VW Golf’ün 6. nesli tüm zamanların en iyisi

Konusu 'Volkswagen' forumundadır ve OrKuN tarafından 26 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Tüm zamanların gelmiş geçmiş en başarılı Alman otomobili olarak tanımlanan VW’nin kompakt sınıf modeli Golf, 6. nesliyle segmentindeki standartları belirlemeye devam ediyor. Yeni Golf; dış tasarımındaki yenilik, geliştirilmiş iç mekan özellikleri, yeni nesil motor teknolojileriyle yine tüm rakiplerinin önünde yer alacak..


  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]

  Yeni VW Golf’ün yıl sonu itibariyle Türk tüketicileriyle buluşacağını ifade eden Doğuş Otomotiv VW Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun, “Yeni Golf, sınıfının benzersiz kalite ve konfor seviyesiyle müşterilerimize eşsiz bir sürüş deneyimi yaşatacak. Tüm zamanların en iyisi olarak tanımladığımız Yeni Golf, her ayrıntısıyla daha da mükemmelleştirildi. Yeni Golf uzun yıllardır koruduğu çizgisini ve imajını geliştirerek, sunacağı tüm avantajlarla rakiplerini geride bırakacak” dedi. İlk etapta 3 adet benzinli motor seçeneğiyle pazara giriş yapacak olan 6. nesil VW Golf,

  daha sonra dizel motor seçenekleri ile de müşterilerin beğenisine sunulacak.
  Alman otomobil üreticisi VW’nin ilk olarak 1974 yılında tanıttığı ve aradan geçen 34 yıl içinde ulaştığı 26 milyon adedin üzerindeki satış rakamıyla ulaşılması güç bir başarıya imza atan Volkswagen Golf’ün 6. nesli yollarda. Alman otomotiv endüstrisinin en önemli otomobili olarak tanımlanan Volkswagen Golf’ün 6. neslinin tanıtımı amacıyla İzlanda’da gerçekleştirilen basın tanıtımı organizasyonunda bilgi veren Doğuş Otomotiv VW Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun, Yeni VW Golf’un daha önceki 5 jenerasyonun elde ettiği başarı çıtasını yukarıya taşıyacağını ifade etti. Uygun, “Daha önceki örneklerinin temeline dayanan Yeni VW Golf, gerek iç ve dış tasarımı gerekse güvenlik ve motor teknolojileriyle ön plana çıkıyor. 3 adet benzinli motor seçeneğiyle çok geniş bir kitleye hitap edeceğiz.” Açıklamasını yaptı.


  Golf’ün bilinen DNA’sı geleceğe taşınıyor…

  Walter de Silva, Klaus Bischoff ve Grubun yaratıcı tasarım direktörü Flavio Manzoni’nin yönetimindeki tasarım ekibi tarafından geliştirilen Yeni Golf’ün tüm zamanların en iyisi olma hedefiyle yaratıldığına dikkat çeken Vedat Uygun, “Özellikle 5. ve 6. nesiller karşılaştırıldığında yeni Golf’ün tasarımının farklılığı ortaya çıkıyor. Golf’ün temel DNA’sı daha da belirgin bir hal alıyor ve geleceğe taşınıyor.” Dedi.

  Ekonomi ve performans bir arada…

  2009 yılı itibariyle bugüne kadarki satış adetlerinin çok üzerine çıkacaklarını vurgulayan Uygun, “Yeni Golf’ün bugüne kadar ulaştığı hedef kitleyi genişleterek tüm rakiplerini geride bırakacağını düşünüyoruz. Ülkemizde ilk etapta 3 adet benzinli motor seçeneğiyle pazara gireceğiz. Hem ekonomik hem performans sunabilen motor yelpazesiyle de tercih edilme konusunda avantajlı bir konuma sahip olacağız.” Dedi.

  ‘Trendline’, ‘Comfort¬line’ ve ‘Highline’ donanım seviyelerinde, iki ve dört kapılı olarak sunulacak Golf’ün güçlü tasarımı, markanın gelecekteki çizgilerine ilişkin ipuçları veriyor. Yeni Golf, 102 HP’lik benzinli motor seçeneğine ek olarak TSI teknolojisine sahip 122 ve 160 HP’lik 2 adet 1.4 litre hacimli motor seçenekleriyle satışa sunulacak. Geliştirilmiş yeni ESP sistemi, Euro Ncap 5 yıldıza sahip güvenlik özellikleri, sürücü diz hava yastığı dâhil yedi hava yastığı, boyun zedelenmelerine karşı geliştirilmiş güvenlik sağlayan aktif kafalık sistemi (WOKS) ve yine standart bir özellik olan otomatik yanan gündüz farlarıyla Yeni Golf, azami güvenlik düzeyini temin ediyor.


  Kusursuz dış tasarım

  Yeni VW Golf, dış tasarımıyla ilk nesilden bu yana devam eden evrimsel Golf gelişiminin son adımını temsil ediyor. VW Grubu Tasarım Şefi Walter de Silva önderliğinde şekillendirilen yeni VW Golf, ilk olarak yeni VW Scirocco’da karşımıza çıkan tasarım unsurlarını taşımasıyla dikkat çekiyor. VW markasının yeni tasarım felsefesinin ikinci ürünü olan 6. nesil VW Golf, çift şeritli ve siyah renkli ızgarası ve belirgin biçimde farklılık sunan ön tampon ile ön alt hava girişleriyle de kendini belli etmeyi başarıyor. VW Scirocco’ya benzeyen tavan yapısına ek olarak daha kaslı omuz çizgileri ve güçlü C sütunü, yeni VW Golf’ün dış tasarımındaki değişimi daha net biçimde ortaya koyuyor. Tasarım açısından VW Touareg’e yakın çizgiye sahip arka farlar, özellikle gece ışıklandırma yönüyle dikkat çekiyor.

  Bütün önemli gövde elemanları yeniden tasarlanan Yeni Golf’ün sıra dışı ölçüde yüksek değeri, şık tasarımındaki kusursuzluğunu sağlıyor. Golf’ün temel bileşenlerini yeni ve mükemmel bir kalıba döktüklerini söyleyen Walter de Silva, “Golf, otomobil üretiminde küresel bir simge. Dolayısıyla yeni modelin mimarisi ve tasarımı da kesinlikle net ve eşsiz. Aynı zamanda 6. nesil Golf, bu model serisinin önceki bütün nesillerine göre daha sportif ve daha belirgin bir imaja sahip” açıklamasını yaptı. De Silva, “Yeni VW Golf, bir önceki modele göre daha fazla vurgulanmış, daha üç boyutlu bir araç; keskin bir şekilde tanımlanmış çizgileri ve kenarları ile dışarı doğru çıkık, iyi bir şekilde oranlanmış yüzeyleri ve girintileri var” dedi. Markanın Baş Tasarımıcısı Klaus Bischoff ise her ayrıntıda, taviz vermez bir şekilde değer geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

  Yeni nesil VW Golf, tasarımının sunduğu akustik avantajlarıyla olduğu kadar, bugüne kadarki en sessiz VW Golf olma özelliğiyle de dikkat çekiyor. Ön camdaki özel geliştirilmiş ses emici film ile birlikte yeni geliştirilen kapı ve yan cam kanalı, kabin içine yönelik ses seviyesini önemli oranda azaltacak biçimde geliştirilmiş. Yeni tasarımlı aynalar üstün aerodinamik özellikleri sayesinde kirlenmeyi engellerken, yürüyen aksamda yapılan değişiklikler lastiklerin ve motor taşıma birimlerinin yarattığı potansiyel gürültüyü minimize ediyor.

  Yüksek kaliteli ve güvenli iç mekan, üst sınıf kokpit tasarımı!

  Yeni bir değer sunma hedefine sahip 6. nesil VW Golf, kabin içinde de alışılan VW kalite ve işçilik standartlarından ödün vermeden görsel bir ziyafet sunmayı başarıyor. Yuvarlak göstergeler, matlaştırılmış krom dekorlar ve genel tasarım yapısı, kompakt sınıfta yer alan yeni VW Golf’ün kabin içinin daha üst seviyede bir otomobil düzeyine sahip olmasına yardımcı oluyor. Bunların zatlımı sunulan klima kontrol sistemi (Climatronic), ergonomik olarak yerleştirilen elektrikli cam düğmeler ve kapı kaplamaları, yeni modele güç katan unsurlar arasında yer alıyor.

