VW, 10 bin euroluk 'Up'la ucuz otomobil rekabetine giriyor

Konusu 'Volkswagen' forumundadır ve OrKuN tarafından 6 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Dünya otomotiv pazarındaki ucuz oto rekabeti kızışıyor. Dacia'nın Logan modeliyle 1 milyon adetlik satış rakamını geçmesi, Hintli Tata'nın Nano'yu 2 bin 500 dolara üreteceğini açıklamasının ardından ucuz otomobil rekabetine Çinli markaların da eklenmesi, diğer dünya devlerini de harekete geçirdi.

  Volkswagen (VW), 1960'lı yıllarda tüketicilerin adeta sevgilisi haline gelen "kaplumbağa"yı hem ekonomik, hem de sempatik yeni bir yüzle tüm dünyaya yeniden sunma kararı aldı. Aracın konseptini ilk kez geçen yılki Frankfurt Motor Show'da gösteren marka arkadan motorlu olacak bu aracı yeni nesil küçük sınıf platformunda üretecek. Mühendislik açısından "kolay monte edilebilirlik" konseptine dayanacak olan bu model dünyanın birçok ülkesinde "montaj imalat" ağırlıklı üretilebilecek. Yaklaşık 3.4 metre uzunluğa sahip olması beklenen otomobil için öncelikli olarak VW'nin yeni geliştirdiği ekonomik motorlar kullanılacak. Ancak modelin montaj üretiminin yapılacağı yerler arasında şu anda Türkiye öngörülmüyor. VW, aracı, 2010 yılında yollara çıkaracak.


  10 bin euroya Türkiye'de


  Doğuş Otomotiv VW Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun, İzlanda'da yapılan yeni VW Golf lansmanında yaptığı açıklamada, kaplumbağa modelinde olduğu gibi "Up"ın geniş kitlelere ulaşması amacıyla fiyatının 6 bin 500 euro olması için çalışıldığını belirtti. Up'ın Türkiye'de satışına Avrupa ile aynı anda başlayacaklarını belirten Uygun, VW'nin aracı 6.5 bin euroya satışa sunması halinde Türkiye fiyatının yüksek vergiler nedeniyle 10 bin euro (Yaklaşık 18 bin YTL) olacağını kaydetti. Uygun, "Up orta sınıfın ulaşabileceği bir araç olacak. 1960-70'li yıllardaki kaplumbağanın rolünü üstlenecek" diye konuştu. Up'la ilgili hedeflerinin yüksek olduğunu belirten Uygun, Türkiye'de yılda 10 bin adetlik satışa ulaşmayı planladıklarını sözlerine ekledi.


  Golf'le 3 bin yeni müşteri


  Vedat Uygun, Doğuş Otomotiv'in yenilenen amiral gemisi 6. nesil Golf'ü aralık ayına yetiştirmek için çalıştıklarını kaydederek, "Araç ilk olarak İstanbul Autoshow'da sergilenecek. Fuarda tüketicilerden ön sipariş almaya başlayacağız. Otomobilin fiyatı mevcut 5'inci jenerasyon Golf'ün kampanyasız fiyatına göre yüzde 5 daha yüksek olacak" dedi.
  Bu yıl 5'inci jenerasyon Golf'ten 6 bin 500-7 bin adet satacaklarını hatırlatan Uygun, 2009 hedefini ise 10 bin adet olarak belirledi. Uygun, yenilenen Golf'le mevcut Golf tutkunlarının yanı sıra 3 bin yeni müşteri kazanacaklarını söyledi.
  2010'da yenilenerek tüketicilerin beğenisine sunulacak VW Jetta'nın dünya lansmanı organizasyonunu Türkiye'de yapmak istediklerini, konuyu VW yönetimi ile görüştüklerini belirten Uygun, "Türkiye'de birçok dünya lansmanı başarıyla gerçekleşti. Biz de Jetta'nın test sürüşlerinin Türkiye'de yapılması için girişimde bulunduk. Almanya merkezden haber bekliyoruz" dedi. Bu yıl binek otomobil pazarının 360 bin-380 bin adetler seviyesinde gerçekleşeceğini kaydeden Uygun, "İlk 7 ay pazar iyi gitti. Otomotivde ilk 7 ay eşittir, 5 aya. Temmuz sonuna kadar 180 bin binek araç satıldı. Ramazan'la birlikte biraz gevşeme var ama önümüzde Autoshow Fuarı var. Fuar pazarı olumlu etkileyecektir. Binek otomobil satışları 2007'yle hemen hemen aynı kalacaktır" diye konuştu.
  Uygun, 2009 yılında da binek otomobil satışlarının 2008'le aynı kalmasını öngördüklerini söyledi. Avrupa'daki durgunluktan VW'nin etkilenmediğini söyleyen Uygun, "Bu yavaşlama bize yarar. AB ülkelerindeki satışlar düştüğü için VW'den istediğimiz modelleri alırken sıkıntı çekmeyeceğiz" dedi..
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  03.10.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş