Win7'de Sürücü Hataları Denetleme

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 12 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Bazı bilgisayar sorunlarını sürücü veya sürücülerde hataları denetleyerek çözebilirsiniz. Örneğin, bazı performans sorunlarını düzeltmek için bilgisayarınızın ana sabir diskini denetleyebilir veya bir dış sabit diskin düzgün çalışıp çalışmadığını denetleyebilirsiniz.
  1. Bilgisayar'ı açmak için Başlat düğmesini [​IMG] ve ardından Bilgisayar'ı tıklatın.
  2. Denetlemek istediğiniz sürücüyü sağ tıklatın ve ardından Özellikler'i tıklatın.
  3. Araçlar sekmesini ve sonra da Hata Denetimi'nin altında Şimdi denetle'yi tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
   Tarama işleminin algıladığı dosya ve klasörlerle ilgili sorunları otomatik olarak onarmak için Dosya sistemi hatalarını otomatik olarak düzelt seçeneğini belirleyin. Aksi durumda, disk denetimi sorunları bildirir ama onarmaz.
   Kapsamlı bir disk denetimi gerçekleştirmek için Bozuk bölümleri tarayıp düzeltmeye çalış seçeneğini belirleyin. Tarama işlemi, sürücüdeki fiziksel hataları bulup onarmaya çalışır ve tamamlanması uzun zaman alabilir.
   Dosya hatalarını ve fiziksel hataları birlikte denetlemek için, hem Dosya sistemi hatalarını otomatik olarak düzelt seçeneğini hem de Bozuk bölümleri tarayıp düzeltmeye çalış seçeneğini işaretleyin.
  4. Başlat'ı tıklatın.
  Sürücünüzün boyutuna bağlı olarak, bu işlem birkaç dakika sürebilir. En iyi sonuç için, hataların denetlendiği sırada bilgisayarınızı başka görevler için kullanmayın.

  Not : Kullanılmakta olan bir sürücü (örneğin, Windows'u içeren bölüm) için Dosya sistemi hatalarını otomatik olarak düzelt seçeneğini belirlerseniz, bilgisayarınızı bir sonraki yeniden başlatışınızda denetimi yeniden zamanlamanız istenir.
   


Sayfayı Paylaş