  VW’nin tamamen yenilenen kompakt sınıf modelinde geliştirilmiş çarpışma dayanıklılığı, sürücü diz hava yastığı dâhil toplam 7 hava yastığı, boyun zedelenmelerine karşı geliştirilmiş güvenlik sağlayan aktif kafalık sistemi (WOKS) gibi güvenlik özelliklerine ek olarak geliştirilmiş ESP gibi teknolojik destek sağlayan aktif güvenlik unsurları da bulunuyor.


  Ekonomik, performanslı yeni motor yelpazesi

  3 adet benzinli motor seçeneğiyle pazara giriş yapacak olan 6. nesil VW Golf, hem ekonomik hem performans sunabilen motor yelpazesiyle de tercih edilecek. 102 HP’lik benzinli motor seçeneklerine ek olarak TSI teknolojisine sahip 122 ve 160 HP’lik 2 adet 1.4 litre hacimli motor, yeni VW Golf’ün kaputu altında kullanılacak. Yenilikçi motor ve şanzıman teknolojileri yakıt tüketimini ortalamada 0.5 litreye varan oranda azaltacak. Motorların hepsi, gelecekte yürürlüğe girecek Euro-5 standardının emisyon sınırlarını karşılayacak.

  122 HP’lik TSI motor, 100 km’de ortalama 6.2 litre tüketim değeri sunmasıyla performans/ekonomi orantısında üstün bir başarı ortaya koyabiliyor. Bununla birlikte 1.6 litre dizel motor seçeneğinin de yer alacağı yeni Golf, DPF yani dizel partikül filtresi ile donatılmış olacak.
  Volkswagen’in çift kavramalı şanzıman sistemi olan DSG ise yeni VW Golf’ün başlangıç seviyesindeki motorları hariç tüm benzinli ve dizel motor seçeneklerinde isteğe bağlı olarak sunulacak. Yeni VW Golf müşterileri, tercih ettikleri motora göre 6 ya da 7 ileri vitesli DSG şanzımanlı modele sahip olabilecekler.


  Alçak sesin getirdiği konfor… Model serisi başladığından bu yana en sessiz Golf
  Birinci sınıf akustik özellikleriyle dikkat çeken Yeni Golf’de, ön camdaki özel ses emici film, kapılarda ve yan cam oluklarındaki yeni geliştirilen kapama sistemi sürüş seslerini azaltıyor. Yeni biçimlerinden ötürü dış aynalar çok daha az rüzgar sesi üretiyor. Ayrıca, motor ve yolcu bölmelerini birbirinden akustik olarak daha iyi şekilde izole etmek amacıyla özel değişiklikler de göze çarpıyor. Sessiz dönen lastikler ve yeni motor yatakları ses zatlımı programını tamamlayan diğer özellikler.


  Güvenlikte teknolojinin kusursuz kullanımı…

  Otuz yılı aşkın süredir teknolojik ilerlemeyi yansıtan Golf; özellikle ABS, hava yastığı ve ESP güvenlik sistemleri gibi yeni teknolojilerin seri üretimde ilk kez uygulandığı araç olma özelliğine de sahip. Bu teknolojiler, Golf’te yer aldıkları zaman milyonlarca otomobil tutkununun da kullanımına sunulmuş oldu. Yüksek adetlerde üretilen otomobillere transfer edilen ileri teknoloji, altıncı nesil Golf’te kusursuz şekilde geliştirilmiş.

  Yeni Golf’ün daha da uygun bir seviyeye çıkarılan bir başka özelliği de dinamik güvenli şasisi; önde, bilinen MacPherson süspansiyon, sarmal yaylar ve iç içe geçen amortisörlerle kullanılırken, arkada ise yenilikçi bir anlayışla tasarlanan ve ESP’nin nadiren müdahalesini gerektiren çok bağlantılı süspansiyon yer alıyor.


  Park Pilotu Sayesinde Kuş Bakışı Görüş Olanağı

  Golf’te, park mesafe sensörü alındığında, radyo ekranı üzerindeki görsel yönlendirme ile park etmek artık çok daha kolay. Ekranda aracın tepeden görünüşünü veren bu açı, sembolik olarak ön ve arka alanlardaki potansiyel engelleri bulundukları yerlerle tanımlıyor.


