıç öğelerini yükle onay kutusunu seçin.
   2. Başlangıç sekmesini tıklatın, Tümünü devre dışı bırak'ı tıklatın, listedeki ilk başlangıç öğesinin onay kutusunu seçin ve ardından bilgisayarı yeniden başlatın. Sorun oluşmuyorsa, ilk başlangıç öğesini sorunun olası nedenleri arasından çıkarabilirsiniz.
   3. İlk başlangıç öğesi seçili durumda iken, ikinci başlangıç öğesinin onay kutusunu da seçin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bu işlemi sorun tekrar ortaya çıkana kadar tekrarlayın.
   

Sayfayı Paylaş