Windows 7 Güvenliğini Nasıl Artırabilirim?

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 17 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  Bir ağ konumu seçtiğinizde, güvenlik duvarı ayarlarınız değişir
  Yeni bir ağa bağlandığınızda Windows, bu ağın bir Ev ağımı, İş ağımı yoksa Ortakbir ağ mı olduğunu size sorar. Bu seçim sadece ağ ayarlarını etkilemekle kalmaz, Windows 7'nin ağ trafiğini yönetmesini de etkiler. Bir ağ ile bir profili bağladığınızda, bu profildeki güvenlik duvarı ayarları, bağlantınıza uygulanacaktır.

  Ağınızda şu an hangi profilin kullanıldığından emin değilseniz, bunu Windows Güvenlik duvarı uygulamasından öğrenebilirsiniz. Şu yolu takip edin: Başlat > Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Windows Güvenlik Duvarı. Burada bağlı bulunduğuz ağı ve hangi ayarları kullandığını görebilirsiniz.

  Programların iletişimini ağ grubuna göre kapatabilir veya açabilirsiniz
  Windows 7 güvenlik duvarı, varsayılan olarak gelen bağlantıları engelliyor ve giden uyarılara izin veriyor. Ancak bu davranışı özelleştirebilmeniz mümkün. Bunun en kolay yolu, Başlat menüsünü açarak "izin ver" yazmak. Bu, izin verilen ve engellenen programların bir listesini ekrana getirecektir.

  "Ayarları değiştir" düğmesine bastıktan sonra hangi programların ağ ile iletişim kuracağını değiştirebilirsiniz. Bağlı olduğunuz ağa göre farklı bir davranış belirtebilirsiniz. Örneğin yukarıdaki ekran görüntüsünde Dropbox, kendini sadece Ev/İş ağlarında iletişim kuracak şekilde ayarlamış.
   


 2. GuNaHKaR Well-Known Member

  Programların güvenlik duvarına özel kurallar eklemesine izin vermek
  Önceki sayfamızdaki örnekte olduğu gibi bazı programlar, kendilerini listeyeekleyebiliyorlar. Normalde bu, kullanıcıdan bir giriş gerektirmektedir çünkü güvenlik duvarının varsayılan davranışı, sözkonusu program için değiştirilmektedir. Yeni bir program yüklerken bir istisna ayarlamak üzere size danışıldığında, "İzin ver"e tıklamadan önce bilgileri dikkatlice incelemelisiniz. Çünkü burada bir zararlı yazılıma da internete erişimi izni veriyor olabilirsiniz.

  Güvenlik duvarının uyarı durumunu da kontrol edebilirsiniz. Bunun için sol taraftaki bölümde "Bildirim ayarlarını değiştir"e tıklayın ve Windows Güvenlik Duvarının açık olduğundan emin olun. Değişikliklerden haberdar olmak istiyorsanız, "Windows Güvenlik Duvar yeni bir programı engellediğinde bana bildir"i seçin.
   

Sayfayı Paylaş