  Diz Hava Yastığı

  Yeni Golf’ün standart donanımı içinde iki ön hava yastığı, iki yan hava yastığı ve iki baş hava yastığı yer alıyor. Sürücü tarafında diz hava yastığının ilk kez sunulduğu 6. nesil Golf’un gösterge panelinde, diz darbe alanının altında diz hava yastığı için özel bir bağlantı yeri bulunuyor. Bu alan hava yastığının ağzı ile bacağın alt kısmı arasında hiçbir temas olmamasını garanti ediyor. Çarpışma durumunda sürücünün dizlerinin önündeki hava yastığı 20 milisaniyeden daha az sürede açılarak, emniyet kemeri ve ön hava yastığı ile birlikte önemli oranda enerjiyi emerek basen bölgesinde azalmasını sağlıyor. Direksiyon hava yastığı, uylukları ve baseni aracılığıyla aracın yavaşlamasına erkenden entegre olan sürücünün göğsünü ve başını ideal açıyla destekleyerek üst gövde hareketinin nazikçe ortaya çıkmasını sağlıyor.

  Genel itibarıyla diz hava yastığı, sürücünün ayaklarını direksiyon kolonu ve gösterge paneline sert bir şekilde çarpmaktan koruyor. Telafili bir darbe açısı durumunda ayaklar da ayak bileğinin yana bükülmesine karşı daha iyi korunuyor.


  Ön, Yan ve Baş Hava Yastıkları

  Sürücü ve ön yolcu hava yastıkları, diz hava yastığı ve emniyet kemeri sistemiyle birlikte yeni Golf’te kusursuz şekilde koordine edilen bir koruma sistemi mevcut.

  Daha önce olduğu gibi, ön koltukların arkalıklarına entegre olan yan hava yastıkları göğsü, karın ile baseni koruyor. Bu sistem otomobilin daha sert yan yapısına karşı ideal şekilde ayarlanmış. Koltuk arkalığına yan hava yastıkları yerleştirerek, sürücünün ve ön yolcunun hava yastıklarına göre ideal bir şekilde konumlandırılması sağlanmış. Aynı nokta, dört kapılı Golf’ün opsiyonel arka yan hava yastıkları için de geçerli.

  Ayrıca Volkswagen, yüksek biomekanik yükleri engellemeye yardımcı olan standart baş hava yastıklarını da sunmakta. Bu hava yastıkları özellikle A sütunundan C sütununa kadar yan cam alanına ve tavan kaplamasından kapılardaki pencere eşiklerine kadar uzanmakta. Böylece, kişinin boyu ne olursa olsun bütün oturma pozisyonlarında azami korunma sağlanıyor.


  WOKS – Kafalıklar, Başın İleri Geri Savrulmasından Kaynaklanan Travmalara Karşı Geliştirildi
  Volkswagen, “kırbaç darbesi sendromu” olarak bilinen; kaza sırasında omuriliğin aşırı uzaması durumuna karşı, başın ve üst gövdenin hareketlerini, koltuk arkalıkları ve kafalıklar aracılığıyla mümkün olduğunca eş zamanlı olarak koordine ederek karşı koyan bir sistem sunuyor. “Whiplash Optimized Head Restraint System (Kırbaç Darbesi için İdeal Duruma Getirilmiş Kafalık Sistemi” ya da kısaca WOKS denilen sistem, şimdi Golf’te standart donanım olarak yer alıyor.

  Yaralanma riskini azaltmak için üst gövdenin yavaşlama hızı koltuk arkalığı aracılığıyla, başın koordineli yavaşlaması da kafalık aracılığıyla sağlanarak ve baş ile gövdenin dengeli şekilde hareket etmesi temin edilerek mükemmel koruma elde ediliyor. Burada belirleyici olan kafalıklar ile koltuk arkalıklarının özel konturunun yanı sıra kullanılan köpük materyalin sertliği. Kafalıkların konturlu biçimi Volkswagen patentli. İlgili çalışmalarda WOKS’un, pek çok aktif sistemle elde edilen biomekanik değerden önemli ölçüde daha iyi olan bir potansiyel koruma düzeyine sahip olduğu kanıtlanmıştır..

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  25.09.2008, Perşembe
   


Sayfayı Paylaş